Büro Memuru Ne Demek – Ne İş Yapar

Büro Memuru Ne Demek – Ne İş Yapar

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Büro memuru ne demek ? kime denir ? ne iş yapar ? nasıl olunur ? görevleri nelerdir ? İşte tüm sorularınızı yanıtlıyoruz. Büro memurları kamuda sıklıkla karşımıza çıkan bir kadrodur. Bu kadroya alımlar büro ve yönetim sekreterliği bölümünden mezuniyetleri kapsamaktadır. Konumuzun bütünü itibariyle büro memuru genel ne iş yapar ? nasıl olunur ? işte görevleri ve detayları…

Büro memuru ne demektir ?

Büroda evrak işlerine bakan kişiye denir. Kurumun tüm evrak işleriyle ilgilenir. Kayıt işlemleri ve evrakın zimmeti gibi görevleri vardır. Belediyeler başta olmak üzere kamu kurum kuruluşlarında büro memurları kayıt evrak işleri yapar. Bazı kurumlar da direk işçi statüsünde çalışırken diğer kuruluşlarda 657 sayılı devlet memurları kanuna bağlıdır.

Büro memuru ne iş yapar ?

Yukarı da bahsettiğimiz gibi büro memurları evrak işlere bakmaktadır. Özellikle büro memurlarının fazlaca alım olduğu kurum listesinde THY, banka, belediye, hukuk büroları, SYDY, DSİ, TSE, BOTAŞ, TPOA listenin başını çekiyor.

Büro memuru nasıl olunur ?

Büro memuru olarak kamuda görev yapabilmeniz için büro – yönetim bölümü veya sekterlik bölümünü bitirmeniz gerekiyor. Eğitim seviyesi en düşük ön lisans düzeyindedir. Fakat bazı kurumlarda son yıllarda alımlarda eğitim seviyesini lise üzerinden alıp, bölümleri muhasebe gibi branşları tercih etmektedir.

Memur kadrosuna atanmak için KPSS lise ve ön lisans seviyesinde sınava girmek gerekiyor. Geçtiğimiz yıllarda ki atamalara göre en düşük 87 puan ile İç İşleri Bakanlığı’na olmuştur. Özellikle taşraya atamalar merkeze göre daha düşüktür. İlk tercihleriniz arasında taşra kesinlikle olması gerekiyor.

Eğitim seviyeniz ne olursa olsun öncelikle iyi puan almanız gerekiyor. Daha sonra tercih yapacağınız kurumu çok iyi araştırmalısınız. Verdiği maaşlar,(mesai durumları, vardiya, tazminatlar) çalışma şartları, kurumu içi tayin ve becayiş durumları gibi kriterleri hep göz önünde bulundurmanız gerekiyor. 657 sayılı devlet memurlarına göre mi çalışacaksınız ? Yoksa 4857 sayılı iş kanuna bağlı KİT’ler de mi çalışacaksınız ? Bu ayrımı çok iyi bilmeniz gerekiyor.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan APRON Memuru Ne Demek – Ne İş Yapar başlıklı makalemizde apron memuru maaşları, apron memuru nasıl olunur ve apron memuru ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap