Kütüphaneci Memuru Maaşları

Kütüphaneci Memuru Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Günümüzde eski önemini yitirmiş olsa da hala kütüphaneye giden insan sayısı oldukça fazladır. Bu yüzden kütüphaneler hala aktif olarak çalışmaya devam etmektedir. Bizde sizlere yazımızda kütüphaneci memur hakkında detaylı bilgi vereceğiz. İlk olarak, kütüphaneci memur nedir ve ne iş yapar? Sorusunuz cevabı ile başlayalım. Kütüphaneci memur kütüphaneye gelen kitap ve dergi gibi materyallerin hepsine kaşe basar ve emniyet şeridi geçirir. Aynı zamanda kütüphaneden alınan kitapların listesini tutarak geri getirilip getirilmediğini de kontrol eder. Eğer teslim edilmeyen kitaplar varsa bunlarla ilgili gerekli işlemleri yapmakla yükümlüdür.

Yazımızın devamında ise sizlere “nasıl kütüphaneci memur olunur?” sorusu hakkında bilgi vereceğiz. Kütüphaneci memur olunmasının ana şartı bölüm ile ilgili lisans bölümlerinden mezun olmak gerekir. Fakat son yıllarda KPSS alımlarında Kütüphanecilik ve Bilgi çalışmaları, Bilgi ve Belge Yönetimi, Arşivcilik ve Kütüphanecilik bölümlerini bitiren kişilerde kütüphaneci memur olarak işe alınmaktadır. Bu bölümlerden lisans düzeyinde mezun olan bir birey KPSS P3 türü ile atanır.Kütüphaneci Maaşları 2015 – 2016 – 2017

Kütüphanecilik memuru ne kadar maaş alır? Sorusunun sevabı ise; kütüphanecilik memurları 2016 yılında 3 bin 039 TL maaş almaktadır. Tabii bu maaş değişkenlik gösterebilir. Kütüphaneci memur olan kişilerin eğitimine ve meslekteki yılına göre bu maaş artabilir. Bazı kişiler kütüphanecilik memurlarının genellikle boş vakitleri olduğunu ve diğer memurlukların aksine daha kolay bir mesleğe sahip olduklarını düşünmektedir. Fakat bu düşünce çok yanlıştır. Kütüphanecilik memurlarının genellikle boş vakti pek yoktur ve ağır bir işe sahiptir.

Kütüphaneci maaşları ne kadar ? Devlet memur statüsünde olan kütüphane görevlisi memur maaş zamlarından yararlanmaktadır. Hizmet yılı süresi ve diğer etkenler maaşların belirlenmesi önemli bir husustur. Brüt maaş üzerine eklemeler yapılmaktadır. Daha sonra vergi, özel ve diğer kesintiler yapılarak ele net maaş geçmektedir. Bu devlette kütüphaneci maaşları böyle iken özel sektörde bu iş yok denecek kadar azdır. Sonuç itibariyle kamuda kütüphaneci maaşları aşağıda tablo da verilmiştir. Bu rakamların içerisine sözleşmeli kütüphaneci maaşları, tbmm kütüphaneci maaşları ve uzman kütüphaneci maaşları dahil değildir. Ortalama 200 TL ile 400 TL farklar oluşmaktadır.

Yıllara Göre Dağılımlar

Maaşların 2011 – 2012 – 2013 – 2014 yılları içerisine dağılımları yıllık bazda %6’dır. Bu da memur artış katsayısı, enflasyon ve sendika zamları ile belirlenmektedir. Kütüphaneci ne iş yapar ? Kütüphaneci nasıl çalışır ? Tüm detaylar konumuzun içerisinde yer almaktadır

Bir önceki yazımız olan Kurumlara Göre Maaşlar 2017 başlıklı makalemizde kurumlara göre işçi maaşları, kurumlara göre mühendis maaşları ve kurumlara göre teknisyen maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Kütüphaneci Memuru Maaşları

Aktif Maaş

2989 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

90 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

3078 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap