Düz Memur ve Şoför Memur Maaşları

Düz Memur ve Şoför Memur Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Önceden insanlar özel kurumlarda çalışmayı tercih ederken son yıllarda devlet memurlarının maaşlarına yapılan düzenlemelerden sonra insanlar genellikle devlet tısı altında çalışmayı tercih etmeye başladılar. Devlette memur olabilmek için birçok alan vardır. Bizde sizlere yazımızda bu alanlardan birisi olan düz memurluk ve şoför memurluk hakkında bilgi vereceğiz. İlk olarak yazımızda “düz memurluk ve şoför memurluk nedir ve ne iş yaparlar?” sorusu hakkında bilgi verelim. Düz memurluk 2 yılda bir yapılan bazı lisans bölünmelerinin, bütün önlisans ve ortaöğretim mezunlarının girdiği KPSS sonucu atamaları yapılan memurların aldığı unvandır. Şoför memurluk ise devlette şoför kadrolarına atanan memurlardır.

Yazımızın devamında ise sizlere “düz memurluk ve şoför memur nasıl olunur ve olma şartları nelerdir?” hakkında bilgi vereceğiz. Düz memurluğa genellikle önlisans ve lise dengi okullardan mezun olan kişiler tercih ettikleri kadroların şartlarını karşıladıkları takdirde atanırlar. Düz memur olabilmek için lise ve dengi okullardan, önlisans veya bazı lisans bölümleri mezunları olabilmektedir. Şoför memur olmak içinde yine en az lise ve dengi okullardan mezun olunması gerekmektedir. Aynı zamanda ehliyet sahibi olunması zorunludur.

Düz Memur Maaşları Ne Kadar ?

Düz memur ve şoför memur ne kadar maaş alır? Sorusunun cevabı ise; düz memur ilk mesleğe başladığı zaman 2 bin 200 TL civarında bir maaş alır. Meslekte tecrübesi arttıkça maaşı da artar. Şoför memurları ortalama 2 bin 100 TL ve 2 bin 400 TL arasında değişmektedir. Bu ortalama bir maaştır şoför memurlarının maaşı değişkenlik gösterir.

En düşük memur maaşı 2 bin 150 TL’ye sınırına dayandı. Memur olmak isteyen adayların gerekli KPSS sınavına girdikten sonra ilgili kadroya başvurması gerekiyor. Bu kadrolarda Devlet Personel Başkanlığı resmi web adresinden günlük olarak takip edebilirler. Düz memurluk çalışma alanı bakımından en geniş alana sahiptir. Tüm kamu kurumlarda kolaylıkla kadro açılmaktadır. Bakanlıklardan tutun da alt kurumlarda ki KİT’lere varana kadar geniş bir çalışma ağına sahiptir. Geniş çalışma olmasının bir kaç yararı vardır.

Merak Edilen Bilgiler

KPSS ataması yapılarken, başvuru yapacağınız kurum sayısı fazladır. Düz memurluk kadroları lise, ön lisans ve lisans branşları vardır. Kurumlara başvuracak adayların dikkat etmesi gereken bazı bilgiler var. Öncelikle atanmak istediği kadronun düz memurluk olması sebebiyle kendisi gibi binlerce adayları o kadrolara başvuru yapacağını düşünerek, öncelikle kendi branşlarını tercih etmek. Örnek vermek gerekirse; Makine Mühendisi KPSS atama puanları 80 civarında iken, düz lisans memurluğunda bu puan aralığı 89 kadar çıkabiliyor.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Ayniyat Saymanı Maaşları (Ne İş Yapar) başlıklı makalemizde ayniyat maaşları, ayniyat memur maaşları ve ayniyat sayman maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Düz Memur ve Şoför Memur Maaşları

Aktif Maaş

2608 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

78 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

2686 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap