Prospektör – Rasatcı – Rasıt – Sürveyan Memur Maaşları

Prospektör – Rasatcı – Rasıt – Sürveyan Memur Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Yazımızda sizlere prospektör, rasatçı, rasıt ve sürveyan unvanlarına sahip kişilerin ne iş yaptıkları detaylı olarak anlatacağız. İlk olarak şunu belirtebiliriz bu dört unvana sahip kişilerin ortak yanı teknik gözlem ve denetleme yapmaktadır. Bu ortak yanları dolayısıyla bu meslekleri aynı çatı altında anlatmaya karar verdik. İlk başta “prospektör ne iş yapar?” sorusuyla başlayalım. Prospektörler maden aranan arazilerde jeoloji mühendislerine yardımcı olan elemanlardır. “Rasatçı ne iş yapar?” sorusunu cevabı ise; rasatçılar hava gözlemi ve tahmini yapan elemanlardır. “Rasıt ne iş yapar?” diye sorarsanız; rasıtlar, teleskopla hava gözlemi yaparlar. “Sürveyan ne iş yapar?” sorusunun cevabı ise; sürveyanlar yapı işleri ile ilgilenilen yerlerde işçileri ve araç gereçleri denetlerler.

Aşağıda bazı bakanlıklar verilmiştir. Kurumların kadro ve atamaları için ÖSYM’nin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 • TC. Başbakanlık
 • Adalet Bakanlığı
 • Bayındırlık ve İskan Bakanlığı
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
 • Çevre Bakanlığı
 • Dışişleri Bakanlığı
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
 • İçişleri Bakanlığı
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı
 • Maliye Bakanlığı
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Orman Bakanlığı
 • Savunma Bakanlığı
 • Sanayi ve Ticaret Bakanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
 • Ulaştırma Bakanlığı

Yazımızda sizlere ilk olarak bu dört mesleğin ne olduklarını belirttik. Şimdi ise sizlere “prospektör, rasatçı, rasıt ve sürveyan nasıl olunur?” sorusunun cevabını vereceğiz. Prospektör olunmak için lise ve dengi ortaöğretim kurumlarından mezun olduktan sonra maden araba konusunda bir uzmanlık eğitimi alınır. Teknisyenlik seviyesine denk bir meslektir. Rasatçı olabilmek içinde metroloji bölümü olan bir liseden mezun olunması gerekir. Rasıt olabilmeniz içinde hava gözlemi üzerine teknik eğitim alış olmanız gerekmektedir. Sürveyan olabilmek içinde teknik lise veya önlisans mezunu olmanız gerekir.

Prospektör, rasatçı, rasıt ve sürveyan olabilme şartları arasında en önemlisi meraklı ve gözlem yapmayı seven kişiler olmanız gerekir. Aynı zamanda bu dört meslek içinde Matematik ve Fen bilginizin olması gerekmektedir.

Prospektör, rasatçı, rasıt ve sürveyan memur maaşı ne kadardır? Diye merak ediyorsanız; bu dört mesleğinde maaşları birbirine çok yakındır. Mesleğe ilk başlayanlar için maaş 2 bin 100 TL civarındadır. Meslekte 25 yılı geçmiş kişilerde ise bu maaş 2 bin 500 TL’yi geçmektedir.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Kaloriferci Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizde kaloriferci, kaloriferci maaş ve kaloriferci maaş bordrosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Prospektör – Rasatcı – Rasıt &#...

Aktif Maaş

2358 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

70 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

2428 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap