Mutemet Maaşları Ne Kadar

Mutemet Maaşları Ne Kadar

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Yazımızda sizlere mutemet memuru unvanına sahip kişilerin ne iş yaptığı, ne kadar maaş aldığı, hangi şartlarda mutemet memuru olunabileceği ve mutemet memuru nedir? Sorularının cevaplarını vereceğiz. İlk olarak mutemet memuru nedir ve mutemet memuru ne iş yapar? Sorularının cevaplarıyla başlayalım. Mutemet kelime anlamı olarak kendisine güvenilen kimse anlamına gelir. Bu anlam çerçevesinde mutemet memurlarının daha çok para işleriyle ilgilendiğini söyleyebiliriz. Mutemet memurları devlet dairelerinde para götürüp getirme işlemini yaparlar. Mutemetler personele verilen özlük ödemelerini, aylık ve yardım ödemelerinde sorumludur. Aynı zamanda bağlı oldukları kurumlarda bütün banka işlemlerini mutemetler yapar.

Mutemet memuru olabilmek için aranan şartlar ise;

  • Lise ve dengi okullardan mezun olduğunuz takdirde mutemet olabilirsiniz.
  • Mutemet olmak yüksek ahlaki değerlere sahip olmayı gerektirir. Çünkü çalışılan kurumun para işleriyle mutemetler ilgilenir.

Yukarıda belirttiklerimizin dışına mutemet memurları oldukça dikkatli olmalıdır. Para taşıma işlerinin dışında personel maaşları ve maaşlara yapılan kesintilerle ilgilenecekleri için en ufak bir hata dahilinde büyük maddi zarar oluşmasına sebep olunabilir.

Mutemet Nedir, Mutemetlik, Mutemet Ne Demek ?

Halk arasında kamu kurumlarında parayla ilgilen kişiye denilmektedir. Vatandaşlar tarafından merak edilen diğer sorular arasında ise mutemet görevleri söz konusu olmuştur. Bu bağlamda;

  • Mutemetler kefalet aidatı kesilmesi ve temin altına alınması işlemine bakmakla görevlidir.
  • Mutemetler kasa ve limitlerinin kontrollerini sağlarlar.
  • Kasa bulunan müşterilerinin bilgilerini saklarlar.
  • Vezne ve ambar kontrollerini yaparlar.
  • Muhasebe dışında bu işi yapacak kişilere belge temin eder ve denetler.

yukarı da saydığımız sadece genel geçer kurallar çerçevesindedir. Daha da görevleri için Maliye Bakanlığı’nın resmi gazetede yayımlanan 2005/12/20051231 sayılı kanunu inceleyebilirsiniz.

Mutemet gelmesi bekleniyor, mutemet görevlendirme belgesi, mutemet işlemleri gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Daha fazla soru ve yorum için aşağıda ki butonları kullanmayı unutmayınız.

Mutemet Maaşları 2016 – 2017

Mutemet memurlarını finansör veya veznedarlık meslekleri ile yakın bir meslek grubunda görebiliriz. Peki, mutemet memurları ne kadar maaş alır? Sorunun cevabı ise; mutemet memurları mesleğe ilk başladıkları yıl 2 bin 500 TL’nin üzerinde bir maaş alır. Meslekte ilerledikleri sürece maaşlarında artışlar görülür. Bir mutemet memuru meslekte 25 yılını doldurduysa maaşı 3 bin 500 TL’nin üzerine çıkabilmektedir.

Yıllar itibariyle 2012 – 2013 – 2014 – 2015 yaklaşık senelik %6 zam gelirken son içinde bulunduğumuz senede %11.3 + 2017 için %7 zam geldi. Aşağıda net işe başlayan bekar personelin maaşı verilmiştir. Dikkatli incelediğiniz de arada ki farklılıkları rahatlıkla görebilirsiniz.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Ayniyat Saymanı Maaşları (Ne İş Yapar) başlıklı makalemizde ayniyat maaşları, ayniyat memur maaşları ve ayniyat sayman maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Bekar personel maaşıdır. Derecesi düşüktür.

Mutemet Maaşları Ne Kadar

Aktif Maaş

2585 TL (Ekim 2016)

Verilen Zam

77 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Ekim 2016)

Toplam Ele Geçen

2662 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap