Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Memur Maaşları

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Memur Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı memuriyetiyle ilgili detaylı bilgi vereceğiz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı özellikle ticarette oldukça önemlidir. Bakanlığın görevi gereği gümrükten geçecek malların hepsinin kontrolünü yapar. Bazı malların geçmesine izin vermeyebilir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı memurları ne iş yapar? Sorusunun cevabı ise; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı memurları gümrük politikasının hazırlanmasında ve uygulanmasında yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda oldukça sıkı kontrol edilen gümrüklerde görev alırlar.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı memuru nasıl olunur? Sorusunun cevabı ise;  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, birçok bölümden mezun almaktadır. Bakanlık hukuk, elektrik ve elektronik mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, iktisat, işletme, adalet, bankacılık ve sigortacılık, siyasal bilgiler, ihracat – ithalat, uluslar arası ticaret, uluslar arası ticaret yönetimi, dış ticaret gibi bölümlerden merkezi atama ile memur almaktadır.

Bakanlığı incelediğimiz zaman 19 bölge ve 160 tane taşra teşkilatı vardır. Ayrıca bunlara ek olarak 30 tane gümrük kaçakçılık ve istihbarat müdürlüğü, 23 tasfiye müdürlüğü, 6 tane laboratuvar müdürlüğü ve 81 ilimizde ticaret il müdürlükleri bulunmaktadır. Bakanlık bünyesinde yaklaşık olarak 17 bin personel istihdam etmektedir. 33 bin dış ticaret şirketlerine doğrudan veya dolayı hizmet ağını sunmaktadır. Bunlara ek olarak 81 milyon vatandaşın tüketici haklarıyla ilgili hizmet vermektedir.

Piyasa gözetim ve denetimini yapar. Bakanlık bünyesinde müfettiş aracıyla ayakkabı, tekstil ürünleri, kırtasiye ve oyuncaklar da sıkı denetim yapmaktadır. Bu tip malzemelerin insan sağlığına zararlı olmayacak şekilde kontrol edilmesi gerektiği durumlar uyarlar ve ceza yaptırımlarının olduğu bir kurum mekanizması işlemektedir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Maaşları Ne Kadar 2016 – 2017

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda memur olmak için atama tarihlerinin beklenmesi gerekmektedir. Bakanlıkta çalışmak isteyen kişi yukarıda belirttiğimiz bölümlerden mezun olduktan sonra Kamu Personeli Seçme Sınavına girer. Sonrasında ise tercih yapması gerekir. Atanabilmek için en az 70 puan gereklidir.

Kadrolarını incelediğimiz zaman ;

  • Uzman ve Uzman Yardımcısı,
  • Müfettiş ve Denetçi,
  • Mühendis ve Başmühendis,
  • Tekniker ve Teknisyen,
  • Sözleşmeli Memur
  • Memur ve Aday Memur,
  • İşçi ve Taşeron,

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı memuru ne kadar maaş alır? Sorusunun ise; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı birçok alandan memur aldığı için memur maaşları oldukça değişmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda memur olanların aldığı en düşük maaş 2 bin 500 TL civarında olmaktadır. Bu maaş memurun alanına göre ve mesleki yılına göre 10 bin TL’ye kadar yükselmektedir.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Dışişleri Bakanlığı Memur Maaşları başlıklı makalemizde dışişleri bakanlığı işçi maaşları, dışişleri bakanlığı maaşları ve dışişleri bakanlığı maaşları ocak temmuz hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Memur Maaşları

Aktif Maaş

2589 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

78 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

2667 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap