2017 Zabıta Maaşları

2017 Zabıta Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

2017 yılı itibariyle zabıta maaşları ne kadar oldu ? Sözleşmeli, kadrolu, zabıta amiri maaşları ne durumdadır ? Tüm maaş hesaplarıyla birlikte ayrıntılar haberimizde… Esasen zabıta terimi genel bir terimdir ve bir ülkede ki tüm kolluk kuvvetlerini içine alır. Ancak bizim ülkemizde zabıta terimi sadece özel belediye çalışanları için kullanılmaktadır. Fakat polis ve jandarma da esasen zabıta olarak sayılmaktadır.

Zabıtanın görevi , yasaları ve düzeni korumak, halkı ve mülklerini korumak, suç önlemek, suç korkusunu azaltmaktır. Bu görevi yerine getiren zabıtalar tüm halkın yaşam kalitesini iyileştirmektedir. Türkiye’de zabıtalar belediye bünyesinde istihdam edilmektedir.

İşe alımları, İç İşleri Bakanlığı’na değil belediyelere bağlıdır. Bu yüzden her bölgede açılan zabıta personel kadrosu değişiklik göstermektedir. Zabıtalar bazı olaylar da polis teşkilatı ile de iş birliği halinde çalışmaktadırlar. Zabıtaların çalışma saatleri ve iş yükleri, çalıştıkları bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Zabıtalar 8 saatlik vardiya ile çalışmaktadırlar.

Zabıta Maaşları Ne Kadar ?

Görev yaptıkları bölgeye göre aldıkları primler ve sosyal yardımlarda bulunabilir. Ayrıca bazı belediyeler zabıtalara ücretsiz seyahat hakkı da tanımaktadırlar. Zabıtalık, sosyal statüsü yüksek bir meslektir. 2017 zabıta maaşları hakkında daha ayrıntılı bilgiye tablodan ulaşabilirsiniz.

YIL ZAM Zabıta Zabıta Amiri
2017 7% 3.268 ₺ 3.621 ₺
2016 8% 3.054 ₺ 3.384 ₺
2015 6% 2.828 ₺ 3.133 ₺
2014 9% 2.668 ₺ 2.956 ₺
2013 6% 2.447 ₺ 2.712 ₺
2012 8% 2.309 ₺ 2.558 ₺
2011 7% 2.138 ₺ 2.369 ₺
2010 8% 1.998 ₺ 2.214 ₺

En yüksek zabıta maaşları

Kıdem ve terfi olarak en yüksek maaşa sahip olan memurlar amir statüsünde olurlar. Ortalama bölgesine göre değişmekle birlikte en düşük 3 bin 621 TL’dir. Tabi bu kişinin eğitim durumu, evli ya da bekar olması, çalıştığı bölge gibi bir çok kritere göre değişmektedir. En yüksek maaş alan zabıtalarda büyük şehir belediyesinde görev yapan personellerdir.

Zabıta amiri maaşları

Yukarı konumuz ile bağlantı olarak en düşük ile en yüksek amir maaşlarını belirtebiliriz. Belirttiğimiz hususlar dikkate alınarak minimum 3 bin 621 TL ile maksimum (belediyeden belediye göre değişmektedir.) 5 bin 500 TL’dir.

Sözleşmeli zabıta maaşları

Göreve ilk defa başlayan memurlar genellikle sözleşmeli olarak çalışmaktadır. Sözleşmeli zabıta memuru kadroya geçişten sonra maaşında %20 civarında bir artış yaşanmaktadır. Şu an belediyeden belediye fark gözetmekle birlikte 3 bin 200 TL olan kadrolu zabıta alırken, sözleşmeli personelinde ortalaması 2 bin 800 TL’dir.

Değerlendirme

Zabıtalık mesleği zor meslekler arasındadır. Belediyenin yürütmüş olduğu bir çok faaliyette zabıtalar görev alır. Aldıkları maaşlar farklı meslek dallarına göre iyidir. Seçilebilir meslekler arasındadır.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Zabıta Maaşları Ne Kadar 2017 başlıklı makalemizde büyükşehir zabıta maaşları, sözleşmeli zabıta maaşları ve taşeron zabıta maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap