Çözümleyici – Daktilograf – Dekoratör – Desinatör Maaşları

Çözümleyici – Daktilograf – Dekoratör – Desinatör Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Yazımızda sizlere çözümleyici, daktilograf, dekoratör ve desinatör unvanına sahip kişilerin meslekleri hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz. İlk olarak çözümleyici ne iş yapar? Sorusundan başlayalım. Çözümleyiciler bir bilgisayar programcısının yaptığı programı bitiminden sonra kullanan ve o programda olan hataları belirleyen kişilerdir. Daktilograf ne iş yapar? Sorusunun cevabı ise; daktilograflar müspette olarak yazılan metinleri daktilo ile imla kurallarına uygun olarak yazan kişilerdir. Dekoratör ne iş yapar? Sorusunun cevabı ise; dekoratörler genellikle tiyatrolarda çalışmaktadır. Süsleme ve düzenleme işleri yaparlar. Desinatör ne iş yapar? Sorusunun cevabı ise; desinatörler kitap ve dergi gibi yazılı eserleri resimlerler.

Yazımızın devamı olarak da bu mesleklere nasıl sahip olunabileceğinden bahsedelim. İlk olarak, çözümleyici nasıl olunur? Sorusundan başlayalım. Çözümleyici olmak için meslek yüksekokullarının bilgisayar programlama bölümlerinden mezun olmak gerekir veya üniversitelerin lisans bölümlerinde bilgisayar eğitimi almak gerekir. Daktilograf nasıl olunur? Sorusunuz cevabı ise; daktilograf olmak için Ticaret meslek liselerinden ve iletişim meslek liselerinden mezun olunması gerekir. Bu liselerden mezun olmayan kişiler özel kurslarda daktilo eğitimi almalıdır. Dekoratör nasıl olunur? Sorusunun cevabı ise; dekoratör olmak için üniversitelerin lisans bölümlerinden İç Mimarlık bölümünden mezun olmak gerekir. Bunun dışında ön lisans bölümü olarak dekoratörlük bölümünden mezun olunması gerekir. Desinatör nasıl olunur? Sorusunun cevabı ise; desinatörler güzel sanatlar liselerinden veya güzel sanatlar fakültelerinin resim veya grafik tasarım bölümünden mezun olması gerekir.

Yazımız da son olarak ise bu mesleklere sahip olan kişilerin ne kadar maaş aldıklarını belirteceğiz. Çözümleyici ne kadar maaş alır? Çözümleyiciler 3 bin TL’nin üzerinde maaş almaktadır. Maaşları bazen 3 bin 200 TL’yi de geçmektedir. Daktilograf ne kadar maaş alır? Sorusunun cevabı ise; daktilograflar asgari ücretle işe başlarlar. Fakat bu çalıştıkları kurumun büyüklüğüne göre değişir. Dekoratörler ne kadar maaş alır? Sorusunun cevabı ise; dekoratörler en az 2 bin 300 TL maaş alırlar. Desinatör ne kadar maaş alır? Sorusunun cevabı ise; desinatörler genellikle 2 bin 500 TL maaş alırlar. Özel sektörde iş bilgisine göre maaşları 5 bin TL’yi bulmaktadır.

YILLAR Ocak Zam Temmuz Zam
2017 3433 TL 3% 103 TL 3536 TL 4% 141 TL
2016 3084 TL 6% 185 TL 3270 TL 5% 163 TL
2015 2879 TL 3% 86 TL 2966 TL 4% 119 TL
2014 2637 TL 4% 105 TL 2742 TL 5% 137 TL
2013 2486 TL 3% 75 TL 2560 TL 3% 77 TL
2012 2298 TL 4% 92 TL 2390 TL 4% 96 TL
Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Ayniyat Saymanı Maaşları (Ne İş Yapar) başlıklı makalemizde ayniyat maaşları, ayniyat memur maaşları ve ayniyat sayman maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap