Müezzin-Kayyım Maaşları

Müezzin-Kayyım Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Müezzin ne iş yapar ? Müezzinin temel görevi ezan okumak ve namazlar sırasında, tespih dualarını okumaktır. Müezzinlik İslam’ın doğuşundan beri var olan ve hala daha süregelen bir meslektir. Esasında müezzinlik bir meslek olarak ortaya çıkmamıştır.Cemaatte gerekli duaları bilen ve imama yardımcı olabilecek tecrübeli kişiler, müezzin olarak seçilir. Fakat bu gelenek çok eski de kalmıştır.

Günümüzde müezzinlik profesyonel bir meslek olarak yapılmaktadır. Ancak gelişen teknoloji ile beraber müezzinlerin görev şartları da değişmiştir. Mesela günümüzde ki çoğu müezzin ezan okumaz. Bunun sebebi ezan okumayı bilmemeleri değildir. Ancak günümüzde, özellikle büyük şehirlerde ezan kasetten okunmaktadır. Yani merkezi bir sisteme bağlıdır. Böylece ezan vakti geldiğinde, tam zamanında ezan okunabilmektedir.

Genellikle müezzinler, imama yardım etmek ve onun iş yükünü hafifletmek ile görevlidir. Müezzin olabilmeniz için en az lise mezunu olmanız gerekmektedir. Bunun dışında eğer imam hatip lisesi mezunu değilseniz, müezzin olmanız için Diyanet İşleri Bakanlığı’ndan hafızlık belgesi almanız lazımdır. Hafızlık belgesi almadan müezzin olamazsınız.

Askerlik yaşınızın gelmemiş olması ya da askerliğinizi tamamlamış olmanız da aranan diğer şartlar arasındadır. Ülkemizde ki müezzinler kadrolu devlet memurudur. Bu yüzden bir memurun tüm özlük haklarına sahiptirler.

YIL ZAM Müezzin
2017 7% 2.976 ₺
2016 8% 2.782 ₺
2015 6% 2.576 ₺
2014 9% 2.430 ₺
2013 6% 2.229 ₺
2012 8% 2.103 ₺
2011 7% 1.947 ₺
2010 8% 1.820 ₺
Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Kaloriferci Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizde kaloriferci, kaloriferci maaş ve kaloriferci maaş bordrosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap