İç Mimar Maaşları

İç Mimar Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

İç mimar bölümü maaşları, iç mimarlar ne kadar maaş ve iç mimarlık hakkında tüm merak edilen soruları konumuzdan inceleyebilirsiniz. İç mimarlık 20. yy başından itibaren günümüze kadar varlığını sürdürmüş bir meslek dalıdır. Eğitim ve sektörel anlamda başta Avrupa devleti olmak üzere dünya çapında geçerliği olan meslektir. Tüm dünyaya Amerika’dan yayılmış ve şu günlerde popülaritesi oldukça artmıştır. Ülkemizde de oldukça rağbet gören iç mimarlık mesleği ile alakalı olarak tüm merak edilen soruları maasi.org farkıyla açıklayacağız.

İç mekanların kalitesini geliştirmek amacıyla düzenleme ve mobilya seçimi gibi bir çok konuda iç mimarların ilgi alanına girmektedir. Konumuzda yer alan bilgiler doğrultusunda sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Merak Edilen Sorular

İç mimar nasıl olunur ? Bu mesleği tercih etmeye karar verdikten sonra önümüzde iki aşamalı bir sınav programı vardır. Bunlardan ilk aşaması üniversite sınavıdır. Bu süreci aştıktan sonra devlet veya vakıf üniversitelerinin iç mimarlık bölümlerine başvuru yapmak kaydıyla süreç tamamlanıyor. Burada başarılı olmak ve mesleğinizi sevmek sizin elinizdedir.

MF4 ve TM1 puan türünden öğrenci kabul etmektedir. Yabancı dil eğitim veren üniversiteler 5 yıl diğer üniversiteler ise 4 yıldır. Üniversite de eğitim safhası 1. sınıfta temel derslerin alınmasıyla birlikte başlamaktadır. Bu derslerden bazılarını sıralamak gerekirse;

 • Tasarı ve Geometri,
 • Teknik resim,
 • Bina işlevleri analizi

Bu derslerin yanında iç mimarlığın olmazsa olmaz ekipmanlarını öğreniyorsunuz. Bunlara bir nevi tasarım programları da denir. Görsel ve zihinsel olarak size katkı verirken, çizimsel yeteneğin gelişmesine avantaj sağlıyor. İlk sınıfta bu aşamaları görürken, ikinci sınıfa geldiğiniz zaman piyasada kullanılan programlara geçiş yapıyorsunuz. Üniversite hayatından sonra iş yapabilmeniz için bu aşama çok önemlidir. Bu programlar tasarladığınız mimarı dekoru soft ortamda görme imkanı sağlıyor. İkinci sınıftan son sınıfa kadar bitirme sunum projeleri ile üniversite hayatınız tamamlanıyor.

Mesleki anlamda iç mimarlar kendilerini geliştirmesi için üniversite hayatından sonuna kadar mesleğini sevmeli, piyasa koşullarını araştırmalı ve stajları başarılı bir şekilde tamamlamak gerekiyor. (sadece kağıt üzerinde değil kendilerine yarayacak bilgi ve tecrübeleri edinmeli)

Ayrıca iç mimarlar akademik kariyer için yüksek lisans ve doktora gibi eğitimleri alabilir. Aynı zamanda piyasa şartlarında bu işi yapan firmaların yayınları ve yaptıkları işler takip edilmesi mesleki hayatınız açısında önemlidir. Görsel hafızanın geliştirmesi ve muhafaza edilmesi iç mimarlar açısında son derece önem arz etmektedir.

İç Mimarların Çalışma Alanları / İş İmkanları

Piyasa şartlarında aşağıda ki yerlerde görev yapabilirler.

 • İç mimarlık hizmeti veren firmalar,
 • Mobilya tasarımı ve üretimi yapan firmalar,
 • Eski eserlerin korunması ve restore edilmesi,
 • İnşaat şirketleri ve mühendislik büroları,
 • Kamu da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Belediyelerde,
 • Kendi bürolarında hizmet verebilirler.

İç Mimar Maaşları 2016 – 2017

İç mimarlık bölümü maaşları en çok sorulan sorular arasındadır. Piyasa şartlarında maaşları belirlenmesine bazı kriterler yer almaktadır. Sıralamak gerekirse kişinin tecrübesi, bilgisi, eğitim seviyesi gibi diyebiliriz. Günümüz koşullarında asgari ücretin en az 2 katı maaş aldıklarını belirtelim. Özel sektör de çalıştığı yere bağlı olarak başlangıç maaşın kat kat arttığını söyleyelim.

Aşağıda ki tablo yaklaşık iç mimar maaşı verilmiştir. Bu hesaplama bekar kişiye göre belirtilmiştir. Ocak 2017 ve Temmuz 2017 maaşları verilmiştir. Yıllar bakımından 2011 – 2012 – 2013 – 2014 – 2015 ve 2016 yaklaşık senelik %7 oranında artığını görmek mümkündür.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Mimar Maaşları 2017 başlıklı makalemizde bir mimar maaşı ne kadar, iç mimar başlangıç maaşları ve mimar maaşları belediye hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

İç Mimar Maaşları

Aktif Maaş

2489 TL (Ocak 2017)

Verilen Zam

100 TL (%4)

Vergi Dilimi

%15 (Ocak 2017)

Toplam Ele Geçen

2589 TL (Temmuz 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar
 1. Leyla dedi ki:

  teşekkürler

  mimar ve mühendis maaşları hakkında bilginiz var mı?

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap