İstatistikçi Maaşları

İstatistikçi Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

İstatistikçi memurlar hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Yazımızın sonunda istatistikçi memurların ne iş yaptıkları ve hangi alanlarda çalıştıkları hakkındaki soru işaretleri kafanızdan kalkacaktır. Yazımıza “İstatistikçi memur nedir ve ne iş yapar?” sorusunun cevabını vererek başlayabiliriz. İstatistikçi memurlar toplumsal, kültürel, ekonomik, bilimsel olgu ve yaşanan olaylar hakkında verileri derler ve düzenler. Bu verileri düzenledikten sonra istatistiksel teknikleri kullanarak yorumlar ve sayısal veriler halinde karşımıza çıkarır. Aynı zamanda istatistikçi memur anketör memurların yaptıkları anketlerinde sorularını hazırlayan kişidir. Anketler yapıldıktan sonra bu anketin sonuçlarını karşımıza matematiksel terimler kullanarak getirir.

Yazımızın devamında ise sizlere “istatistikçi memur nasıl olunur?” sorusunun cevabını vereceğiz. İstatistikçi memur olmak isteyen bir kişi üniversitelerin Fen ve Fen Edebiyat Fakültelerinde bulunan İstatistik bölümünü bitirmeleri gerekmektedir. Türkiye’de birçok üniversitede İstatistik bölümü vardır. İstatistik bölümünü bitiren bir kişi KPSS’ye girerek gerekli puan şartını yaptıysa devlet kadrolarına atanabilir. Aynı zamanda İstatistikçi memur olacak bir kişinin iyi seviyede Matematik bilgisine sahip olması gerekmektedir. İstatistik bölüm eğitiminin süresi ise 4 yıldır.

Kurumların kadroları şu şekildedir.

 • Bakanlıkta istatistikçi,
 • Belediye istatistikçi
 • Devlette istatistikçi,
 • DHMİ istatistikçi,
 • DSİ istatistikçi,
 • İŞKUR istatistikçi,
 • Karayolları istatistikçi,
 • SGK istatistikçi,
 • SPK istatistikçi,
 • TÜİK istatistikçi,
 • TEİAŞ istatistikçi,
 • TPAO istatistikçi,

İstatistikçi Maaşları Ne Kadar 2016 – 2017

İstatistikçi memur maaşı ne kadardır? Sorusunun cevabı ise; istatistikçi memur ilk işe girdiği zaman net maaş olarak 3 bin TL’nin biraz üzerinde bir maaş almaktadır. Bu maş her yıl yapılan zamlar ile artış gösterir. Aynı zamanda meslekte geçirilen süreye göre de maaşta artış olmaktadır.

Bu maaş yıllara göre artış göstermiştir. 2011 – 2012 – 2013 – 2014 – 2015 ve 2016 senesine geldiğimiz zaman 3 bin TL seviyesini yakalamıştır. Burada bahsettiğimiz maaş en düşük seviye olduğunu unutmayınız. (Derece 9/1) Burada asgari geçim indirimi, ek tazminatlar en düşük seviyeden verilmiştir.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Ayniyat Saymanı Maaşları (Ne İş Yapar) başlıklı makalemizde ayniyat maaşları, ayniyat memur maaşları ve ayniyat sayman maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

9/1 derecesine sahiptir. En düşük seviyeden tazminatlar eklenmiştir.

İstatistikçi Maaşları

Aktif Maaş

3009 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

90 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

3099 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap