Maliye Bakanlığı Memur Maaşları

Maliye Bakanlığı Memur Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Maliye Bakanlığı memuriyetiyle ilgili detaylı bilgi vereceğiz. Son yıllarda genellikle gerek bireylerin gerekse firmaların maliyeye işi düşmektedir. Yapılan vergi düzenlemelerinden sonra ise maliyelerin görevleri daha da artmaktadır ve memur sayısını artırmıştır. Bizde sizlere bu çerçevede Maliye Bakanlığı memuriyeti hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Maliye Bakanlığı memurları ne iş yapar? Sorusunun cevabı ise; Maliye Bakanlığı memurları maliye politikalarının hazırlanmasında yardımcı olur, aynı zamanda bu politikaların uygulanmasında, takibinde ve denetlenmesinde görevlidirler. Maliye bakanlığında birçok çalışan mevcuttur. Bu çalışanlar seviye olarak genellikle müfettiş, uzman ve düz memur olurlar. Maliye Bakanlığı memurları ülkenin ekonomisine yön verdiğini söyleyebiliriz.

Maliye Bakanlığı memuru nasıl olunur? Sorusunun cevabı ise;  Maliye Bakanlığında memur olmak için üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler fakültesi veya Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olunması gerekmektedir. Bakanlık genellikle İktisat, Ekonomi, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Ekonometri bölümlerinden mezun olan kişileri memur olarak almaktadır.

Kurum için kadroların genelini incelediğimiz zaman;

  • Maliye Bakanlığı daire başkanı ve yardımcısı,
  • Maliye Bakanlığı müfettiş ve denetmen,
  • Maliye Bakanlığı bölge ve şube müdürü
  • Maliye Bakanlığı uzman ve uzman yardımcısı,
  • Maliye Bakanlığı memur, vhki ve aday memur,
  • Maliye Bakanlığı mühendis, tekniker, teknisyen,işçi ve yardımcı hizmetler (şoför gibi)
  • Maliye Bakanlığı bilişim uzmanı, kadrolu memur ve sözleşmeli memur
  • Maliye Bakanlığı özel güvenlik ve taşeron personel

Maliye Bakanlığı Maaşları Ne Kadar ? Ocak – Temmuz 2017

Maliye Bakanlığı’nda memur olmak için yukarıda belirttiğimiz bölümlerden mezun olduktan sonra Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girer. Sınavdan sonra tercih işlemlerini yaparak Maliye Bakanlığı’nda gerekli kadrolara atanır. Maliye Bakanlığı genellikle 80 ile 85 puan arasında memur almaktadır. Maliye Bakanlığı memuru ne kadar maaş alır? Sorusunun ise; Maliye Bakanlığı’nda çalışanların maaşları genellikle 2 bin 500 TL ile başlar. Çalışanın kademesine göre ve çalışma yılına göre maşı değişmektedir. Maaşlar 15 bin TL’yi bulmaktadır.

Burada unutulmaması gereken ilk soru çalışanın çalıştığı birim, hizmet yılı, eğitim seviyesi ve tazminatları olacaktır. Tazminatlar bölümünü biraz açmak gerekirse; kişinin asgari geçim indirimi belirlenirken evli ya da bekar olması, çocuk sayısı faktörleri karşımıza çıkıyor. Ayrıca kişinin eğitim seviyesi lisans, yüksek lisans veya dil tazminatı gibi ek ödemeler de kişinin brüt maaşı üzerine eklenebilecek, tazminat türündedir.

Geçtiğimiz sene içerisinde memur ile hükümet arasında imzalanan zam oranlarına göre Ocak 2017 yılı %3 + Temmuz 2017 yılı için %4 zam oranı kararlaştırıldı. Ayrıca verilen bu zamlar enflasyon oranından düşük kalması durumda ekstra enflasyon kadar zam miktarı verilecektir.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Dışişleri Bakanlığı Memur Maaşları başlıklı makalemizde dışişleri bakanlığı işçi maaşları, dışişleri bakanlığı maaşları ve dışişleri bakanlığı maaşları ocak temmuz hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Maliye Bakanlığı Memur Maaşları

Aktif Maaş

2760 TL (Ocak 2017)

Verilen Zam

110 TL (%4)

Vergi Dilimi

%15 (Ocak 2017)

Toplam Ele Geçen

2870 TL (Temmuz 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap