Ekonomist Memur Maaşları

Ekonomist Memur Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Ekonomist mesleğini çok duymuşuzdur. Fakat hakkında genellikle net bilgiye sahip olmayız veya piyasada olan ekonomistlerin yaptığı işler hakkındaki yanlış bilgilere inanırız. Bizde ortadaki bu yanlış anlaşılmaları ve eksik bilgileri kaldıracağız. İlk olarak, ekonomist nedir? Sorusunun cevabını paylaşacağız. Ekonomistler insanların en iyi şartlarda geçinilmesini sağlamak için çalışırlar. Asıl amaçları ise insanların ihtiyaçlarının karşılanması için kıt kaynakların kullanılmasını sağlarlar. Aynı zamanda bu kıt kaynakların belirlenmesini ve bu kıt kaynakların kullanılması için gerekli olan mal ve hizmetin üretimini sağlarlar. Bunların yanı sıra ekonomistler bu kıt kaynakların eşit bir şekilde dağıtımında da görev alır.

Ekonomist ne iş yapar? Sorusu hakkında meraklarınızı da gidereceğiz. Ekonomistlerin yaptıkları işler genellikle çalıştıkları kuruma göre değişkenlik gösterir. Genellikle çalıştıkları kurumlarda ise üretilen ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasında görevlidirler. Aynı zamanda ulaştırılma planlarını da ekonomistler yapar. Ekonomist olma şartları ise üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun olunması gerekiyor.  Bölüm olarak ise İktisat veya Ekonomi bölümlerinin okunması gerekir.

Ekonomist Memur Maaşları Ne Kadar ?

Bir ekonomistin en büyük özelliği sayısal düşünme yeteneğine sahip olması ve iletişim becerisinin yüksek olmasıdır. Aynı zamanda başarılı bir ekonomist araştırma ve incelemeye de meraklıdır. Ekonomistler genel olarak maliyeci, iktisatçı ve işletmecilerle iş birliği içinde çalışırlar. Ekonomist memur maaşları ne kadardır? Diye merak ediyorsanız; bir ekonomist 2 bin 900 TL civarında bir ücretle işe başlarlar. Kademe yükseldikçe ve meslekte ilerledikçe maaşları artar.

Sözleşmeli ekonomist memur maaşları ise 2 bin 500 TL civarındadır. Tabi bu maaşta memur zamlarıyla birlikte Temmuz 2016 için %6 zam alırken, Ocak 2017 için %3 zam gelecektir. Temmuz 2017 yılı için %4 zam gelecektir. Ayrıca bu zamların üzerine enflasyon yükselmesi durumunda ekstra fark yansıyacaktır. Verilen zamlar enflasyon altında kalırsa fark ödenecektir. Örnek vermek gerekirse; 2017 için senelik %7 olan zam miktarı enflasyona yenik düşmesi durumda zammı geçen enflasyon farkı memur maaşlarına yansıtılacak.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Ayniyat Saymanı Maaşları (Ne İş Yapar) başlıklı makalemizde ayniyat maaşları, ayniyat memur maaşları ve ayniyat sayman maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Ortalama ekonomist memur maaşıdır. Ekstra tazminatlar eklenmemiştir.

Ekonomist Memur Maaşları

Aktif Maaş

2892 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

87 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

2979 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap