Orman Muhafaza Memuru Maaşları

Orman Muhafaza Memuru Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Orman Muhafaza Memuru Maaşları ne kadar ? Orman Genel Müdürlüğü bünyesine her yıl muhafaza memur alımları yapılıyor. 3237 sayılı kanuna görev yapacak personellerde aranacak şartlar bulunmaktadır. Öncelikle bu mesleği seçecek veya merak duyan vatandaşlarımız için hazırladığımız rehberde aklınıza takılan tüm soruları yanıtlamış olacağız.

Orman muhafaza memuru olma şartları

Orman muhafaza memuru 657 sayılı devlet memurları kanuna tabidir. Kanunda açıkça belirtiği gibi özel şartlara sahip olmak gerekmektedir. (657 sayılı devlet memurları kanunu 48. maddesine göre)

* Muhafaza memuru olabilmek için tam teşekkülü bir hastaneden “Türkiye’nin her yerinde silahlı olarak görev yapabilir” raporu almak gerekiyor.

* Aynı zamanda askerlik hizmetini tamamlamak veya ertelemek gerekiyor. (Erteleme için en az 2 yıl)

* Güvenlik soruşturmasının olumlu neticelenmesi gerekiyor. FETÖ olayından sonra bu konu üzerinde çok duruluyor. Hainlerin devlet kadrolarına sızmaları engelleniyor.

* KPSS sınavına girmek ve taban puan 50’yi geçmek gerekiyor. (Açıktan atamalarda bu şart aranmıyor)

* 2 yıllık MYO’den mezun olmak. Sadece orman bölümleri kabul edilmektedir.

Genel itibariyle orman muhafaza memuru olma şartlarını listelemiş olduk.Ormancı olmak için aranan şartları verdik. Bu mesleğe ilgi duyan adaylarımız inceleyebilir. Peki, orman muhafaza memuru ne iş yapar ? orman muhafaza memuru görevleri nelerdir ? Gelin yakından bu konuları inceleyelim.

Orman muhafaza memuru ne iş yapar ?

Orman muhafaza memurları ormanlarının korunmasını sağlar. Adından da anlaşılacağı gibi ormanı muhafaza etmektir. Özellikle ormanlarda meydana gelebilecek yangınlardan tedbir almak gerekli raporları tutar. Orman standardizasyonu konusunda bilgi sahip olması gerekir. Ormanda ki ağaçları yakından tanımalıdır. Sonuç itibariyle tüm orman işleri konusunda bilgi sahibi olması gerekiyor.

Orman muhafaza memuru görevleri nelerdir ?

* Orman yangınları için oluşabilecek ortamı yok etmek.

* Ormanın korunması ve gerekli çalışmaların yapılması.

* Orman içerisinde ağaçlarının tanınması, fidan üretimi, dikimi ve bakımından sorumludur.

* Ormana zarar veren kişiler hakkında rapor tutmak ve kolluk güçlerine durumu bildirmek.

Orman muhafaza memuru çalışma saatleri

Diğer memurlarından farklı olarak 24 saat esasına göre çalışmaktadırlar. Bölgeden bölgeye değişmekle birlikte vardiya sisteminde çalışırlar. Yıllık 80 saat mesai hakları vardır. (Zorunlu değildir, acil durumlarda yapılır) Peki, ormancı olmak için hangi liseye gitmek gerekir ? Ormancı olmak için kaç puan almak gerekir ? Cevapları inceleyelim. Lise için zorunluluk yoktur. Fakat 2 yıllık orman bölümlerine gitmeniz gerekiyor. En düşük puan aralığı YGS 205 – 250 arasındadır. Bu aralıkta puanınız varsa sizde orman muhafaza memuru olabilirsiniz.

Orman muhafaza memuru maaşları 2017

Maaşların belirlenmesin en büyük etken memur katsayısıdır. 10/2 derecesi ile görev başlayan muhafaza memuru ortalama 2 bin 350 TL maaş almaktadır. Görevde 30 senesini geride bırakmış düz orman muhafaza personeli 2 bin 980 TL maaş alıyor. Kişi şef olursa %10 ile %20 arasında maaş farkı oluşmaktadır.

Orman muhafaza şefi maaşları

Tüm işleyişten sorumlu kişidir. Bölgeye göre farklılık göstermekte birlikte en az 5 ile 10 yıl hizmet süresinden şef kadrosunu alabilir. Eğitim derecesi lisans olması gerekiyor. Ortalama 2 bin 700 ile 3 bin 500 TL arasında maaşları vardır.

Orman bölge şefi nasıl olunur ?

Kurumun yapmış görevde yükselme sınavına girmeniz gerekiyor.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Gardiyan Maaşları 2017 başlıklı makalemizde gardiyan, gardiyan maaşları ocak temmuz ve gardiyanlar ne kadar maaş alır hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap