En İyi Meslek Seçimi Nasıl Yapılır ?

En İyi Meslek Seçimi Nasıl Yapılır ?

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

En iyi meslekler, en iyi meslek hangisi, en iyi meslek nedir,  en iyi meslek dalları ve en iyi meslek seçimi bunun gibi bir çok soruyu yanıtlayacağız. Konumuzu okumadan kesinlikle meslek seçmeyin. Meslek insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Özellikle bir noktadan sonra geri dönüşü olmayacak bir süreçtir. Bu sürecin iyi analiz edilmesi gerekir.

İnsanlar, son zamanlarda sevmediği mesleklere yönlenmeye başladı. Okul zamanlarında yapılan yanlış tercihler öğrencilerin hayatlarını değiştirmektir. Onun için doğru mesleği seçmek gerekiyor. En iyi meslek belirleme testi var mı ? Aslında internet yazan pek çok şeyin gerçeğin ötesine geçip sadece hayal dünyasında yer etmesini belirtelim. Üniversiteden mezun olduktan sonra bir farklı mesleğe yönelmeleri hariç tutarsak, meslek seçimi lise çağlarında başlar ve üniversite seçimiyle tamamlanır.

En İyi Meslek Seçimi Nasıl Yapılır ?

En iyi meslek nasıl seçilir, dünyadaki en iyi meslek nedir, en iyi meslek hangisidir niçin, sizce en iyi meslek nedir, Türkiyede en iyi meslek nedir ve en iyi meslek hangisidir neden ? bunlar gibi yüzlerce soru sorabilir ? Fakat bütün bu sorularının ortak yanıtı vardır.

Meslek seçimi orta okuldan sonra yapılır. Eğer öğrencinin bir hayali yoksa velilerin yönlendirmesi ise bir liseye kayıt olur. Fakat öğrenci başarılı ise ben doktor olacağım, ben pilot olacağım gibi hayalleri varsa, o öğrenci çalışması ve başarı ile kendini ispat etmeye hazırdır. Tabi bu hayalin ötesinde olması, başarısını kanıtlaması da gerektiğini unutmayınız.

En İyi Liseler

Bir lisenin en iyi olması demek taban puanlarının en yüksek anlamına gelmektedir. Üniversiteye hazırladığı ve kazandırdığı öğrenci sayısının yüksek olması gerekiyor. İşte hazırladığımız listeye göre 3 büyük illin en iyi liseleri… (2016 Teog verilerine sıralama yapılmıştır.)

En iyi liseler İstanbul

– Galatasaray Lisesi 498.9991

– İstanbul Lisesi 498.0309

– Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi 496.8871

– İstanbul Atatürk Fen Lisesi 495.7393

– Çapa Fen Lisesi 493.2346

En iyi liseler Ankara

– Ankara Fen Lisesi  496.9842

– Atatürk Anadolu Lisesi 488.7414

– Ankara Pursaklar Fen Lisesi 487.2383

– Gazi Anadolu Lisesi 483.7953

– Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi 481.7443

En iyi liseler İzmir

– İzmir Fen Lisesi 496.8808

– Buca İnci-Özer Tırnaklı Fen Lisesi 493.6643

– Atatürk Lisesi 484.4257

– Bornova Anadolu Lisesi 479.7829

– Çiğli Fen Lisesi 478.5871

En iyi meslek grupları

Mesleği seçmeden bir danışmandan yardım alınız. Rehber öğretmeni sizleri bu konu yönlendirecek kişidir. Fakat öğrenci başarısız ise doktorluk mesleğini yapamaz. Kısacası herkesin kapasitesine göre meslek seçilmesi gerekir. En iyi meslek alanları, en iyi meslek bölümleri, en iyi meslek anketi, en iyi meslek yüksek okulları, en iyi Anadolu meslek liseleri oldukça fazladır. İşte en iyi beş meslek grubu

– Doktorluk,

– Avukatlık,

– Pilotluk,

– Öğretmenlik,

– Mühendislik,

En iyi atanan meslek grubunun ilk başını sağlık sektörü çekmektedir. Lise – 2 yıllık – 4 yıllık mezuniyet farkı olmadan düşük puanlar ile atamalar yapılıyor. (Hemşire, radyoloji, paramedik gibi)

yazının devamı gelecektir… Takip etmeye devam ediniz…

Mustafa ERKOÇ / Rehber Öğretmeni

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Mekatronik Mühendisliği Mesleği Zorlukları başlıklı makalemizde mekatronik mühendisliği bölümü, mekatronik mühendisliği zorlukları ve mühendis mesleğinin zorlukları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap