Editör ve Yazar Maaşları

Editör ve Yazar Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Ülkemizde editör maaşları ne kadar ? Yayın evi, internet, haber, tv gibi bir çok alan görev editör ve yazarlar ne kadar maaş alıyor ? En güncel bilgiler ile maasi.org farkıyla tüm detaylar sizlerle… Halkımızda kalemi kuvvetli olan herkesin editör veya yazar olabileceği düşünülmektedir. Fakat aslına bakarsanız böyle bir durum pek mümkün değil. Editör ve yazar olabilmesi için birisinin cümle uyumunu, dil kurallarını ve hikaye oluşturma, haber oluşturma gibi detayları iyi bilmesi gerekir. Özellikle yazar olmak isteyen birisinin hayal gücünün de iyi olması gerekmektedir.

Nasıl Bir Meslektir ? Yazar – Editörlük

Editör olmak isteyen birisi İletişim, Gazetecilik veya Türk Dili ve Edebiyatı gibi bölümlerden mezun olması gerekir. Sözel yönünün baskın olması gerektiğini söyleyebiliriz. Araştırma yapmayı seven ve yenilikçi bir yapıya sahip olan kişiler olmaları da gerekmektedir. Editörlüğün temel yapılarından birisi farklıyı bulmaktır. Eğer bir haber editörüyseniz farklı haberi yapmanız gerekir. Buda iyi bir araştırma süreci gerektirmektedir.

Basit bir meslek olarak algılanmalıdır. Her insan editörlük veya yazarlık yapamaz. Derin edebiyat bilgisi gereken ve analitik düşünme yeteneğini yüksek olan kişiler yapmaktadır. Yapılan işi haber niteliği taşıması çok önemlidir. Başarılı editör veya yazar kalıpların dışına çıkarak herkesin gördüğünü değil, görülmeyeni gün yüzüne çıkardıkça başarıyı yakalar.

Editör ve Yazarlar Ne Kadar Maaş Alır ?

Yazarların ise eğitim olarak dereceleri fark etmezken iyi bir dil bilgisine ve hayal gücüne sahip olmaları gerekiyor. Editör ve yazar maaşları ise birbirinden farklıdır. Yazarlar eğer kitap yazdıysa kitaplarının satışından komisyon alırlar. Bir kurumda çalışıyorlarsa da bu tanınmışlıklarına ve kuruma göre değişecektir. Editörler ise ortalama 1600 lira maaşla işe başlarlar ve haberleriyle gelişmelerine göre maaşları yükselir.

Alanında uzmanlaşmış yazarlar 10 bin TL maaş alırken (haber sitesinin yaptığını anlaşmaya bağlı değişkenlik gösterir.) Yeni işe başlayan bir editör veya yazar asgari ücret seviyesinden biraz yukarı da alır. Orta düzey yazar ise 4 bin TL – 6 bin TL arasında maaş alır.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan ARGE Personel Maaşları başlıklı makalemizde ar ge müdürü maaşları, ar ge mühendisliği maaşları ve arge teknisyeni maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap