Asteğmen Maaşları

Asteğmen Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Subay rütbesinin en düşük kademesinde bulunan asteğmenlerin aldıkları aylıklar hakkında bilgilendirme yapacağız. Öncelikle asteğmen rütbesinin hangi rütbelerin üstünde hangilerinin altında olduğunu bilmekte fayda var.

Asteğmenlik rütbesi subaylığın alt dalında bulunmaktadır. En alt düzeydeki subay rütbesidir. Bundan dolayı asteğmen maaşları ne kadar ? Tabi bu genelleme bazı koşullarda değişebilmektedir. Her askerlik görevinde olduğu gibi asteğmenlikte de doğu görevinde ve batı görevinde gelir farklılıkları olmaktadır. Doğu bölgelerde görev yapmakta olan asteğmen maaşı ile batı şehirlerinde görev yapan asteğmen maaşları belli ölçüde farklılıklar göstermektedir. Aynı zamanda çalışma saatlerinizde nöbet saatlerinizde ve nöbet sıklıklarına göre de farklılıklar görülebilir. Asteğmen aynı zamanda yedek subay olarak da adlandırılmaktadır.

Asteğmen nasıl olunur ?

Asteğmen olmak için bazı karakteristik özelliklere sahip olmanız gerekebilir. Öncelikle biraz sabırlı bir insan olmalısınız. Aynı zamanda alt rütbedeki askerleri yönetmek adına biraz otorite sahibi de olmanız gerekebilir. Asteğmenler genellikle teknik bilgi ve birikim açısından alt rütbeli askerlere önderlik etmek amacıyla görevlendirilen kişilerdir. Bu yüzden lider bir yapıya sahip olmalısınız da denebilir.

Asteğmen maaşları ne kadar ?

Subaylık da en düşük rütbedir. Lisans mezunu kişiler asteğmen olarak görevlerini yaparlar. Bazı mezunlar ise kısa dönem yaparlar. Genellikle doktor, öğretmen, avukat gibi mesleklere sahip kişiler askeriye de işlerini yaparken maaş alırken. (Doktor asteğmen, öğretmen asteğmen, psikoloji asteğmen gibi) İşte bu sebeple maaşları düz asker maaşlarına göre farklıdır. Önce asteğmen acemilik maaşı alırlar. %30 ile %40 fazlasını asteğmen maaşı doğu da alırlar. Ortalama 3 bin TL alırlar.

YIL ZAM Sözleşmeli Kadrolu
2017 7% 3.082 ₺ 3.321 ₺
2016 8% 2.881 ₺ 3.103 ₺
2015 6% 2.667 ₺ 2.874 ₺
2014 9% 2.516 ₺ 2.711 ₺
2013 6% 2.309 ₺ 2.487 ₺
2012 8% 2.178 ₺ 2.346 ₺
2011 7% 2.017 ₺ 2.173 ₺
2010 8% 1.885 ₺ 2.030 ₺
Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Kurumlara Göre Maaşlar 2017 başlıklı makalemizde kurumlara göre işçi maaşları, kurumlara göre mühendis maaşları ve kurumlara göre teknisyen maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap