Nikah Memuru Maaşları

Nikah Memuru Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Nikah memuru ne kadar maaş alır ? Nikah memuru nasıl olunur ? Nikah memuru olmak için ne gerekli ? Nikah memuru atamaları ne aralıkta oluyor ? Nikah memuru görevi nedir ? Ziyaretçilerimizin merak ettiği konulara netlik kazandıracağız. Evlilik hayatımızın en önemli anlarından birisidir. Bu önemli anı ölümsüzleştiren nikah memurları hakkında bazı bilgiler vereceğiz. nikah memuru belediyelerin ilgili evlendirme dairelerinde görev yapan memurlardır. Belediyeye başvuru yapan çiftler gerekli araştırmalardan sonra evlenmelerinde bir mani görülmediği takdirde Evlendirme Dairesi tarafından belirli bir tarihi verilmektedir. Bu tarihin gelmesine müteakiben nikah memuru eşliğinde evlenirler.

Nikah Memuru Kimdir

Peki nikah memuru nasıl olunur ? Belediyeler bünyelerinde bir çok sözleşmeli veya kadrolu personel çalıştırmaktır. Nikah memurları da bu kadrolardan birisidir. Evlendirme dairesine bağlı olan nikah memurları evlilikte en önemli basamaktır. Çiftin nikahını memurun gerçekleştireceği gibi belediye başkanları da nikah memurunun görevini yapmaktadırlar.

Nikah Memuru Görevleri

Evlendirme yönetmeliğine göre nikah kıyan memurun görevleri şunlardır.

 • Çiftlerin müracaatlarını kabul etmek,
 • Evlendirme dosyası hazırlamak,
 • Evlendirme işlemini yapmak,
 • Aile cüzdanı hazırlayıp, evlendirme sırasında çiftlere vermek,
 • Evlenmenin nüfus kütüğüne kayıt olmasını sağlamak,

Başlıca görevleri yukarı belirtildiği gibidir. Nikah memurunun görevleri saydık. Diğer merak edilen sorulara baktığımız zaman bayramda nikah memuru çalışır mı ? Cevap normal şartlarda 657 sayılı memur olduklarından dolayı çalışmazlar. (Özel nikah vs. hariç) Nikah memuru başvuru ise ilgili belediyelerinin evlendirme dairelerine yapılır. Nikah memuru hakkında bilgi vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz konuları bize iletin, hemen cevaplayalım.

Peki, nikah memuru olmak için hangi bölümü okumak gerekir ? Nikah memuru olmak için hangi bölümü okumalıyım ? Nikah memuru bölümü nedir ? İnsanların bu mesleği tercih etmedeki amacı rahat olmasıdır. Sizlerde bu bölümde memurluk yapabilmeniz için 2 yıllık adalet bölümünü bitmeniz yeterli olacaktır. Nikah memuru olmak için hangi liseye gitmek gerekir ?

KPSS sınavı ile belediyelere atanabilirsiniz. Nikah memuru hangi soruları sorar ? Bayan kişiye bay kişiyle evlenmek ister misiniz ? diye sorar. Diğer soru bay kişiye bayan kişiyle evlenmek ister misiniz ? diye sorar. Burada nikah memuru ilk kime sorar ? Bayan kişiye bu soru sorulur.

Nikah memuru için aranan şartlar;

 • 2 yıllık MYO mezunu olması
 • KPSS sınavına girmiş olması,
 • 657 sayılı devlet memuru olabilme statüsüne sahip olmak,
 • T.C. vatandaşı olmak,

gibi şartlar yer almaktadır. Nikah memuru kimler olur ? Yukarı saydığımız özelliklere sahip kişiler belediyelerin açmış oldukları memurluk bölümlerine başvuru yapabilir. Nikah memuru kadrosu sadece belediyeler tarafından açılmaktadır. Nikah memuru kpss puanı sıralaması yapılır. En yüksek alan kişiyi kadroya atanır. Nikah memuru olmak için kpss puanı ise 81’dir. (2016 verilerine göre) Belediyeden belediye değişmektedir.

Nikah Memur Ne Kadar Maaş Alır ?

Nikah memuru maaşları hakkında bir çok soru sorulmaktadır. Nikah memuru ne kadara gelir ? Nikah memuru kaç para alıyor ? Nikah memuru düğün salonuna ne kadara gelir ? Nikah memuru düğüne çağırma ? Nikah memuru nasıl tutulur ? Belediye kadrolarında çalışan nikah memurları ortalama 2500 TL – 3500 TL aralığında maaş almaktadır. (2016 verileridir) Geçtiğimiz yıllara (2013 – 2014 – 2015) bu aralık 2000 TL – 3000 TL arasında idi. 2017 maaşlara ise senelik %7 civarında zam (memur zammı) gelecektir.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Kaloriferci Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizde kaloriferci, kaloriferci maaş ve kaloriferci maaş bordrosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar
 1. Mehmet dedi ki:

  boşa okuyoruz

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap