Hava Trafik Kontrolörü Maaşları

Hava Trafik Kontrolörü Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Dışarıdan baktığımızda bazı mesleklerin kolay olduğunu hatta yaptıkları işle nasıl o kadar maaş alıyorlar diye düşünebiliriz. Bu şekilde düşündüğümüz mesleklerden birisi ise hava trafik kontrolörü mesleğidir. Fakat mesleği incelediğimizde aslından bu mesleğe sahip kişilerin işlerinin hiç kolay olmadığını görürüz. Peki, hava trafik kontrolörü ne iş yapar? Hava trafik kontrolörü, hava araçlarının kalktıkları noktadan varacakları noktaya kadar güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlarlar. Bu yüzen Hava araçlarının kaç kilometre hazla gitmesi gerektiğini ne taraftan gitmesi gerektiğini kısacası hava araçlarının havadaki ve inişteki trafiğini düzenler.

Hava trafik kontrolörü nasıl olunur? Diye merak ediyorsanız; hava trafik kontrolörü olabilmek için üniversitelerden lisans (4 yıllık) mezunu olmanız gerekir veya Anadolu Üniversitesinin Sivil Havacılık Yüksekokulu Hava Trafik Kontrolü bölümünden mezun olmanız gerekir. Eğer bu bölümden mezun değil de lisans mezunu iseniz hava trafik kontrolörü mesleği için 6 aylık sıkı bir eğitime tabii tutulursunuz. Hava trafik kontrolörünün sahip olması gereken özellikler nelerdir? Hava trafik kontrolörü olmak isteyen kişiler dikkatli olmalıdır ve masa başında çalışmakta zorluk çekmemelidirler. Aynı zamanda hava trafik kontrolörü olacak kişilerin iyi bir İngilizceye sahip olması gereklidir.

Hava Trafik Kontrolörü Ne Kadar Maaş Alır ?

Hava trafik kontrolörü ne kadar maaş alır? Bir hava trafik kontrolörü işe ilk başladığı zaman 4 bin 000 TL civarında bir ücret alır. Bu ücret başlangıç ücretidir. İlk işe başladığınız zaman stajyer olarak başlamış olacaksınız. Stajyerliğiniz bittiği zaman maaşınız da artacaktır.

Kamuda bir çok iş ilanı olduğu gibi özel sektörde havayolu şirketlerinde kolayca iş bulabilirsiniz. Çünkü bölüm mezunları az oldukları için sürekli iş ilanı şu an için geniştir. Asistan hava trafik kontrolörü maaşı ne kadar ? DHMİ asistan ve stajyer hava trafik kontrolörü maaşları ve stajyer hava trafik kontrolörü maaşları şu şekilde ifade edilmektedir. Güncel maaşları Temmuz 2016 ve Ocak 2017 şekilde verilmiştir.

Asistan hava trafikçi işe yeni başlayan kişiye denilmektedir. Normal hava trafikçi ile arasında 500 TL gibi bir maaş farkı oluşmaktadır. Bu farklar sadece dereceden kaynaklıdır. Ayrıca ek tazminatlar, asgari geçim indirimi, dil tazminatı gibi durumlarda bu fark yükselmektedir. 2011 – 2012 – 2013 – 2014 – 2015 – 2016 ve 2017 yıllarına yaklaşık %8 oranda maaşlara zam gelmiştir. Aşağıda Temmuz 2016 ve Ocak 2017 net tutarları paylaşılmıştır.

Devlet Hava Meydanları Maaşlarını incelemenizde yarar var. Diğer merak ettiğiniz hususları bize iletebilirsiniz.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Ayniyat Saymanı Maaşları (Ne İş Yapar) başlıklı makalemizde ayniyat maaşları, ayniyat memur maaşları ve ayniyat sayman maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

En düşük hava kontrol maaşıdır. Tazminata göre değişmektedir.

Hava Trafik Kontrolörü Maaşları

Aktif Maaş

8549 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

249 TL (%3)

Vergi Dilimi

%15 (Ocak 2017)

Toplam Ele Geçen

8300 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap