Doçent Maaşları

Doçent Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Doçent maaşları özellikle üniversite öğrencileri tarafından çok merak edilmektedir. Yıllarca üniversite hayali ile yaşayan genç üniversiteye gelir ve neye uğradığını şaşırır. Artık öğretmen kavramı yoktur. Dekan, rektör, profesör doçent gibi bir sürü yeni kavramla karşılaşır. Ve akıllara gelen sorulardan bir tanesi de profesörlerin doçentlerin maaşları ne kadardır soruları olur. Doçent gelirlerinin yüksek miktarlar olduğunu tahmin etmektedirler. Doçent olmak o kadar da kolay bir iş değildir. Türlü yollardan sınavlardan geçmek gerekir. Öncelikle üniversite yıllarını oldukça verimli geçirmek ve güzel bir ortalama ile lisans eğitimini tamamlamak gerekir. Daha sonra yüksek lisansa başvurmak gerekir. Yüksek lisansı yaptıktan sonra doktora yapılmaktadır şeklinde bilinse de o konuda bir yanlış bilgi vardır. Üniversiteye göre değişmekle beraber eğer bir üniversitede yüksek lisans içi 2.5 ortalama isteniyorsa doktora için 3.5 ortalama istenmektedir. Yani bu demek oluyor ki yüksek lisans yapılmadan da doktora yapılabilmektedir. Doktora içi başvuran ve doktora yapmaya başlayan bir birey 4 yıl doktora öğrencisi olarak tezini hazırlamalıdır.

Doçent profesör maaşları 5500 – 7000 TL arasındadır. Derece ve diğer durumlara göre maaşların bu aralıkta olduğunu şimdiden belirtelim. Evli, bekar gibi durumlar maaşlar arasında farklılıkların doğmasına sebep olmaktadır. Aynı mesleği icra eden doçent yardımcısı maaşları ise 4000 – 5500 TL civarında seyrettiğini, işe başlayan yeni doçent maaşları ise 3000 – 4000 TL arasında oynadığını söyleyelim. Genele baktığımız zaman yurt dışı da eğitim veren eğitmenler arasında büyük farklılıklar vardır. Örneğin Avrupa da aynı görevi yapan doçent en az 5000 $ maaş alırken,  Türkiye de doçent maaşları maksimum 5000 TL civarındadır. Akademik seviye görev yapan eğitmenleri aldığı aylık ücretleri hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Arkeolog Maaşları başlıklı makalemizde arkeolog memur maaşları, arkeoloji aylık maaşı ve arkeoloji mühendisi maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap