Sosyal Çalışmacı Memuru Maaşları

Sosyal Çalışmacı Memuru Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Son yıllarda revaçta olan sosyal çalışmacı memur mesleğinden bahsedeceğiz. Mesleğin son yıllarda oldukça tercih edilen bir meslek olması bu meslek hakkında detaylı bilgi edinme ihtiyacı duyulmasına sebep olmaktadır. Bizde yazımızda sizlere sosyal çalışmacı memurlar hakkında bütün detaylı bilgileri sunacağız. İlk olarak, sosyal çalışmacı memur nedir ve ne iş yapar? Sorusunun cevabıyla başlayalım. sosyal çalışmacı memurlar yaşlı, çocuk ve engelli aynı zamanda hasta, suçlu, işsiz kişilerin sorunlarına çözüm üretirler. Sosyal çalışmacı memurlar bu kişilerin sorunlarına çözüm bulacakları zaman kendilerine verilen hakları kullanırlar. Bunun yanı sıra bu kişilerin çevresindeki olanakları araştırarak, kişilerin bu olanaklardan faydalanmasını sağlarlar.

Yazımızın bu kısmında ise, sosyal çalışmacı nasıl olunur? Sorusunun cevabını belirteceğiz. Sosyal çalışmacı memur olmak için üniversitelerin lisans programlarında bulunan Sosyal Hizmetler bölümünden mezun olunması gerekmektedir. 4 yıllık bu bölümden mezun olunduğu takdirde bir kurumda sosyal çalışmacı memur olarak işe başlanabilir. Fakat açık öğretimlerin ve meslek yüksekokulların 2 yıllık Sosyal Hizmetler bölümünden mezun olanlar bu unvanla çalışamazlar. Sosyal çalışmacı memur nerelerde çalışır? Diye merak ediyorsanız; sosyal çalışmacı memur Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve SGK Başkanlığı gibi bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatlarında çalışabilirler.

Sosyal Çalışmacı Maaşları 2016 – 2017

Sosyal çalışmacı memurlar ne kadar maaş alır? Sorusunun cevabı ise; sosyal çalışmacı memurlar ilk işe başladıkları zaman 2 bin 396 TL (Yeni atanan sosyal çalışmacı maaşı) maaş alırlar. Meslekte belirli yılı doldurdukları zaman ise maaşları artar. 27 yıl çalışan bir sosyal çalışmacı memurun maaşı 3 bin 300 TL’ye kadar çıkmaktadır. Sosyal çalışmacı maaşları 2016 Temmuz ve Ocak 2017 aşağıda verilmiştir. Sosyal çalışmacı maaşları forumlarda bir çok gibi vardır. Burada yazdığımız rakamlar net rakamlardır.

2010 – 2011 – 2012 – 2013 – 2014 – 2015 – 2016 – 2017 toplamda 7 yıllık personel ortalama 2950 TL maaş almaktadır. Aşağıda çalışma alanları verilmiştir. Kurumlara göre sosyal çalışmacı maaşları;

 • Adliye de sosyal çalışmacı,
 • Aspb sosyal çalışmacı,
 • Adalet bakanlığı sosyal çalışmacı,
 • Cezaevi sosyal çalışmacı,
 • Ceza ve tevkifevleri sosyal çalışmacı,
 • Sosyal hizmet uzmanı,
 • Belediyelerde sosyal çalışmacı,
 • Emniyette sosyal çalışmacı,
 • Göç idaresi sosyal çalışmacı,
 • Meb sosyal çalışmacı,
 • Aile mahkemeleri sosyal çalışmacı,
 • Halk sağlığı müdürlüğü sosyal çalışmacı,
 • Shçek sosyal çalışmacı,
 • Sydv sosyal çalışmacı,
 • Sağlık bakanlığı sosyal çalışmacı,
 • Tkhk sosyal çalışmacı,
 • Kredi yurtlar kurumu sosyal çalışmacı,

Peki, en yüksek sosyal çalışmacı maaşları ne kadar  3 bin 300 TL civarındadır. Sözleşmeli sosyal çalışmacı maaşları ne durumda ? Normalde 2 bin 400 TL iş başı yapan sözleşmeli personel ortalama 5 senelik 2600 TL maaş almaktadır. Aşağıda sosyal çalışmacı kadroları verilmiştir.

 • Lisans mezunu (4 yıllık ) sosyal çalışmacı,
 • Ön lisans mezunu (2 yıllık ) sosyal çalışmacı,
 • Lise mezunu sosyal çalışmacı,
Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Ayniyat Saymanı Maaşları (Ne İş Yapar) başlıklı makalemizde ayniyat maaşları, ayniyat memur maaşları ve ayniyat sayman maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

İşe başlayan sosyal çalışmacı maaşıdır. Ek tazminatlar eklenmiştir. (AGİ bekar personele göre hesaplanmıştır.)

Sosyal Çalışmacı Memuru Maaşları

Aktif Maaş

2400 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

72 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

2472 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap