Sözleşmeli Erbaş ve Er Maaşları

Sözleşmeli Erbaş ve Er Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Sözleşmeli er adayların önce kayıt kabul işlemleri yapılmaktadır. Daha sonra sözleşmeli erlik ilgili yapılacak işlemler başlıyor. Başvuru belgelerin tam olması gerekiyor. Ön sağlık araştırmasına giriş yaparlar. Buradan başarılı olan adaylar, spor testine tabi tutulurlar. Şınav, mekik ve 400 m koşu gibi spor dallarından başarılı olan adaylar, uradan güvenlik soruşturmasının ardından mülakat süreci başlamaktadır.

Mülakatta ilk bakılan değerlendirmeler,

 • Genel görünüm,
 • Davranış ve akıcı konuşma,
 • Kendine güven,
 • TSK’ya uygunluk,

gibi şartlar aranmaktadır. 4 aşamayı geçen adaylar sözleşmeli er olur raporu almak üzere hastaneye sevkleri sağlanır.Olumlu sonuçlanan adaylar göreve başlamaktadır.

Eğitimlerin incelediğimiz de, sözleşmeli erlerin eğitimleri tugay ve tümenler de yapılmaktadır. İhtiyaç halinde buralarda ilgili birimlere eğitimleri için kaydırmalar yapılmaktadır. Buralarda eğitimleri başarılı tamamlayan adayların ilk etapta 3 yıl süre ile sözleşmeleri imzalanır. İkinci sözleşme süresi 4 yıldır. Bu sürenin sonunda (toplamda 7 yıl) Devlet Personel Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığının belirleyeceği usul ve esaslara göre devlet memur olarak atamaları sağlanır. Dileyenler askeriye de kalarak uzman çavuş, astsubay veya sivil memur olabilir. Toplamda 1 sene içerisinde 45 günlük izin hakları vardır. Olağanüstü durumlar için bu izin süresine ek olarak 30 gün izin verilmektedir. Anne, baba, eş veya çocuklarının ölüm halinde 10 güne kadar mazeret izinleri vardır.5510 sayılı kanun kapsamında sigorta ve genel sağlık sigortası kapsamındadır. Kariyer imkanları vardır.

Vatani görevlerini yapan vatandaşları belirli bir ücret karşılığında Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde çalışmasına sözleşmeli er denilmektedir.  İlk sözleşmeler 3 yıl, ikinci sözleşmesi 4 yıl olmak üzere toplamda 7 yıllık hizmet süresini tamamlayan sözleşmeli erler, uzman çavuş, astsubay ve sivil memur olma imkanları vardır.

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur ? Şartları Nelerdir ?

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Erkek olmak,
 • En az ilköğretim mezunu olmak, (askerliği yapan veya yapmakta olan) veya en az lise mezunu olmak, (askerlik yapma şartı kalkmıştır. Yaş aralığı 20 – 25 arasında.)
 • 25 yaşını bitirmemiş olmak,
 • Diğer şartlar (boy, kilo gibi)
 • Sınavları başarılı olmak
 • Sözleşmeli er olur sağlık raporu,

Aşağıda yer alan tabloda sözleşmeli er kadroları bulunmaktadır.

 • Hava Kuvvetleri Komutanlığı Sözleşmeli Er
 • Kara Kuvvetleri Komutanlığı Sözleşmeli Er
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Sözleşmeli Er
 • Jandarma Kuvvetleri Komutanlığı Sözleşmeli Er

Sözleşmeli Erbaş ve Er Maaşları ve Tazminatları

Sözleşmeli erbaş ve erler temel eğitime başladığı günden itibaren maaş almaya hak kazanır. 1. hizmet yılı içerisinde olan sözleşmeli erler 2500 – 3500 TL arasında maaş alırken, 3. yıl görev yapan kişi ortalama 30 bin TL tazminat bedeli alırken, 7 yıl görev yapan kişi 75 bin TL’ye yakın tazminat hakkı kazanır. Toplamda 7 sene boyunca görev yapan bir kişi toplam 100 bin TL ile 150 bin TL arasında bir birikim yapabilecektir. Burada verilen maaş bilgiler 2016 yılına aittir. 2017 için ise senelik %7 zam gelmektedir. (Memur zamları)

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Kurumlara Göre Maaşlar 2017 başlıklı makalemizde kurumlara göre işçi maaşları, kurumlara göre mühendis maaşları ve kurumlara göre teknisyen maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap