Astronom – Ataşe Memur Maaşları

Astronom – Ataşe Memur Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Bazı meslekler bizlere çok ilginç ve dikkat çekici gelebilir. Bu mesleklerin başında ise astronomluk vardır. Astronomlar yaptıkları iş gereği bizim çok dikkatimizi çekerler. Aynı zamanda astronomlar kadar dikkat çekici bir başka meslek ise Ataşe memurluğudur. Bizde yazımızda bu iki meslek hakkında detayları sizlerle paylaşacağız. İlk olarak astronom nedir ve ne iş yapar? Sorusu hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Astronomlar gök bilimcidir. Astronomlar, astronomi ve astrofizik üzerine araştırma yaparlar. Ataşe memuru nedir ve ne iş yapar? Sorusunun cevabı ise; ataşe memurları ülkelerinden başka bir ülkeye diplomatik görevler için gönderilen kişilerdir. Bu kişiler genellikle uzmanlık alanı ile ilgili bilgi toplarlar.

Astronom nasıl olunur? Diye merak ediyorsanız; ülkemizde astronom olabilmek için üniversitelerin Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden mezun olması gerekmektedir. Bu bölümün eğitimi 4 yıldır. Ataşe memuru nasıl olunur? Sorusunun cevabı ise; uzman oldukları konu hakkında bakanlıkta alışanlar iç sınav veya atamalar ile beraber ataşe memuru olurlar. Ataşe memurluğu için yasal casusluktur tabirini de kullanabiliriz. Astronom olabilmenin şartlarından en önemlileri yüksek seviyede fen ve matematik bilgisine sahip olmak meraklı bir karaktere sahip olmaktır. Ataşe memuru olabilmenin şartları ise; alanında uzman olmak ve bilgi toplama yeteneğine sahip olmaktır.

Peki maaşlar ne durumda ?

Yazımızın sonunda ise bu iki mesleğe sahip olan kişilerin ne kadar maaş aldıklarını belirteceğiz. İlk olarak Astronomlar ne kadar maaş alır? Sorusu ile başlayalım. Astronomların maaşları çalıştığı kuruma göre değişmektedir. Genellikle 2 bin 500 TL üzerinden maaş alırlar ve öğretim görevlisi oldukları takdirde maaşları 7 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Ataşe memuru ne kadar maaş alır? Sorusunun cevabı ise; bir ataşe memuru ortalama olarak 5 bin TL civarında maaş almaktadır. Maaş uzmanlık seviyesine göre artış gösterebilir.

Kamuda bu meslekte personel alımları çok kısıtlıdır.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Ayniyat Saymanı Maaşları (Ne İş Yapar) başlıklı makalemizde ayniyat maaşları, ayniyat memur maaşları ve ayniyat sayman maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Astronom – Ataşe Memur Maaşları

Aktif Maaş

2899 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

87 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

2986 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap