Askere Giden Memur Maaş Alır Mı ?

Askere Giden Memur Maaş Alır Mı ?

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Askere giden memur hakkında yazımızda merak edilen tüm detayları açıklıyoruz. Öncelikle askere gidecek memur ne zaman ilişik keser, askere giden memur dilekçesi, askere giden memurun eş yardımı, askere giden memur maaş alır mı, askere giden memurun maaşı kesilir mi, askere giden memur maaş iadesi ve bunun daha bir çok sorunun yanıtı haberimizde…

Askere Giden Memur

Askerlik görevi vatanı görev arasındadır. Askerlikten önce memur olmuş, fakat vatani görevi yapmak üzere askere gitmesi gereken memurun durumu hakkında yazımızda detayları paylaşıyoruz. Vatani görevini yapmak için işten ayrılan memurların kullanacak veya o sene içerisinde kullandıkları izinler, maaşları, eş yardımları gibi konuları kapsamaktadır.

Askere giden memurun durumu

Askere giden memurların vatani görevleri süresince aylıksız (ücretsiz) izinli sayılmaktadır. Askere giden memurun maaşı ödenmez. Yani askere giden memurun maaşı kesilir mi ? sorunun yanıtı nettir. Maaş almaz. Peki, askere giden memur ne zaman göreve başlar ? Bu sorunun yanıtı ise ise şu kurallar çerçevesinde izah edilmiştir.

  • Askerlik dönüşünü 30 gün içinde kurumuna başvuru yapması gerekmektedir. (Bu durumla ilgili olarak amirlerin veya müdürlerin bir kanaati yoktur. 30 gün içinde başvuru yaparsanız, tekrar iş başı yaparsınız.)
  • Askerliğin tam olarak bitmesi (izinli, erken terhis gibi durumların olmaması gerekir.)

Peki, askere giden memur ne yapmalı ? Vatani görevinin ardından çalıştığı kuruma başvuru yaparak tekrar işine başlayabilir.

Askere giden memur maaş alır mı ?

Vatani görevini yapmak kaydıyla görevinden ayrılan memurların askerlik boyunca ücretsiz izinli sayılacağından ötürü maaş ödemesi yapılmaz. (askere giden memurun izinli sayılması) Fakat askerlik süresi boyunca kıdem ve kademe usullerine göre yükseltilmesi sağlanır.

Örneğin 1 senelik askerlik süresi boyunca işinize tekrar başladığınız da yeni giren memur ile aynı maaş almaz ve kaldığınız yerde ki maaş almazsınız. Sizinle birlikte görev yapan memurların maaşı ile eşit maaş alırsınız. Bu durum askere giden memurun kademe ilerlemesi olarak açıklanmaktadır. Askere giden memurun terfisi yapılmaktadır.

1 ay önceden maaş aldıkları için bu ay ki maaşı iade etmesi gerekir. İlişki ne zaman kesilmiş ise kalan günler hesaplanır ve kendisine bir borç çıkartılır.

Sık Sorular Sorular ve Yanıtları

Soru : Askere giden memurun eşine maaş verilir ? Askere giden memur eşine maaş

Cevap : Verilmez.

Soru : Askere giden memurun aile yardımı, askere giden memurun eş yardımı

Cevap : Verilmez.

Soru : Askere giden aday memurun durumu, askere giden sözleşmeli memur

Cevap : Kadrolu memur ile aynı haklara sahiptir. Askerlik dönüşü işe başlayabilir.

Soru : Eşi askere giden memur aile yardımı alabilir mi ?

Cevap : Alamaz.

Soru : Askere giden memur tazminat alabilir mi ?

Cevap : Askerlik öncesi tazminat alamaz, askerlik dönüşü kuruma başvuru yaparsa tazminatını alabilir.

Soru : Askere giden memurun kredi borcu, askere giden memurun borcu

Cevap : Ödenmez.

Soru : Askere giden memurun lojman durumu

Cevap : Amirlerin inisiyatifinde olan bir durumdur. İsterse lojmanda çıkartabilir. Eğer bölgede lojman sıkıntısı varsa genellikle lojmandan çıkarılmasını ister.

Soru : Askere giden memurun ssk durumu, askere giden memurun emekli keseneği, askere giden memurun emekli kesenekleri, askere giden memurun ssk işlemleri

Cevap : SKK primleri kurum tarafından ödenmez. Kişi dilerse emeklikten önce kendi ödeyebileceği gibi, emekli olacağı zamanda ödeyebilir. Bu duruma askerlik borçlanması denilmektedir.

Soru : Askere giden memur çalışmadığı günlerin maaşını iade eder mi ? Askere giden memurun izin hakkı, askere giden memurun yıllık izni

Cevap : Kişinin askere gideceği yıl ne kadar izni kalmış ise onun tamamı kendisine ödenir. Memurlarda en fazla 30 gün olurken, işçilerde  durum değişmektedir. İşçinin de izninin tamamı ödemesi yapılır.

Soru : Askere giden memurun sağlık güvencesi, askere giden memur gss, askere giden memurun genel sağlık sigortası, askere giden memurun ssk çıkışı, askere giden memurun sgk çıkışı

Cevap : Kişinin askerlik süresi boyunca sigorta primi ödenmez. Askerlikte mehmetçik sigortası yaptırılır. Bu durumda sadece sağlık amaçlı olup, emekliliğe bir katkı sağlamaz. Ancak askerlik dönüşü göreve başlarsa, askerlik borçlanması ile erken emekli olabilir. Bu durum yukarı açıklanmıştır.

Askere giden memur dilekçesi

Aşağıda basit bir askere giden memurun dilekçe sunulmuştur.

01.01.2016 tarihinden beri kurumunuzda görev yapmaktayım. Askerlik şubesi tarafından verilen askerlik evrakları ekte sunulmuştur.

İş kanunu gereğince tüm haklarımın saklı kalması kaydıyla 19.10.2016 tarihinden itibaren zorlu askerlik hizmetini yapmak üzere kurumunuzdan ayrılıyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Dul - Yetim - Muhtaçlık Maaşı Ne Kadar başlıklı makalemizde yetim maaşı, yetim maaşı başvuru ve yetim maaşı ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap