İşçi İkramiyeleri Son Dakika 2017

İşçi İkramiyeleri Son Dakika 2017

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

İşçi ikramiyeleri ne kadar ? İşçilere ikramiyeler nasıl ödenir ? İşçi ikramiyeleri kaç lira ? gibi soruları yanıtlayacağız. Öncelikle işçilere devlet tarafından ödenen ikramiyeler hakkından akıllardaki bazı soruları yanıtlamak istiyoruz. Ülkemizde işçilerin kamu alanında çalışabilecek onlarca kurum bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse; belediyeler, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Müdürlüğü, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü çok sayıda bakanlık özel idareleri gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Buralarda çalışan işçiler senelik kurumdan kuruma değişmek kaydıyla dört yarım ikramiye almaktadır. Bu ikramiyeler brüt maaş üzerinden hesaplanarak vergi dilimi kesintisi ile birlikte hesaplara yatmaktadır.

2016 senesi içerisinde toplamda üç yarım ikramiye ödendi. İşçi ikramiyeleri hangi aylarda ödenir ? Bunlar Ocak 2016, Haziran 2016 ve Kurban Bayramı öncesi olan Eylül 2016 geriye kalan son yarım ikramiye 25 Aralık 2016 da bakanlar kurulu kararı (İşçi ikramiyeleri ne zaman ödenir ?) ile birlikte işçilere ödenecektir. Ayrıca bu ikramiyelerin üzerine kurumlar sendikaları işçilerine kendi içerisinde 2 tam ikramiye daha ödemektedir. Toplamda 2 tam 4 yarım ikramiye alan işçiler aylık maaşlarını yaklaşık yüzde 20 civarında fazla almaktadır. Yani 2500 lira aylık alan bir işçi ortalama toplamda 2800 lira ile 3000 TL arasında ikramiyelerle birlikte maaşı gelmektedir.

Durum böyleyken memur ile işçi arasındaki büyük dengesizlik ikramiyeler ile düzeltmektedir. Devlet dairesinde işçi olabilmeniz için İŞKUR üzerinden atamanız gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Kamu iktisadi teşebbüslerinde yani halk arasında kit olarak bildiğimiz kurumlarda işçi statüsünde çalışan personeller bakanlık ve diğer taşra kurumlarında görev yapan personele göre yaklaşık %10 fazla maaş almaktadır. Fakat kit’lerde görev yapan personel iş güvencesi devlet garantisi altında olsa da herhangi bir özelleştirme durumunda maalesef 4C statüsüne geçerek birçok hakkını kaybetmektedir. Şu anki hükümetin bu anlamda mağduriyetleri gidermek adına statüde iyileştirme çalışmaları yaptıklarını söyleyebiliriz.2017 işçi ikramiyeleri ne zaman ödenecek 2017’de İşçi ikramiyeleri tarihleri gibi birçok detayı konumuzdan öğrenebilirsiniz. İşçi ikramiyeleri ödeme zamanları bakanlar kurulu kararı ile belirlenmektedir. Bu kararla birlikte 2017 başından itibaren hangi tarihlerde ne zaman ödeneceği netleşmektedir.

İşçi ikramiyeleri açıklandı mı ? 2016 – 2017 yıllarına ait bilgiler verilmektedir. İşci ikramiyeleri ne zaman ödenecek 2016 – 2017 yılı için 25 Aralık 2016 tarihinde son ödemeler yapılacaktır. İşçi ikramiyeleri bakanlar kurulu 2017 yılına dair bilgiler geldikçe sizlere açıklayacağız.

2017 Kamu İşçi İkramiye Tarihleri

2017 yılına ait ikramiye tarihleri şu şekildedir.

Tarihler İkramiye Türü Verilecek Karar
15.Oca.17 Tam İkramiye Kurum kararı ile verilecektir.
30.Oca.17 Yarım İkramiye Bakanlar kurulu kararı ile verilecektir.
23.Haz.17 Yarım İkramiye Bakanlar kurulu kararı ile verilecektir.
Ramazan Bayramı Öncesi 2017 Yarım İkramiye Kurum kararı ile verilecektir.
15.Tem.17 Tam İkramiye Kurum kararı ile verilecektir.
Kurban Bayramı Öncesi 2017 Yarım İkramiye Bakanlar kurulu kararı ile verilecektir.
26.Ara.17 Yarım İkramiye Bakanlar kurulu kararı ile verilecektir.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Nasıl Alınıyor başlıklı makalemizde işsizlik maaşı nasıl alınır 2017, işsizlik maaşı nasıl alınır şartları nelerdir ve işsizlik maaşı nasıl bağlanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap