Kütüphaneci Maaşları

Kütüphaneci Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Günümüzde eski önemini yitirmiş olsa da hala kütüphaneye giden insan sayısı oldukça fazladır. Bu yüzden kütüphaneler hala aktif olarak çalışmaya devam etmektedir. Bizde sizlere yazımızda kütüphaneci hakkında detaylı bilgi vereceğiz. İlk olarak, kütüphaneci nedir ve ne iş yapar? Sorusunuz cevabı ile başlayalım. Kütüphaneci kütüphaneye gelen kitap ve dergi gibi materyallerin hepsine kaşe basar ve emniyet şeridi geçirir. Aynı zamanda kütüphaneden alınan kitapların listesini tutarak geri getirilip getirilmediğini de kontrol eder. Eğer teslim edilmeyen kitaplar varsa bunlarla ilgili gerekli işlemleri yapmakla yükümlüdür.

Yazımızın devamında ise sizlere “nasıl kütüphaneci olunur?” sorusu hakkında bilgi vereceğiz. Kütüphaneci olunmasının ana şartı bölüm ile ilgili lisans bölümlerinden mezun olmak gerekir. Fakat son yıllarda KPSS alımlarında Kütüphanecilik ve Bilgi çalışmaları, Bilgi ve Belge Yönetimi, Arşivcilik ve Kütüphanecilik bölümlerini bitiren kişilerde kütüphaneci olarak işe alınmaktadır. Bu bölümlerden lisans düzeyinde mezun olan bir birey KPSS P3 türü ile atanır.

Kütüphaneci unvanını alabilmek için üniversitelerin  4 yıllık (hazırlıkla 5 yıl) Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümlerinden mezun olmak gerekir. Kütüphaneciler mesleklerini kamu ve özel sektörde gerçekleştirme imkanı bulabilmektedirler. Özel şirketlerin AR-GE, planlama, araştırma,arşiv, bilgi merkezleri, dokümantasyon birimlerinde araştırmacı veya uzman kadrolarında , kamu da ise Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Halk Kütüphanelerinde, Milli Kütüphanede,Üniversite kütüphanelerinde   “Kütüphaneci” veya “Akademik Uzman” unvanıyla istihdam edilmektedirler.

Kariyer bir meslek olan Kütüphanecilik  kamu personeli hizmet sınıfları içerisinde Teknik Hizmetler Sınıfında yer alarak 8. dereceden göreve başlarlar. Ücretleri ise diğer kamu görevlilerine göre dolgundur. Emsal olarak bir öğretmen maaşıyla Kütüphaneci maaşını karşılaştırdığımızda Kütüphaneci maaşı daha yüksektir. Çalışma ortamları kültür dünyasının bir parçası olan kütüphaneler olduğu için oldukça zevklidir. Kütüphaneci aynı zamanda iyi bir kitap okuru, sosyal ve geniş bir çevreye sahip lider ruhlu bir kariyer meslek mensubudur.

Kamu kurumu kütüphane ,arşiv ve dokümantasyon birimlerinde Müdür ve müdür yardımcısından sonra en yetkili kişidir. Kütüphaneciye bağlı olarak şef, ayniyat saymanı, veri hazırlama memurları ve diğer görevliler çalışırlar.

Kütüphaneci Maaşları 2015 – 2016 – 2017

Kütüphanecilik ne kadar maaş alır? Sorusunun sevabı ise; kütüphaneci personelleri 2016 yılında 2 bin 735 TL maaş almaktadır. Tabii bu maaş değişkenlik gösterebilir. Kütüphaneci olan kişilerin eğitimine ve meslekteki yılına göre bu maaş artabilir. Bazı kişiler kütüphanecilik genellikle boş vakitleri olduğunu ve diğer mesleklerin aksine daha kolay bir mesleğe sahip olduklarını düşünmektedir. Fakat bu düşünce çok yanlıştır. Genellikle boş vakti pek yoktur ve ağır bir işe sahiptir.

Kütüphaneci maaşları ne kadar ? Devlet memur statüsünde olan kütüphane görevlisi memur maaş zamlarından yararlanmaktadır. Hizmet yılı süresi ve diğer etkenler maaşların belirlenmesi önemli bir husustur. Brüt maaş üzerine eklemeler yapılmaktadır. Daha sonra vergi, özel ve diğer kesintiler yapılarak ele net maaş geçmektedir. Bu devlette kütüphaneci maaşları böyle iken özel sektörde bu iş yok denecek kadar azdır. Sonuç itibariyle kamuda kütüphaneci maaşları aşağıda tablo da verilmiştir. Bu rakamların içerisine sözleşmeli kütüphaneci maaşları, tbmm kütüphaneci maaşları ve uzman kütüphaneci maaşları dahil değildir. Ortalama 200 TL ile 400 TL farklar oluşmaktadır.

Yıllara Göre Dağılımlar

Maaşların 2011 – 2012 – 2013 – 2014 yılları içerisine dağılımları yıllık bazda %6’dır. Bu da memur artış katsayısı, enflasyon ve sendika zamları ile belirlenmektedir. Kütüphaneci ne iş yapar ? Kütüphaneci nasıl çalışır ? Tüm detaylar konumuzun içerisinde yer almaktadır.

Katkılarından dolayı İsmail Akman Bey’e teşekkür ederiz.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Ayniyat Saymanı Maaşları (Ne İş Yapar) başlıklı makalemizde ayniyat maaşları, ayniyat memur maaşları ve ayniyat sayman maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Kütüphaneci Maaşları

Aktif Maaş

2884 TL (Temmuz 2017)

Verilen Zam

84 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

2800 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar
  1. musa ali dedi ki:

    teşekkür ederim abi, inşallah ben yakın zaman olacağım

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap