Kimyager Maaşları

Kimyager Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Kimyager maaşları ne kadar ? Devlette veya özel sektörde çalışan personeller ile ilgili tüm deneyimlerimizi aktaracağız. Öncelikle bu mesleğe ilgi duyan adaylarımızın sormuş oldukları derledik. Burada yer almayan sorular olursa, lütfen yorumlar bölümünde bizlere iletin ve cevapları iletelim. 2018 ve 2019 yılı itibariyle ne kadar maaş aldıkları gelin yakından bakalım.

Kimyager nasıl bir meslektir ?

Kimya elementleri ile yakından ilgisi olan dallar arasında karşımıza çıkıyor. Kimyagerler teknik hizmetler sınıfı veya sağlık hizmetleri sınıfı altında hizmete vermektedir. Kimyagerlerin aylık net maaşları çalıştıkları kurum ve çalışma saatlerine göre değişiklik göstermektedir. Kimyagerler hem kamu kuruluşlarında hem de özel sektörde iş bulma imkanına sahiptir.

Ülke genelindeki kimyager sayısı ve buna oranla kimyager alımına bakıldığında özel sektörün kimyagerlerce daha çok tercih edildiğini görmekteyiz. Kamu kuruluşlarında sağlık hizmetleri kapsamı altında görev alan kimyagerler ocak ve temmuz ayı olmak üzere yılda iki kez zam aldıkları bilinmektedir.

Kimyagerler gıdadan kozmetiğe, ilaçtan metal sanayine kadar aklınıza gelebilecek her türlü üretim alanında ve bunlarla ilgili denetim, kalite kontrol ve Ar-Ge laboratuvarlarında hem eleman hem de yönetici olarak görev alabilirler. “6269 Sayılı Kimyagerlik ve Kimya Mühendisliği Hakkında Kanun” kimyagerlere çok geniş bir yetki alanı sağlamaktadır. 6269 sayılı kanunun isminden de anlayacağınız gibi kimyagerler…

Kimyager kimya mühendisi olabilir mi ?

Normal de bilmeyen için tekrarlamakta fayda var. Kimyager 4 yıllık fakülte okulunu bitiren kişilere denilmektedir. Kimyager kendi branşında ilerleyebilmesi sürekli olarak kendisini geliştirmesi lazımdır.

Kimyagerler hastanede çalışabilir mi ?

Her alanda kimyagerlere ihtiyaç vardır. Kamu kurumları bunlarında başında geliyor. MKE, DSİ, BOTAŞ, Devlet Hastaneleri, TSE gibi bazı kurumları sıralayabiliriz. Konu başlığına dönersek, hastane laboratuvarında kimyagerler çalışmaktadır. Burada kan ve idrar tahlil gibi bir çok işlemleri yaparlar.

Kimyager maaşları ne kadar ?

Aşağıda devlet (kamu) ve özel sektör arasında ayrımı bakalım. Özellikle kamu, özel sektör ve yeni mezun kimyager arasında maaş ayrımını dikkatli inceleyin.

Kimyager maaşları (devlette)

Kimyager maaşları hizmet yıllarına göre farklılık göstermektedir. Kamu kurumlarında zam ve ek ödemelerin THS ve SHS unvanları ile maaşlara uygulanacak ek ödemeler belirlenmekle birlikte evli ve çocuklu kimyagerlerin de maaşlarını diğerlerinden farklı olduğunu belirtmek isteriz.

Gerek kamu gerekse özel sektörde hizmet veren kimyagerlerin çalışma bölgelerine göre maaş farklıkları olmakta ve bu da net bir kimyager maaşı oluşturulmasını engellemektedir. Kimyager maaşına ayrıca %27 gelir vergisi de eklenmektedir. Şu an için 4500 TL (Temmuz 2018) maaş almaktadırlar. Memur statüsünde en düşük iş başı yapan personeldir. (Bu maaşlar kurumdan kuruma değişmektedir.)

Halk sağlığı müdürlüğü – 4500 TL

Kimyager maaşları (özel sektör)

Kimyagerlerin çalışabileceği çok alan vardır. Bu şirketler arasında ilk sırayı Eczacı başı çekmektedir. Deneyim ve kişinin bilgisi diğer mesleklerde olduğu gibi burada ilk faktördür. Aşağıda inceleyeceğimiz yeni mezun bir kişinin ortalama kaç lira başladığı neye bağlı olduğunu anlattık. Aynısı özel sektörde içinde geçerlidir. Orta düzey bir personel 3 bin TL üzeri ile işe başlar. (Yeni mezun değil)

Yeni mezun kimyager maaşları

Fen Edebiyat Fakültesi’nden yeni mezun olan kimyager ne kadar maaş ister ? İstemek her insana kolay verir. Peki, yeni mezun olduğunuzda ne kadar deneyiminiz var ? İşte burada ki yanıta göre maaş belirlenmesi gerekmektedir. Alanınızla ilgili hiçbir şey bilmiyorsanız sadece diplomanız varsa alacağınız ücret asgari ücretin üzerine çıkmaz. Hatta çoğu zaman işsiz bile kalabilirsiniz. Çünkü özel sektör bilgili personel ister.

Yeni mezun olduğunuzda önünüzde 3 yol vardır. İlki KPSS’ye hazırlanıp devlet memur olmak, ikincisi ise özel sektörde yola koyulmak ve son olanı bir çok kişinin cesaret etmediği kendi iş yerinizde patron olmaktır. Bazende cesaret olur fakat maddi imkansızlıklar karşımıza çıkar.

Kısaca özetleme gerekirse yeni mezun asgari ücret ile 2 bin TL arasında maaşla işe başlar.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Ebe Maaşları başlıklı makalemizde ebe maaşı, Ebe maaşları ve ebe maaşları 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

En düşük kimyager maaşıdır. Asgari geçim indirimi eklenmiştir. AGİ - Bekar : 123,5 TL

Kimyager Maaşları

Aktif Maaş

4500 TL (Temmuz 2018)

Verilen Zam

180 TL (%4)

Vergi Dilimi

%27 (Temmuz 2018)

Toplam Ele Geçen

4680 TL (Ocak 2019)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar
 1. Ayşe dedi ki:

  ne zaman zam gelecek bekliyoruz

  1. emir dedi ki:

   ben kimya ger olmak istiyorum bu iste çalısan abilerimden yardım almak istiyorum yaptığınız işi tavsiye ediyomusunuz

   1. Maaşı dedi ki:

    Kamu sektörü ilk aşamada sizin için yararlı olacaktır. Fakat yüksek puan almanız gerekiyor. Eğer yüksek almazsanız, özel sektörde deneyim kazanabilirsiniz.

  2. Maaşı dedi ki:

   Ocak ve Temmuz zamları verildi efendim.

 2. Kutay dedi ki:

  Bu meslegi onerirmisiniz ve maaslari universitede sonuna kadar gidebilenler icin ne kadar

  1. Maaşı dedi ki:

   Özel de deneyime göre 3 bin TL üzerindedir. Kamuda ise ilk başlangıç 2 bin 800 TL civarındadır.

 3. AHMET dedi ki:

  YENİ MEZUN KİMYAGER OLARAK KİMSEYE ONERMİYORUM İSSİZLİK VAR AYRİCA 2 YİLLİK MUAMELESİ GORUYORSUN HİC SECMEYİN ASLA

  1. Maaşı dedi ki:

   Selamlar,

   Öncelikle yeni mezun iseniz deneyim kazanmanız şarttır. İyi maaş alabilmeniz için kalifiyeli elaman olmanız gerekiyor.

 4. kimyager dedi ki:

  teşekkürler

 5. Fatih ALKAN dedi ki:

  teşekküler
  Yüksek Kimyager
  Fatih ALKAN

  1. Maaşı ORG dedi ki:

   Tavsiyeleriniz üzere gerekli düzeltme ve eklemeler yapılmıştır.

 6. ali dedi ki:

  teşekkürler

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap