Kreş – Okul Öncesi – Anaokulu Öğretmeni Maaşları

Kreş – Okul Öncesi – Anaokulu Öğretmeni Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Okul öncesi öğretmeni maaşları, anaokulu öğretmeni nasıl olunur, kreş öğretmeni maaşları ve merak edilen bir çok konuda bilgiler paylaşacağız. Literatür de okul öncesi öğretmenliği olarak geçse de halk arasında anaokulu öğretmeni olarak bilinmektedir. Anaokulu öğretmeninde olması gereken özelliklere baktığımız zaman amacına uygun şekilde öğrencilerin el ve beyin becerilerinin geliştirmesini sağlaması gerekmektedir. İnsan yaşamından bireylerin hayatlarına yön verecek anaokulu, kreş veya okul öncesi dönemleridir.

Burada çocukların zihinsel gelişimlerine ışık tutması ve gelecekteki meslek seçiminde az da katkı sağlamasıdır. Çocukların el becerilerinin gelişmesinde en büyük katkı okul öncesi alınan eğitimler olacaktır. Kreşte çocukta iç dünyasını açılacak görgü ve algı yeteneği gelişecektir. O denli önemli bir okulun öğretmenlerinin eğitimleri nasıl ? Maaş durumları ve sosyal imkanları ne durumda ? Mesleğe yeni başlamak isteyen kişilerin hangi yolları izlemesi gerektiğine dair ipuçları vereceğiz.

Kreş / Okul Öncesi / Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur

Eğitim fakültesinin okul öncesi öğretmenliğinden mezun olan kişilere denilmektedir. Eğitim süresi 4 yıldır. LYS sınavına girmeniz gerekmektedir. Bir çok üniversitenin eğitim fakültesinde bölüm mevcuttur. LYS taban puan aralığı 225 ile 485 arasındadır. Buradan mezun olan kişilerin Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek okulların okul öncesi öğretmenliği bölümüne atanabilir.

KPSS puanlarına baktığımız zaman Şubat 2016 yılı atamaları için 76,75 puan ile kapatmıştır. 8 bin civarında başvuru olurken 1 bin 800 atama gerçekleşmiştir. Atamalara baktığımız zaman puanları diğer öğretmen mesleklerine göre daha iyidir.

Sosyal imkanları ise kişi devlet memur olarak öğretmenlik yapıyorsa hafta sonları ve resmi tatilleri vardır. Günlük çalışma saatleri okullarına göre değişmekle birlikte 8 saat civarındadır. Özel kurumlarda hafta sonunda cumartesi dahildir. Özel sektörde maaşlar düşüktür.

Kreş / Okul Öncesi / Anaokulu Öğretmeni Maaşları

Maaşları incelediğimiz zaman kamu ve özel sektör olarak ikiye ayrılmak gerekir. Özel sektör alanı sadece özel kreşlerdir. Kamuda ise Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ana okullar vardır. Kişi kamuda çalışmak istiyorsa, KPSS’ye girip yeterli puan alması (2016 Şubat ataması 76,75 puan) gerekir. Özel sektör kreşlerin ise kişi öz geçmişi ile başvuru yapabilir.

Kamu maaşların 2500 TL – 3500 TL arasında olduğunu söylerken, özel sektörde 1300 TL – 2000 TL aralığındadır. Asgari geçim indirimi, aile yardımı, ek tazminat eklenmiş halidir. Özel en düşük maaşı alan işe başlamış kişi olarak kabul edilirken, en yüksek ücreti alan alanında uzman (daha önce iyi kreşlerde görev yapmış) kişidir. Yine yıllara göre 2014 – 2015 – 2016 göre maaşlar bu durumdadır. 2017 için ise kamuda Ocak %4+ Temmuz %3 olarak açıklandı. Burada verilen maaş bilgisi 2016 yılına aittir.

Merak ettiğiniz hususları bize yazın, cevap verelim.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Biyoloji Öğretmeni Maaşları başlıklı makalemizde biyoloji öğretmenin maaşı, dershane biyoloji öğretmeni maaşları ve kadrolu biyoloji öğretmeni maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar
 1. Nur dedi ki:

  Cok sacma bence bu sekildeki bir sistem devlete bagli anaokullarinda daha az saat calisiyorlar ama daha fazla maas aliyorlar.Özelde ise insanin canini cikartiyorlar verdikleri maas gülünç cocuk başınada okadar ücret talep ediyorlar 4 ögretmen calissa zaten tatmin edici odemeler yapsalar 10 cocuktan cikartilar ki 10 cocuktan fazla ogrenci aliyorlar cunku ozelde sinir yok ne kadar cok okadar iyi… ögretmenini once tatmin ediceksin ki oda isine daha cok sımsıkı sarilsin

  1. Maaşı dedi ki:

   Haklısınız

 2. Nezahat dedi ki:

  İnsana değer yok bu ne saçmalık kaliteli bir birey yetiştirmek çok önemli bu öncelikle insana degerle başlar, komik öğretmen maaşları o rakamla insana yakışır yaşam olurmu aceba,toplumda çalışan yoksul kesimi %dilimleri vurulduğunda neredeyse %70 ve daha üstü insana değer olsa maaşlar iyileştirilir.coooookkkk yazık yaşam içler acısı…böyle yönetim olduğu sürece bu toplum kalkınma ve sağlıklı toplum beklenemez….ekonomik sıkıntılar üzerine ölümler intiharlar aile parçalanması yoğun…

 3. GÜLBAHAR dedi ki:

  ÖZEL KREŞDE HEM MÜDÜR HEM ÖĞRETMEN OLACAĞIM MAAŞ NE KADAR BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.

 4. Tevfik dedi ki:

  KATILIYORUM. MAASLAR COK DENGESIZ KUS KONDURUYORLAR SANKI YILDA 30 BIN UCRET MI OLUR MESELA ITU ANAOKULU TAM KOMEDI OGRETMENLERI DE ADAMAKILLI YNIVERSITE MEZUNU BILE DEGIL. OGRETMENLERI ADAM GIBI SECMELERI LAZIM O KADAR PARA ISTIYORLARSA

 5. Buse dedi ki:

  Ben düz lise mezunuyum kreste çalışmak istiyorum bu mümkün mü ne kadar maaş alırım

 6. banu aydınalp dedi ki:

  selam ben urladan banu çalışmak istiyorum

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap