Endüstri Mühendisi Maaşları

Endüstri Mühendisi Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Türkiye’nin en iyi mühendislik bölümler arasında ilk sırada yer almaktadır. Endüstri mühendisleri maaşı ne durumdadır ? İşte merak edilen soru ve detaylar… Endüstri mühendisliği sanayi mühendisliği olarak da bilinmektedir. Endüstri mühendisleri insanın her türlü ihtiyacı doğrultusunda açığa çıkan dalların geneliyle ilgilenen bir meslek dalıdır.

Bilişim, makine, malzeme ve donanımdan oluşan bütünleşmiş bir sistemin gerek tasarım aşamasında gerek ise kurulum aşamasında görev alan bir mühendislik çeşididir.  Bu dallar yardımıyla ortaya çıkan sonuçların mühendislik ölçüsünde yani matematiksel ve fiziksel analiz aşamasında da yine endüstri mühendisleri devreye girmektedirler. Endüstri mühendisliğini en iyi tanımlayacak cümlelerden bir tanesi elinde bulunan malzemeyi en iyi şekilde değerlendiren mühendisliktir olabilir.

Endüstri mühendislerinin iş alanları oldukça geniştir. Bu demek oluyor ki endüstri mühendislerinin maaş yelpazeleri de oldukça büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Üretimle ilgili olabilecek her türlü alanda endüstri mühendisi çalıştırılmaktadır. Üretimin denetimi, sipariş miktarı, ona ayrılacak bütçe, çalışanlar arasındaki iş bölümünü düzenleme gibi görevlerin hepsini üstlenecek kişi endüstri mühendisidir.

Tabi bu kadar görevi üstlenince endüstri mühendislerinin aylık ücretleri de aldıkları görevler kadar artış gösterebilmektedir.

Endüstri Mühendisi Maaşları 2017

Bu yılın en çok kazanç sağlayan meslekleri arasında endüstri mühendisleri de yer almaktadır. Bu mühendislik bölümüne ihtiyaç oldukça fazladır. Fazla olması sebebiyle iş alanları oldukça geniştir. Normal mühendislere göre ortalama 2 bin 500 TL ile işe başlayan mühendisler, ortalama 5 bin TL’nin üzerinden normal şartlarda maaş almaktadırlar.

Piyasa koşullarını incelediğimiz trendi yüksek olan mesleklerin başında gelen endüstri mühendisleri çağımızın en iyi meslek dalları arasındadır.

Endüstri mühendisliği maaşları özel sektör

Özel sektörün zorlu çalışma koşullarına uyum sağlamanız gerekiyor. Sektörde çok geniş alanda iş bulma imkanınız var. Özel hastanelerden tutunda lojistik şirketlerine kadar bir çok firmada kolaylıkla iş bulabilirsiniz. İş alanın geniş olduğu gibi maaşlarında yüksek olamayacağını üzülerek belirtelim. Çünkü özel de ilk sorulan soru ne kadar bilgin var ? Daha öncede nerede çalıştın ? Tecrüben nedir ? Eğer yeni mezun iseniz aşağıda ki başlık altında bulduğumuz tavsiyeleri inceleyebilirsiniz.

Özel sektörün çalışma mantığı bilgin varsa para kazanırsın. Eğer iyi üniversitelerden mezun iseniz büyük firmalarda iyi maaşlarla iş başı yapabilirsiniz. Tabi o firmalara girebilmek zordur. İyi bir üniversite, iyi bir dil eğitimi ve biraz deneyim kazanmanız halinde özel de en düşük 5 bin TL iş başı yapabilirsiniz. (Firmadan firmaya değişmektedir.)

Boğaz içi endüstri mühendisliği maaşları

Türkiye’nin sayılı üniversitelerinin başında geliyor. Buradan mezun olan mühendisler piyasada çeşitli kollarda iş başı yapıyor. Firmaya bağlı olmak kaydıyla en az 3 bin TL ile 5 bin TL maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Güçlü firmaların listene baktığımız zaman savunma sanayi de başı çeken; Aselsan, Roketsan ve TAİ gelmektedir.

Devlette endüstri mühendisi maaşları (KAMU)

Kamu da özele göre maaş sistemi biraz değişiktir. Memur ya da işçi statüsünde çalışırsınız. 657 sayılı devlet memurları ya da kurumun bağlı olduğu işçi kanuna göre desek yanılmış olmayız. En düşük mühendis maaşı 3 bin 100 TL iken KİT kurumlarda bu rakam 4 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. İşçi olması halinde ayrıca ikramiyelerde eklendiğinde 4 bin 500 TL üzerinde maaş aldıkları görülmektedir.

Belediyelerde endüstri mühendisi maaşları

Endüstri mühendislerinin sıklıkla gördüğümüz kamu kurumlarının başında gelmektedir. Belediyeden belediye aldıkları maaşlar değişmektedir. 3 bin TL ile 5 bin TL arasında değişmektedir. Net örnek vermek gerekirse; İstanbul Büyükşehir Belediyesinde 5 bin 200 TL civarında net maaşları vardır. (Kişinin hizmet yılı, evli durumu ve diğer tazminata göre değişebilir)

Belediyede endüstri mühendisi ne iş yapar

Yönetim organizasyonları yapmaktadır. Bütün belediyelerde bu şekilde olmasa da genel itibariyle yönetim süreç işlemini yaparlar. Belediyenin yapacağı bir organizasyonda ne kadar kişinin geleceğinin tahminin yaparak ona göre alt yapının hazırlanması gibi işleri yaparlar. Diğer mühendislik birimleri ile koordineli olarak çalışır.

Bir caddenin yenilenme işlemeni çevre mühendisi, elektrik mühendisi, endüstri mühendisi ortak çalışma sonucu ortaya çıkabilir. Kısaca endüstri mühendisleri her alanda görev yapabilirler.

Yeni mezun endüstri mühendisi maaşları

Karşınızda üç yol vardır. Kamu, özel sektör ve kendi iş yeriniz ile yola devam etmek olacaktır. Endüstri mühendisi özel de en düşük 2 bin TL civarında maaş alırken, kamuda 3 bin 100 TL’dir. Kendi işletmeniz ise duruma göre değişkenlik göstermektedir.

Endüstri mühendisliği iş olanakları ve maaşları

Son konu başlığımızda iş olanaklarını hakkında bilgiler vereceğiz. İş olanakları oldukça geniştir. Özel sektörde endüstri mühendislerinin çalışmadığı alan yok denecek kadar azdır. Üretim sistemleri ilk sırada gelmektedir. Büyük şirketlerin yönetim organizasyonlarda görev alabilirler. Deneyime bağlı olarak orta düzey bir firmada maaşlar 3 bin 500 TL seviyesindedir.

Yeni mezun endüstri mühendisi ne yapmalı ?

Adaylarımız tarafından sorulan sorular yeni mezun oldum ne yapmam gerekiyor ? İşte tavsiyelerimiz…. Öncelikle nerede çalışacağız konusunda karar kılmanız gerekiyor. Özel mi ? Kamu mu ? Yoksa kendi firmanızı mı kuracaksınız ? İlk tavsiyemiz piyasayı bilmiyorsanız kamu ya da kendi işletmenizi kurmayınız. Özel de biraz tecrübe kazanın. Piyasa şartlarını öğrenin ve ona göre kendinize bir rota çizin. Bu sayede nasıl yol izleyeceğiniz ortaya çıkacaktır.

Özel sektör zordur. Firmanıza bağlı olarak çalışma saatleri esnektir. Maaşı zamanında alamazsınız veya emeğinizi karşılığını alamasınız. Tüm firmaları kastederek bu çıkarımı yapmak istemiyoruz. Fakat bir çok firmada durum böyledir. Özel sektör de tabiri caize piştikten sonra ister yolunuza devam eder isterseniz ya da stres ve sıkıntıdan uzak kamuyu seçebilirsiniz. Bunun için KPSS’ye hazırlamanız gerekiyor. Son seçenek olarak kendi işletmenizi kurabilirsiniz. Bunun için iyi analiz yapmanız gerekiyor. Piyasa ne yok ? yerine piyasa da nasıl yer bulabilirim ? sorularına cevap vermeniz gerekiyor.

 

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Elektrik Elektronik Mühendisi Maaşları başlıklı makalemizde elektrik elektronik mühendisi maaşları, elektrik mühendisi maaşı ve elektrik mühendisliği maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Burada yazılan maaşlar en düşük endüstri mühendisi maaşıdır. Maaşlar net maaşlardır. Brüt olarak mühendisler odası tarafından belirlenen rakam 3300 TL'dir. Kamuda görev yapan endüstri mühendisleri farklı almaktadır.

Endüstri Mühendisi Maaşları

Aktif Maaş

2452 TL (Ocak 2016)

Verilen Zam

122 TL (%5)

Vergi Dilimi

%15 (Ocak 2016)

Toplam Ele Geçen

2574 TL (Temmuz 2016)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar
  1. Halit dedi ki:

    geleceğin mühendisleri endüstri….

  2. Murat dedi ki:

    aramızda mühendis olan var mı ? ben düşünüyorum fakat tereddütlerim var

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap