Astsubay Maaşları Ne Kadar 2017

Astsubay Maaşları Ne Kadar 2017

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Türk Silahlı Kuvvetlerin can damarı olan astsubaylardır. Astsubay maaşları 2017 yılı itibariyle ne kadar değişti ? Ne kadar zam geldi. İşte tüm sorular ve yanıtları… Kuruşu kuruşuna tüm soruların yanıtları haberimizde…

Astsubaylarının maaşlarının çok yüksek olduğu zannedilmektedir. Fakat astsubayların maaşları diğer memurlarla neredeyse aynıdır. Hatta astsubaylardan daha yüksek maaş alan memurlar çok fazladır. Astsubay maaşları da kendi içerisinde değişiklik gösterir. Astsubay olduğu alana göre, çalıştığı kuruma göre, rütbesine göre ve hizmet yılına göre değişiklik gösteren astsubay maaşına 2017 yılının Ocak ayında yüzde 3 zam yapılacak.

Astsubaylarda bazı durumlarda prim almaktadır. Özellikle Doğu’da görev yapan astsubayların maaşları diğer bölgelerde görev yapanlara göre daha yüksek olmaktadır. OHAL döneminde de astsubaylar ek prim almaktadır. Astsubay maaşları 2 bin 800 TL ile 3100 TL arasında değişiklik göstermektedir. Astsubay Kıdemli Başçavuş maaşı ise 3 bin 350 TL civarındadır. 2017 yılının Ocak ayında yapılacak olan zamlarla beraber bir astsubay maaşının 2 bin 884 TL ile 3 bin 193 TL arasında değişecek. Astsubay Kıdemli Başçavuşun ise maaşının 3 bin 450 TL civarında olması bekleniyor. Bu maaşlara ek primler ve vergi kesintileri dahil değildir. 3 Ocak 2017 tarihinde açıklanacak olan enflasyon verileriyle bu maaşlarda da değişiklikler olabilir. Bu maaşlar az olarak gözüküyor olsa da eklenen prim ve tazminatlarla maaşlar yükselmektedir.

Astsubay Maaşları Ne Durumda ?

Türkiye şartlarında astsubayların aldıkları maaşlar ortalamanın altındadır. 2016 Ekim ayı için açıklanan açık sınırı 4.578 TL olarak Türkiye Tekstil,Örme,Giyim ve Deri Sanayi İşçileri Sendikası tarafından açıklandı. Bu duruma göre en düşük astsubay maaşı açık sınırının altında kalıyor. Astsubayların maaşlarının düzeltilmesine ilişkin çalışmalar şu şekilde devam ediyor. Hükumetin polislere yapmış olduğu düzenlemeden sonra astsubay için de böyle bir çalışma yapılacağı beklentisi iyice büyüdü. Ayrıca özlük hakları, mesai şartları ve çalışma durumları gibi değerlendirmelerde ek tazminat olarak gelebilir.

Aşağıda tabloda asgari geçim indirimi bekar çalışan göre hesaplanıp eklenmiştir.

Doğuda Astsubay Maaşları

Doğu ve güney doğuda görev yapan personellerin maaşları, batı da görev yapanlara göre farklıdır. Ek tazminatlar, denge ödemeleri, operasyon tazminatları gibi bir çok faktör vardır. Genel itibariyle bu faktörleri incelemeye çalışacağız. Kara ve Jandarma kuvvetleri doğuda aktif olarak çalışmaktadır. Kısaca kıdem ve hizmet yılına göre maaşları listelemek gerekirse;

Jandarma Kıdemli Başçavuş Maaşları – Astsubay rütbesinin son derecesidir. Bunun üzerinde bir rütbe yoktur. Ortalama 20 sene hizmet vermiş personelin geleceği yerdir. Tüm tazminatlar eklenmiş hali 8 bin TL civarındadır.

Jandarma Üstçavuş maaşları – Astsubaylık derecesinde 3. sırada yer almaktadır. 10 seneden son elde edilen rütbedir. Tüm doğu tazminatlarıyla 6 bin 750 TL civarındadır.

Kara – Jandarma Astsubay Maaşları 2017

Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlıklarında görev yapan astsubay maaşları şu şekildedir. Öncelikle kişinin hizmet yılı, çalıştığı bölge (ek ödemeler), evlilik durumu gibi faktörler net maaşı belirlemektedir. Ayrıca bunun üzerinde üstün başarı göstermişse alacağı terfi tazminatları da eklenmektedir.

Doğuda ortalama 7 bin TL civarında maaş alırken (tüm tazminatlar eklenmiştir.) Batı da ise bu rakam 5 bin TL civarındadır. Tabi kişinin rütbesi de bu maaşın belirlenmesinde en büyük etkendir.

Deniz – Hava Astsubay Maaşları 2017

Kara ve jandarma astsubaylarına göre biraz daha rahattır. Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarında görev yapan personelin rütbesine göre maaşı belirlenmektedir. Hava astsubayın görevlerinden kısaca bahsetmek gerekirse; tüm hava muhaberelerine hazırlıklı olmak, hava araçlarını tanımak ve bilmek, hava araçlarının bakımı ve onarım işlemlerini bilmek (teknisyenler), bununla bağlantılı olarak deniz astsubayları da aynı şekilde denizle ilgili olarak tüm işlemlerinden sorumludur.

Ortalama maaşlarına karacı ve jandarma astsubaylarına göre %5 ile %10 arasında yüksektir. Ortalama 5 bin 500 TL ile 8 bin TL arasında maaşları vardır. Deniz astsubayları sahil güvenlik astsubayı olarak da bilinmektedir.

Sözleşmeli Astsubay Maaşları

Ziyaretçilerimiz tarafından en sık sorulan soruların başında sözleşmeli olarak işe başlayacağım ne kadar maaş alırım ? soruları gelmektedir. Bu konuyu aydınlatmak üzere bilgiler paylaşacağız. Kara, deniz, hava ve jandarma komutanlıkları son zamanlarda personel alım yönetmeliğinde değişikliğe giderek sözleşmeli personel alımlarını hızlandırdılar.

Ülkemizin zor zamanlar geçirdiği şu dönemlerde FETÖcü alçakların boşalttıkları kadrolara vatan sever TÜRK evlatları alınmaya devam ediyor. Sözleşmeli astsubaylar ne kadar maaş ile iş başı yapar ? Normal şartlarda hangi kadroda alınacağı ve ilk görev yerinin nere olduğu çok önemlidir. Karacı sözleşmeli astsubay ilk görev yeri doğu ise en az 4 bin 500 TL maaş alırken, batı da 3 bin 600 TL civarında alır. Kara, deniz, hava ve jandarma astsubay arasında maaşı farkı %5 ile %10 civarındadır. Bu durumda evli ya da bekar olması gibi ek tazminatlardan kaynaklanmaktadır.

Emekli Astsubay Maaşları (NET RAKAMLAR)

Askeriyeden emekli olan astsubayların maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Emekli aylığı hizmet süresine bağlı olarak değişmektedir. Eskiden 15 sene üzerinden emekli olurken, şimdilerde 20 ile 25 yıl zorunlu hizmet süresi bulunmaktadır. Yıpranma payı 5 senedir. 20 sene üzerinden emekli olan OYAK BANK katkısıyla (astsubay emekli ikramiyesi) katılım oranına bağlı değişmekle birlikte 35 bin TL ile 140 bin TL arasında ikramiye almaktadır. Maksimum hizmet süresi 37 yıldır. Yine 20 sene üzerinden yeni emekli olan astsubayın ele geçecek emekli aylığı 2 bin 200 TL ile 2 bin 600 TL arasındadır.

Yıllarca orduya hizmet vermiş ve vatanını için canını ortaya koyan astsubaylarımızın en emekli maaşı alması üzücü bir durumdur. En yüksek emekli aylığı alabilmek için daha fazla çalışmak gerekiyor. 20 sene üzerinden de değil de 25 sene üzerinden olursanız, emekli maaşında 500 TL fark etmektedir.

Emekli Astsubay Maaşları İyileştirme

Son yıllarda sosyal medya başta olmak üzere bir çok haber sitesinde bu konuyla bilgiler yer almıştır. Emekli astsubay maaşlarında iyileştirme yapılacak mı ? sorularını ortaya çıkardı. Bu konuyla yetkili kurumlardan net bir açıklama yoktur.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Kaloriferci Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizde kaloriferci, kaloriferci maaş ve kaloriferci maaş bordrosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Astsubay Maaşları Ne Kadar 2017

Aktif Maaş

2946 TL (Ocak 2017)

Verilen Zam

88 TL (%3)

Vergi Dilimi

%15 (Ocak 2017)

Toplam Ele Geçen

3034 TL (Temmuz 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar
 1. Fahri dedi ki:

  Doğu şartlarında bir jandarma kıdemli başçavuşun maaşı 8.000 e çıkabilmekte. Yazdığınız maaşları doğuda uzmançavuşlar bile almıyor.

 2. Ahmet dedi ki:

  Ne kadar ek oluyor bu maaslara

 3. furkan dedi ki:

  Van da ki jandarma astsubay kıdemli başçavuş 6500-8500 arası alıyor

 4. Halil gülmez dedi ki:

  Bu maaş hesabinizda maaşın asli unsuru olan yan ödeme de yok , yan ödeme de nerdeyse astsubaylarda 800 TL civarıdır, düz memurlarda 20 TL. yukarida yazdiginiz rakamlar çok komik, hangi amaçla düşük gösteriyorsunuz bilmiyorum. Astsubaylara extra zam almak için algı yapiyorsaniz , zaten oldukça yüksek, kıdemli 2 kademeli bçvş. 2017 zammiyla ve artacak olan yan ödemeyle birlikte bati bölgelerimizde 5800 TL -(tayin=yiyecek bedeli içinde yok).
  maaş alacak. Geriye doğru siz hesap edin, veya vandakinin ne kadar artacağını….. Askerlikten çocuklarımızı ve gençlerimizi de soğutmamak adına doğruları paylaşmak gerekir. Şimdi

  1. Maaşı dedi ki:

   Selamlar,

   Yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Saygılar…

 5. Muhammed dedi ki:

  1in 2 si kara kuvvetleri kıdemli Bçvş maaşı çocuk yardımı eş çalışmıyor oyak aidatınıda kesilmemiş halı ile istanbul da herşey dahil 5000-5500 tl arasıdır.Kimseyi soğutmak yada ısıtmak için değil gerçek bu kendimden biliyorum.

 6. Fatih dedi ki:

  Abi harbiden astsubaylar emeginin karsiligini alamiyormus heee özel harekat dairesinde bulunan kisiler daha fazla aliyor nedenini bilmiyoruz bi bildikleri vardir heralde ama astsubaylar ne kadar eziyet cekiyor oralara gelmek icin yazık bence yani astsubay cavua 2500 aliyor her rutbe artisina 100 tl fark az bence astsubay kıdemli başçavuşlarin raha 5 bin tl almasi lazim hatta emeklilik maaslari bile eziyet yani astsubaylarda aşırı şekilde geçim sıkıntısı var gorunen oki.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap