ARGE Personel Maaşları

ARGE Personel Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Bir firmanın gelişmesi için en önemli birimdir. Kısa adıyla ARGE araştırma ve gelişme anlamına gelmektedir. ARGE personeli (uzman, mühendis, müdür, yönetici) maaşları ne kadar ? Bir şirketin gelişmesinde en önemli çalışanlardan birisi; Ar-Ge personel uzmanıdır. Araştırma geliştirme personel uzmanının kısaltılmışı olan Ar-Ge personel uzmanı, şirketlerde büyüme için ne tür bir gelişme yapılması gerektiğini belirler. Bu konuda gerekli araştırmaları yapan ve eğer kurumda bir Ar-Ge ekibi varsa bu ekipten de sorumludur.

Ar-Ge Personel Uzmanı Nasıl Olunur?

Ar-Ge personel uzmanı olmak isteyen birisi ilk olarak lisans eğitimini tamamlamış olması gerekir. Yüksek lisans yapması bu alanda ilerlemesine yardımcı olacaktır. Mesleğe ilk başladığınız zaman Ar-Ge personeli olarak başlarsınız ve zamanla tecrübenizi ve bu konudaki eğitiminizi artırarak uzmanlık statüsüne yükselebilirsiniz.

Çalışacağınız birime göre yapacağınız uzmanlık alanı da değişmektedir. Elektronik sistemler üzerine faaliyet gösteren bir firma elektrik mühendisleri araştırma ve geliştirme de ipi göğüslerken, ilaç sektöründe global pazarda yer edinmiş bir firmada ise kimya mühendisleri bu işi üstlenmektedir.

Ar-Ge Maaşları Ne Kadar ?

Araştırma ve geliştirme personeli hem devlet kurumlarında hem de özel sektörde çalışabilir. Çalıştığına alana bağlı olmak üzere bir kaç kritere göre maaş almaktadır. Özel sektör açısından incelersek; alanda yeni faaliyetler başlamış bir firmada arge uzmanı (mühendis) piyasa görev yapanlar ile eş değer maaş alırken, dünya pazarında sektörünün öncüleri arasında olan firmalarda ise arge personelleri en az 5 bin TL maaş almaktadır. (bilgi ve deneyime bağlı)

Kamu açısından araştırma ve geliştirme birimleri kısıtlı gibi görülse de milli savunma sanayinde oldukça çalışma alanı fazladır. ASELSAN, TUBİTAK, TAİ, HAVELSAN gibi kuruluşlar sektörde öncü kurumların başındadır. Ayrıca bu bağlamda çeşitli bakanlıklar bu dalda personel alımları yapmaktadır. Direk Ar-Ge şirketlerinde de çalışabilirler. TUBİTAK’da çalışan bir Ar-Ge personel uzmanı en az 5.000 TL maaş almaktadır. Özel sektörde ve bakanlıklarda çalışanların maaşları ise ortalama 3.500 TL’den başlıyor. Maaşların ağırlıklı olarak 3500 TL ile 6.000 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Kalite ve İş Güvenliği Uzmanı Maaşları başlıklı makalemizde iş güvenliği maaşları, isg maaşları ve isg teknikeri maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap