Sağlık Fizikçisi Maaşları

Sağlık Fizikçisi Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Son yıllarda sağlık sektöründe çalışan kişi sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Kişiler özellikle hem atanma ihtimalleri yüksek hem de maaşları çoğu memura göre daha iyi olduğu için sağlık sektörünü tercih etmektedir. Bizde sizlere yazımızda sağlık sektöründe çalışabileceğiniz mesleklerden birisi olan sağlık fizikçiliği hakkında detaylı bilgi vereceğiz. İlk olarak sağlık fizikçisi nedir ve ne iş yapar? Sorularının cevaplarını verelim. Sağlık fizikçisinin diğer bir adı medikal fiziktir. Sağlık fizikçileri hastanelerin onkoloji bölümlerinde çalışırlar. Avrupa Birliği yasalarına göre her hastanede en az bir tane sağlık fizikçisi bulundurulmak zorunludur. Sağlık fizikçilerinin görevi ise hastanelerde hastalara doktorların belirlediği bölgeye ne adar dozda radyasyon verilmesi gerektiğini hesaplamaktır.

Sağlık Fizikçisi Kimdir ?

Sağlık fizikçisi bölgeye ne kadar radyasyon verileceğini hesaplar ve radyasyonu verir. Hesaplamalarında verilecek radyasyonu en alt seviyede tutarlar. Bunun sebebi ise sağlıklı hücrelerin zarar görmemesidir. Sağlık fizikçileri 15 yıllık bir çalışma hayatının ardından emekli olurlar.

Sağlık Fizikçisi nasıl olunur? Sorusunun cevabı ise; sağlık fizikçileri üniversitelerin Fizik bölümünden mezun olması gerekmektedir. Aynı zamanda kariyerlerine bu alanda devam etmek isteyenler Fizik bölümünden mezun oldukta sonra Sağlık Fiziği alanında yüksek lisans yapabilirler.

Sağlık Fizikçisi Görev Tanımı

Fizik, fizik mühendisliği veya nükleer enerji mühendisliği eğitimi üzerine radyoterapi fiziği, diagnostik radyoloji fiziği veya nükleer tıp fiziği dallarının birinde yüksek lisans mezunu; ilgili uzmanının gözetiminde ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak; radyasyon ile yapılan teşhis, görüntüleme ve tedavi sırasında ve sonrasında, gerektiğinde radyo izotop maddeleri ve iyonize ışın kaynaklarının kullanımından, uygulanmasından, korunmasından ve arıtılmasından sorumlu sağlık meslek mensubudur.

Sağlık Fizikçisi Maaşları 2016 – 2017

Sağlık fizikçisi maaşları ne kadardır? Sorusunun cevabı ise; bir sağlık fizikçisi mesleğe ilk başladığı zaman 2 bin 575 TL maaş ile işe başlamaktadır. Bu maaş bir sağlık fizikçisinin net maaşıdır. Meslekteki yıla göre maaş artış gösterir.Aşağıda ki tablomuzda Temmuz 2016 ve Ocak 2017 maaşları zamlarıyla birlikte eklenmiştir. Temmuz 2017 zammı ise %4 olarak belirlenmiş, 2664 TL’nin %4’ü 106 TL zam gelerek Temmuz 2017 de ele geçecek maaş 2771 TL’dir. Ayrıca bu maaşın üzerine enflasyon durumuna göre ekstra fark gelebilir.

Sağlık fizikçisi atama puanları 2011 – 2012 – 2013 – 2014 – 2015 – 2016 yıllarına puan dağılımı 65 ile 82 puan aralığındadır. Sağlık fizikçisi alımları hız kesmeden devam ediyor. Sağlık fizikçisi başvurma özel şartları kamu kurumuna göre değişiklik gösteriyor. Sağlık bakanlığı fizikçi kadrosu her yıl artış gösteriyor. Mesleğin mezunları özel sektörde de iş buluyor.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Kimyager Maaşları başlıklı makalemizde arge kimyager maaşları, dsi kimyager maaşları ve fabrikada kimyager maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Sağlık Fizikçisi Maaşları

Aktif Maaş

2586 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

78 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

2664 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap