Doktor Maaşları Ne Kadar 2017

Doktor Maaşları Ne Kadar 2017

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Doktorluk en önemli mesleklerden birisidir. Hayatımızı emanet ettiğimiz doktorların mesleği hakkında birçok soru işareti de buluyor. Bunlardan birisi; doktor maaşları ne kadar? Sorusudur. Özellikle doktor olmak isteyenler ve Tıp Fakültesi öğrencileri bu sorunun cevabını çok merak etmektedir. Bu konuda hükümet ile sendikalar zam pazarlıklarını bitirmiş durumda. Yapılan zam pazarlıklarının ardından en düşük sağlık memuru maaşı 3 bin 114 TL oldu. En yüksek dereceli sağlık memurunun maaşı ise 8 bin 90 TL olarak belirlendi. Bu maaşlara 2017 yılının zamları ve enflasyon farkları da eklendi. Bu zamlardan sonra doktorların maaşları 2017’de ne durumda olacağı büyük merak konusu oldu.

2017 Doktor Maaşları Ne Durumda ?

Doktorların maaşları derecelerine göre değişiklikler göstermektedir. Aynı zamanda yapılan zamlarda doktorların derecesine göre farklılık gösterdi. Yeni mezun olmuş bir doktor ile 20 yıllık meslek tecrübesi bulun bir uzman hekimin aralarındaki kıdem farkı maaşlarını etkilemektedir. Özel hastanelerde doktorluk yapanlarda ise bu durum hastaneye göre farklılıklar gösterir. Özel hastanelerde genellikle doktorun mesleki tecrübesine ve eğitimine bakılır. Doktorlar kendi muayenehanelerini açarak da para kazanabilirler. Kendi muayenehanesini açan ve özel sağlık kuruluşlarında mesleğini yapan kişilerin maaşları değişkenlik gösterdiği için biz sizlere sadece kamu ve devlet hastanelerinde çalışan doktorların maaşlarını belirteceğiz.

-7. derece 1. kademe de olan bir doktorun maaşı 4 bin 225 Türk Lira iken 4 bin 352 liraya yükseldi. 127 TL’lik bir artış gösterdi.

-4. Derece 1. Kademe de olan bir uzman doktorun maaşı ise 5 bin 093 TL’den 5 bin 246 TL’ye yükseldi. Toplamda 246 liralık bir artış oldu.

Doktorların herhangi bir enflasyon farklı alıp almayacağı 3 Ocak tarihinde belirlenecek. 2016’nın ikinci yarısında enflasyon oranı yüzde 5’i aştığı takdirde aşan kısım yüzde 3’lük kısma eklenecek. 2017’de ise ilk 6 aylık dönemde enflasyon yüzde 3’ü aştığı takdirde aşan kısım Temmuz zammına ilave edilecek. Belirttiğimiz doktor maaşları ise doktorların profesörlük veya doçentlik gibi seviyelere göre değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda doktorlar bazı durumlarda prim de almaktadır.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları Döner Sermaye başlıklı makalemizde doktor maaşları döner sermaye 2016, döner sermaye ile birlikte doktor maaşları ve pratisyen doktor maaşı döner sermaye hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Doktor Maaşları Ne Kadar 2017

Aktif Maaş

4,392 TL (Ocak 2017)

Verilen Zam

175 TL (%4)

Vergi Dilimi

%15 (Ocak 2017)

Toplam Ele Geçen

4,567 TL (Temmuz 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar
  1. gökhan dedi ki:

    Ya kardeşim bende dr um 6 senelik devlete hizmetim var ama ben bu maaşları görmedim. Net rakamları yazında millet dr un aldıgı parayı bi görsün. 2016 son ay aldıgım para 1800 küsür. Döner sermaye ile maaşımız yükseliyor. Ama Döner emeklilige yansıyormu hayır.tabiki almak ii Döner onuda almasak çogu memurdan düşük ücret almış olacagız ama bu emeklilige yansımadıkça neye yarar. Burda 6-7 alıyorum diyen dr larada şaşıyorum o para nasıl 6-7 ye çıkıyor o senin maaşınmı? Neden hiç bir dr emekli olmuyor ozaman. Millet bastonla çalışacak neredeyse hangi 6-7 bin lira ya. 1800 net maaş aldım diyorum benimi kazıklıyor devlet yani.

  2. Dr Ayşe dedi ki:

    Doktor maaşları eriyor

  3. 10 yıllık hekim dedi ki:

    doktor maaşları maaş+sabit ücret+döner sermaye+varsa fazla mesai ücreti olarak belirtilir. 2017 ocak ayı itibari ile uzman maaşı 3.300 lira ve bu sadece devletin verdiğidir. sabit ücret 2.000 lira bunu devlet değil hastane yatırıyor. fakat develet ikisini birleştirip kendisi veriyormuş gibi gösteriyor herkesin itiraz ettiği nokta budur. toplamda 5300 lira bu dereceye evli bekar olmaya çocuk sayısına göre artıp azalabilir. bunun üstünde alacağın para döner sermaye ise hastaneye bağlıdır. tavan katsayısından sabit ücreti ve vergileri çıkınca 4 ün 1 i bir uzman için 8.000 (kadro derecen yüksekse bu miktar biraz daha artar) lira maksimum alabilirsin (ele geçen) oda ocak ayında, sonrasına vergi diliminden dolayı giderek düşer (yaklaşık 6000 e düşer). ama bu parayı almak için kıçını yırtman lazım ve hastanenin de bu parayı verecek imkanı olması lazım. çoğu hastanede uzmanlar 2000-3000 civarı ortalama döner alıyor. tabi hiç almayan olduğu gibi (az puan yapmak, hastanenin gelirlerinde azalma yada borçlu durumda olması zaten borç batağında olmayan hastanede yok veya o ay yıllık izin almak) biraz önce bahsettiğim 8000 lira arasında döner sermaye alınır. bu hastaneye göre ve her aya göre değişir. ek mesai ücretini de fazla mesai yaparsan alırsın bu her memurda var ama katsayıları farklı olabilir. birde sözleşmeli çalışan doktorlar var. bunlar doğuda çalışanlar yada kimsenin gitmek istemediği yerlere hekim bulmak için çıkartıldı. ayrıca acilde çalışan pratisyen hekim ve acil tıp uzmanlarına veriliyor tabi oda boşta sözleşmeli kadrosu varsa. burda tek fark devletin verdiği maaş 3300 liradan 8200 liraya çıkıyor diğer sabit ve döner sermaye aynıdır. ama 8200 de bir kez alıyorsun sonraki ay 7700 sonraki ay 7100 mayıs-haziran gibi de 6500 oluyor(vergi uygulaması nedeni ile) tabi aynı oranda sabit ücret ve alıyorsan döner sermayede düşüyor. sözleşmeli durumu her an iptal olacak bir şey ömür boyu bu maaşla çalışma durumu da yok. basitçe bir uzmanın aldığı 3300+2000=5300 ile 3300+2000+8000= 13800 arasında toplam aldığıdır (ocak ayında ve ek mesai ücreti hariç). her uzman bu aralıklarda geliri vardır daha az yada daha fazla alamaz. sözleşmeli ise 8200+2000=10200 ile 8200+2000+8000=18200 arasında toplam aldığıdır (ocak ayında ve ek mesai ücreti hariç). tabi hastane dışında başka sağlık kurumlarında nasıl veriliyor onu bilmiyorum. kısaca alınan paralar bu şekildedir. ben acil uzmanıyım eşim dahiliye uzmanı ikisini de iyi biliyorum. paranın az yada çok olması ile ilgili kısma girmeyeceğim. her kes aldığı maaşı az bulur özellikler Türkiye de bende herkesin alabildiği kadar yada hakettiği kadar almasını isterim ama ne yazık ki olmuyor ciddi ücret dengesizliği var. ama doktorların çok aldığını söyleyen arkadaşlar Türkiye de nerdeyse her ilde tıp fakültesi var kazansınlar okusunlar sonra uzman olsunlar çalışsınlar alabiliyorlarsa bu paraları alsınlar kimseye manimiz yok.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap