Uzay Mühendisliği Maaşları

Uzay Mühendisliği Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Uzay mühendisi ne iş yapar, uzay mühendisi maaşları, uzay mühendisi nasıl olunur ve uzay mühendisi taban puanları gibi bir çok sorunun yanıtını inceleyebilirsiniz. İçerdiğini nitelik bakımından uzay mühendisliği çok yönlüdür. Bu bölümden mezun olan kişiler otomotiv veya sivil havacılık sektöründe iş bulabiliyor. Sivil havacılık sektörünü incelediğimizde analist, bakım veya kontrol mühendisliği yapabilir.

Eğer kişi kendisini bilgisayar, yazılım veya elektronik alanda geliştirmek istiyorsa yazılımcı olarak iş yapabilir. Sektörün içinde düşündüğümüz bir analist olarak işbaşı yapan uzay mühendisi, bir arabanın, uçağın veya uydunun akış analisti çıkartabilir. Çevresinde ki etkenleri ve onları hangi tepkiler de ne yapacağını tahmin edebilir. Bunların dışında savunma sanayi şirketlerinde mühendisler kendilerine iş bulabilir. Ayrıca geniş tabanlı bir mühendislik olduğundan bir çok sektörde rahatça iş bulabilirsiniz.

Uzay Mühendisi Ne İş Yapar

Bu mühendislik dalının astronomi ile ilgisi yoktur. Basit anlamıyla hava ve uzay araçlarını tasarlayan kişiye denilmektedir. Havada ve uzayda hareket eden her türlü aracın mekanik ve sistemi tasarımını kusursuz yapan kişide diyebiliriz. Yapılan sistemler etki sistemleri, aerodinamik sistemler, yapısal sistemler ve kontrol sistemleridir. Mühendislik dalı ülkemizde yeni olmasına rağmen talep oldukça fazladır.

Uzay Mühendisi Çalışma Alanları

Kamu başta olmak üzere;

  • Savunma Sanayi,
  • Türksat,
  • Aselsan,
  • Roketsan,
  • Tai

gibi devlet kurumlarında çalışıldığı gibi özel sektörde oldukça geniş çalışma yelpazesi vardır. Yukarıda ki devlet kurumlarına dışarıdan hizmet veren firmaları da sayabiliriz.

Uzay Mühendisi Maaşları Ne Kadar

Mühendis maaşları arasında farklılıklar vardır. Yaptığı iş ve bilgisi bakımından maaşlar sınıflara ayrılmaktadır. Özel sektörde durum böyle iken, kamu da ise dereceye göre maaşlar verilmektedir. Kamuda bu görevi yapabilmek için ya işçi statüsünde çalışacaksanız (KİT kurumlar)  veya merkezi atama sistemi ile (KPSS puanı ile) memur olabilir. Kamuda çalışan standart mühendis maaşı ile çalışabilir veya Savunma Sanayiye bağlı olan Roketsan gibi kurumlarda işçi statüsünde de çalışabilir.

Özel sektörde durum nasıl oluyor ? Özel sektörde çalışma sistemine baktığımız tecrübe ilk sırayı alıyor. Fakülteden yeni mezun olan bir kişi firmalarda göreve başlarken en taban maaşlar ile iş başı yaparlar. Alanında tecrübeli mühendislere göre 2 – 3 kat daha maaşı düşük olur. Bilgisi ve tecrübesi arttıkça maaş seviyesi de yükselecektir.

Havacılık ve uzay mühendisliği maaşları kamuda maaşların yaklaşık olarak 3000 TL seviyesinde, özel sektörde ise bilgi ve tecrübeye dayanarak 2500 TL ile 7000 TL arasında olduğunu belirtelim. Yüksek maaş alan mühendisler proje, ekip başı ve şef konumunda olduğunu unutmayınız. Ayrıca bu maaşların içerisine asgari geçim indirimi, eş çocuk durumu gibi yan tazminatların eklendiğini belirtelim.

Yıllar içerisinde 2011 – 2012 – 2013 – 2014 – 2015 ve 2016 maaşları içerisinde sadece 2016 verisi verilmiştir. 2017 yılı maaşları içinde Ocak ve Temmuz 2017 yılları içerisinde %3+%4 olarak belirlendi.

Özetle bu bölüm mezunlarının piyasada iş yapabildikleri ve güzel para kazandıklarını söyleyelim.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Endüstri Mühendisi Maaşları başlıklı makalemizde endüstri mühendisi maaşı, endüstri mühendisi ne kadar maaş alır ve endüstri mühendisleri maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap