Pratisyen Doktor Maaşları 2017

Pratisyen Doktor Maaşları 2017

Hiçbir zaman ölmeyecek meslekler arasında doktorluğu gösterebiliriz. Oldukça zorlu bir eğitimden geçen doktorların birçok uzmanlık derecelikleri bulunmaktadır. Bu uzmanlık dallarından ise pratisyen doktor daha herhangi bir tıp dalında uzmanlığı bulunmayan doktorlardır. Pratisyen doktor maaşları ise doktor olmak isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Bizde yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Pratisyen doktorlar normal devlet memurları ile eşdeğer gözükürler ve mesai saatlerine uymak zorundalar. Mesai saatleri pratisyen hekimin alıştığı bölgeye göre farklılık gösterir. Bu bölge ve meslek tecrübesine göre maaşları da farklılık gösterir.

Pratisyen Doktor Maaşları (2014-2015-2016-2017)

Pratisyen hekim maaşları ne kadardır? Sorusuna cevap vermek oldukça zor. Bunun sebebi ise pratisyen hekimin görev yaptığı bölge, hastaneden aldığı döner sermaye ve evli olup olmaması gibi faktörler yüzünden değişkenlik gösterir. Ortalama bir maaş belirtecek olursak pratisyen doktor maaşları 3 bin 500 TL ile 4 bin 500 TL arasında değişkenlik gösterir. Bu maaşa ek olarak hastaneden alınan döner sermayede eklendiği zaman maaş da artış olduğu görüler. Pratisyen doktor maaşları 2017 yılında ise artış gösterecek. Yapılacak olan zammın % 3 civarında olması bekleniyor.

Pratisyenlik doktorluğun ilk kariyer basamağı olarak görülmektedir. Tıp fakültesini bitiren birinin ilk aldığı unvan pratisyenlik unvanıdır. Pratisyenlikten bir sonraki kariyer basamağı ise uzmanlıktır. Uzman doktorların maaşları pratisyen doktorlara göre daha fazladır. Pratisyen doktorlar genelde sağlık ocaklarında ve kırsal kesimlerde görev alır.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli Doktor Maaşları başlıklı makalemizde sözleşmeli, sözleşmeli doktor maaşı ve sözleşmeli doktor maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Pratisyen Doktor Maaşları 2017

Aktif Maaş

3689 TL (Ocak 2017)

Verilen Zam

148 TL (%4)

Vergi Dilimi

%15 (Ocak 2017)

Toplam Ele Geçen

3837 TL (Temmuz 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Sponsor Reklam
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bir Cevap Yazın

wpDiscuz

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap