Stajyer Öğrenci Maaşları

Stajyer Öğrenci Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Gerçek anlamda stajyerlik zor iştir. Peki, stajyer maaşları ne kadar ? Stajyer maaşları nasıl hesaplanır ? stajyer maaşları ne zaman yatıyor ? Stajyer maaşı asgari ücretin kaçta kaçı ? gibi sorularının yanıtları nedir ? Merak edilen tüm sorulara yanıtlar vermeye çalışacağız. Öğrencilik hayatını geçiren her kişi stajyerlik yapmıştır. Lise veya üniversite hayatında mutlaka karşımıza çıkan stajyerlik, hakkında bilinmedik soruları da buradan yanıtlamış olacağız.

Stajyer Maaşları 2016 – 2017

Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren yasa ile birlikte stajyerler yeni haklar kazandı. Daha önce sadece ayak işlerine bakan stajyerler için yasal düzenlemeler yürürlüğe girdi. Maaş hakları, sigorta primlerinin ödenmesi ve mesleki eğitimlerinin dışında ki işlerde çalıştırılmaması gibi bir çok yenilik hayata girmiş oldu. En çok mail olarak stajyer maaş alır mı ? stajyer maaşı brütten mi hesaplanır ? stajyer maaş bordrosu örneği ? gibi sorular geliyor.

Stajyerlik 3 bölüme ayrılmaktadır. Bunlar ;

 • Gerekli staj : Üniversite tarafından yaptırılan zorunlu, burada maaş verilmesi şart, sigortası okul tarafından ödeniyor.
 • Okul stajı : Meslek liseleri gibi bir çok yerde okul stajı geçmektedir. Eğitim süresi içerisinde yapılan stajdır. Maaş zorunluluğu işletme açısında yoktur. Dilerse maaş ödeyebilir.
 • Diğer stajlar : Yaz aylarında yapılan staj türüdür. Maaş ödemesi şarttır.

Maaşlar Nasıl Belirleniyor

Bu bölümde en çok sorular arasında stajyer maaşı asgari ücretin kaçı veya stajyer maaşı asgari ücretin yüzde kaçı gibi sıralayabiliriz. Staj yapılan yerin personel sayısı en az 20 ve üzeri olduğu yerlerde asgari ücretin %30 kadar ödenirken, 20 ve daha az işletmeler içinse asgari ücretin %15’den az olmamak şartıyla maaşlar belirleniyor. Staj yapılan yerde çalışan sayısı 20’den fazla ise 390 TL’den 20 ve daha az yerlerde en az 195 TL maaş ödeniyor. Burada verilen rakamlar stajyer maaşı brüt değildir. Net ele geçen maaşlardır. Stajyer maaşı damga vergisi yoktur. Sonuç itibariyle stajyer maaşı devletten karşılanmaz. Çalışan yer net asgari ücret üzerinden hesaplama yapar.

İşkur stajyer maaşları ne zaman yatıyor ? Çalıştığı kurum veya işletmeye göre değişmekle birlikte, genellikle her ayın 15’inde maaş ödenmektedir. Farklı işletmelerde ise maaşlar 15 ile 20’si arasında ödeniyor. Peki, stajyer maaşları ayın kaçında yatıyor ? Her ayın 15 – 20 arasında net maaşlar banka hesaplarına yatmaktadır. En popüler stajyerlikler ; stajyer avukat, stajyer att, belediye stajyer, stajyer doktor, stajyer polis, stajyer psikolog, stajyer pilot, petkim stajyer, stajyer savcı, stajyer sanatçı, stajyer spiker, turizm stajyer, trt stajyer, thy stajer, teiaş stajyer, işkur stajyer, stajyer ögretmen, stajyer diyetisyen, stajyer denizci, dershane stajyer, stajyer eczacı, banka stajyer, stajyer grafik, lise stajyer öğrencisi veya üniversite stajyer öğrencileri yer almaktadır.

Stajyer Maaşları Hesaplama

2012 – 2013 – 2014 – 2015 – 2016 ve 2017 yıllara göre hesaplamalara baktığımız zaman özellikle son 1 sene içerisinde maaş zorunluluğu başlattıktan sonra dikkate alındı. Stajyer maaşı hesaplaması şu şekilde yapılır. 20’den daha fazla personel çalıştıran yerler için asgari ücretin net %30’u verilirken, 20 ve daha az işletmeler için asgari ücretin %15’den az olmamak kadıyla maaşlar hesaplanmaktadır. Buda yaklaşık olarak (Temmuz 2016 verilerine göre) 20’den fazla işletmeler 390 TL, 20 ve daha az işletmelerde 195’den az olmamak kaydıyla diyebiliriz.

Stajyer maaşı veren firmalar bir çok vardır. Stajyer maaş vergisi yoktur. Peki, Stajyerlere maaş vermek zorunlu mu ?Stajyerlere maaş veren bankalar hangileri ? Birinci sorunun yanıtını vermek gerekirse zorunluluk yukarıdaki 3 durumda geçerli olacaktır. Stajyer öğrenci maaş yönetmeliği uyarında 2016 yılından itibaren maaş verilmesi zorunlu kılındı.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Kaloriferci Maaşları Ne Kadar başlıklı makalemizde kaloriferci, kaloriferci maaş ve kaloriferci maaş bordrosu hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar
 1. oguzhan dedi ki:

  2017 nin maaşları berli oldu mu

  1. Maaşı dedi ki:

   Selamlar,

   Şu an için belli değildir. Yakın zamanda güncel bilgiler paylaşılacaktır.

   Saygılar…

 2. Aşkın dedi ki:

  2016 yılı yaz dönemi zorunlu stajyer olarak konya selçuklu belediyesinde 40 mesai günü çalışan kızıma toplam 270,80 lira ödeme yapılmış … bu meblanın doğru veya hatalı olduğunu nasıl hesaplayabiliriz…

 3. Ozlm dedi ki:

  20 kişi üstü bir işletmede bize hala 380 tl veriyorlar.eylul ayindan beri.hani zam gelmisti 421 tl denildi.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap