Harita Kadastro Teknisyeni – Teknikeri Maaşları

Harita Kadastro Teknisyeni – Teknikeri Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Harita kadastro teknisyeni- tekniker maaşları ilişkin bilgileri konumuzdan inceleyebilirsiniz. Son yıllarda popüler meslekler arasındadır. Bu meslekte çalışan kişiler, matematik fizik ve yer bilimlerine ilgi duymalıdır. Elleriyle gözlerini uyumlu şekilde kullanabilen fizik yeteneği olan ve arazide çalışmayı ilgi duyanlar bu mesleği yapabilir. Sorumluluklarını zamanında yerine getirmek, sabırlı ve dikkatli olmak meslek çalışanlarından aranılan özellikler arasındadır. Lise düzeyinde ki eğitim meslek liselerinde verilmektedir.

2005 yılından itibaren meslek liselerinin yapı eğitim programında yeri alan harita kadastro bölümüdür. Meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin 2 yıllık meslek yüksek okullarının inşaat, harita ve kadastro, yapı ressamlığı ve restorasyon bölümüne geçiş yapabilirler. 2 yıllık eğitimin ardından DGS sınavı ile inşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği, harita mühendisliği ve imarlık gibi lisans eğitimlerini tamamlayabilirler.

Harita ve kadastro tekniker – teknisyen ne iş yapar ve nerede çalışır

Harita ve kadastro teknisyeni ve teknikerleri çoğunlukla açık alanlarda görev yapar. Ofis ortamında da çizim işlerini yaparlar. Diğer proje personelleri ile uyum içinde çalışlar. (Harita mühendisi, inşaat mühendisi veya teknikeri gibi)

Bu bölümün çalışanları kamu da memur olarak veya özel sektörde işçi olarak çalışmaktadır. Aşağıda belirttiğimiz gibi kamunun artıları olduğu gibi özel sektöründe olumlu yanları var.

Harita ve kadastro tekniker – teknisyen görevleri

  • Arazide gerekli ölçümlerin yapılması ve rapor tutulması,
  • Harita çizimi elde olan verileri ve ihtiyaçları tespit eder,
  • Projenin kontrollüğünü zemine hazırlık işlemlerini yapar,

Harita ve kadastro tekniker – teknisyen maaşları

Harita ve kadastro teknisyeni ve teknikerleri belediyeler ve kamu kurumlarında görev yapar. Özel sektörde ise çalışma alanı geniştir. Mühendislik ve mimarlık bürolarında, müşavirlik hizmeti veren kuruluşlarda iş bulabilir. Aldıkları maaşlar çalışanın tecrübesine göre değişmektedir. Alanında uzman bir kişi 5 bin TL maaş alırken, bu işe yeni başlamış (yeni mezun) 1500 TL ile iş başı yapabilir. İş yerinin büyük olması ve ücret politikasına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kamu kurumların verilen maaşlar ise yasa, yönetmelik ve yıllık verilen zam oranlarına göre belirlenmektedir.

Yıl bazında baktığımız zaman özellikle 2011 – 2012 – 2013 yılları için verilen zam oranı ile 2014 – 2015 – 2016 yılları için verilen zam oranları birbirine yakındır. Kamuda yaklaşık olarak 2620 TL maaş alırlar. (Yeni başlangıç maaşı, tekniker ) Özel sektörde ise tecrübeye göre değişmektedir.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Ayniyat Saymanı Maaşları (Ne İş Yapar) başlıklı makalemizde ayniyat maaşları, ayniyat memur maaşları ve ayniyat sayman maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Harita Kadastro Teknisyeni – Tekniker...

Aktif Maaş

2620 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

78 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

2698 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap