Özel Sektör İşçi Hakları ve Maaşları

Özel Sektör İşçi Hakları ve Maaşları

Özel sektörde çalışan işçilerin özlük hakları, işçi maaşları, işçi ikramiyeleri, işçi çalışma saatleri, işçi çıkarma gibi tüm konuları kapsayan geniş bir anlatım sunduk. Merak edilen tüm soruları uzman editörler yardımıyla yanıtlıyoruz. Maasi.org sitesini takip etmeye devam edin. Bildiği gibi özel sektörde faaliyet gösteren milyonlarca firma vardır. Burada çalışan işçilerin devlet tarafından korunan hakları vardır. Bunun yanında sosyal hakları olduğunu hatırlatmak isteriz. Özel sektör işçi maaşları ne kadar sorusunun en yanıtı ise en düşük asgari ücreti baz alabiliriz. 2016 yılı itibariyle 1300 TL net ele geçen maaşları vardır. Bu konuda tecrübeli işçi ile vasıfsız çalışan arasında bir çok fark bulunmaktadır. Vasıfsız olan işçiler en düşük ücretle ile çalışırken, kalifiyeli işçi %30 ile %100 arasında (asgari ücret baz alınarak) fazla maaş almaktadır. Yine özel sektör işçi ikramiyeleri de çok sorular sorular arasındadır. Bazı firmalar çalışanların senelik bir maaş ikramiye vermektedir. Bunun da performansa bağlı olarak verildiğini unutmayınız.

Özel sektörde çalışan taşeron işçilerin hakları konusunda en yanıtları bulabilirsiniz. Haklardan bazıları bahsetmek gerekirse; işçilerin yıllık izin hakları bulunmaktadır. Amirinin izni ile senelik izin kullanabilirler. Çalıştığı işin karşılığı olarak para (maaş) alması gerekir. İşçi ile işveren arasında hakları düzenleyen 4857 sayılı çalışma kanunda geniş kapsamda anlatım sağlanmıştır.

Özel sektör işçi çalışma saatleri günlük en fazla 11 saattir. 8 saat + 3 saat (mesai) olmak kaydıyla günlük çalışmalarda 11 saatten fazla bir işçi çalıştırılamaz. Kanunda belirtilen ilgili hükümlere uyulmadığı takdirde idari para cezası ile karşılaşacaktır.

Özel sektörde işçi çıkarma bazı durumlarda gerçekleşir. Örneğin işveren işçiye ağır hakaretler (ailesi dahil) yaptıysa işçi tek taraflı olarak iş hakkını fesh edebilir. Yine işçi işveren aynı şekilde ağır hakaretler (ailesi dahil) yaptı ise işveren işçiyi işten çıkartabilir. Farklı bir işten çıkarmada izin işe gelmeme durumudur. İşçinin habersiz işe gelmemesi (mazerefsiz olarak) 2 günü geçerse, işveren iş hakkını tek taraflı fesh edebilir. (işçinin işten çıkartılması)

Bir önceki yazımız olan İşçi Maaşları Bankadan Ödeme Zorunluluğu başlıklı makalemizde işçi maaşları bankadan, işçi maaşları bankadan ödeme zorunluluğu cezası ve işçi maaşları bankadan ödeme zorunluluğu tebliğ hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsor Reklam
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  

Kimler Neler Demiş?

13 Yorum - "Özel Sektör İşçi Hakları ve Maaşları"

Bir Cevap Yazın

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Lokman çavuş
Ziyaretçi

Medikal park hastanesinde çalışmaktayım. Nöbet ci bir yoğun günde hasta yakını ile yaşanan sorunlardan dolayi giyabinda ş*** kelimesini kullandım bir yakını duyup beni şikayet etti. Sonuçta ağır kınama ve maaş tan 4/1 kesinti cezası verdiler. Kesinti yasalmi, teşekkür ederim.

serkan tüter
Ziyaretçi

ben 8 aydır asgari ücretle bir firmada calısmaktayım calıstıgım firma iş yok diyerek kapandı bu durumda ben işsiz kaldıgım için ve iş bulamadıgım için tazminat alabilirmiyim tesekkürler

Osman
Ziyaretçi

4 yıldır man otobüs fabrikasında taşeron işçi olarak çalışmaktayım. Kadrolulara verilen bazı haklar bize verilmiyor.onlar sendikalı olduğundan maaşlar ve hakları çok fazla..taşeron işçileri bu haklardan niçin yararlanamaz ..Ağır sanayide niçin taşeron işçi çalışıyor ağır sanayide çalışan işçiler asgari ücretlimi calışmır

muge
Ziyaretçi

Mrb. Bende özel sektörde Calyrm. Rahatsizligimdan dolayi 3 gün ise gidemedim bunun 2 günü izin yazdım bir günü ise rapor aldım maasimda kesinti olur mu?

Isci
Ziyaretçi

Ben özel soktorde calismaktayim gün da çalışıyordum iki sene sonra beni yeni dogana verdiler ama hemsirelerden kaynaklanan enfeksiyon oranı cok yuksek biz bunu mudurlerimize bildirdimiz halde hiç bir önlem almıyorlar üstünü kapatıyorlar bunu kanıtlayacak fotoğraflarda var elimizde eski bölümüne geçmeyi istiyoruz mudur kabul etmiyor istifa gitmeyi düşünüyoruz ne yapmamız lazım cevap lutfen

osman
Ziyaretçi

özel sektör fabrika işinde iki buçuk ay çalıştım beyaz yaka olmama rağmen işçi sigorta primi üzerinden sigortam yatmış ve maaş günümüz 20’si olmasına rağmen her seferinde geç yattı bununlada kalmadı bu ay ki maaş borduroma baktığımda mesailerimin yatmadığını gördüm.
diğer sormak istediğim konu ise ben günde 8 saat artı mesai yapıyordum ayda yaklaşık 40-50 saati buluyordu bu yasal mı ve bu konuda mağduriyetini yaşadığım mesai ücretini nasıl geri alabilirim?teşekkür ederim

müsafir
Ziyaretçi

Ben acıbadem hastanesinde çalışıyorum 12.09.2014 tarihin başladım ve mesai saatim 10 saat cumartesileride 6 saat çalışıyorum. Haftalık mesaim 56 saat. Onun üstü bana fazla mesai saati olarak işleniyor bu yasal mıdır? Ve 29 aylık eleman olarak 1380 tl maaş aldım benim kıdem yıllık maaş arttırma hakkım var mıdır ? Aydınlatılmak istiyorum teşekkürler

wpDiscuz

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap