Hemşire Yardımcısı Maaşları 2016 – 2017

Hemşire Yardımcısı Maaşları 2016 – 2017

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Sağlık sektöründe önemli bir yer alan, hemşire yardımcısı maaşları bilgisini buradan öğrenebilirsiniz. Konu içerisinde hemşire yardımcısı ne yapar ? Hemşire yardımcısı kpss ?  hemşire yardımcısı görevleri ? gibi bir çok konuya değineceğiz.

Hemşire Yardımcılığı Nedir – Kimdir ?

Hemşire yardımcısı bölümünden mezun olan kişi, hastanede sağlık faaliyetlerinin devam etmesi için hemşireye refakat eden kişi anlamına gelmektedir. Bu kişi teknisyen olarak görevini icra etmektedir. Bölüme girebilmek için ilköğretimi tamamlayıp (8.yıl) TEOG sınavından başarıl puan almak gerekiyor. Ayrıca bunların yanında bölüme uygun olup olmadığına dair ruhsal ve bedensel raporların sunulması gibi kriterleri taşıyor.

Hemşire Yardımcısı Görev Tanımı

Hemşire yardımcılığı görevi gereğince; hastanın giriş kontrol noktasından kabul edilmesi, muayene için gerekli işlemlerin yapılması (kontrol, hazırlık gibi), hazırlık aşamasında hastanın temel yaşam ihtiyaçlarının kontrol edilmesi gibi görevleri hemşire yardımcısı görevleri 2016 yılı arasında yer almaktadır. Yine acil vakalarda hastanın yaşam desteğini sağlamakla birlikte takibinin yapılması, gerekli bilgileri uzman hemşireye veya doktor ile paylaşılması, bu süre boyunca hastanın kontrolü (nabız, ısı, tansiyon gibi) ve bunların raporlarının tutulmasıdır.

Yukarı saydığımız durumlar hemşire yardımcısı görev ve yetkileri arasında yer almaktadır. Hemşire yardımcısı ne iş yaparhemşire yardımcısı ne iş yapacak ? Tüm cevapları görev tanımı içerisinde yer alıyor.

Hemşire Yardımcısı Dersleri

Sağlık meslek liselerin yer alan hemşire yardımcılığı bölümü toplam eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre boyunca öğrencilere mesleki eğitimler, genel kültür eğitimleri (matematik, fizik), uygulama dersler (hastanelerde bire bir eğitim) verilmektedir. 4. sınıf lise öğrenciler sene o dönemde stajlarını icra ederler. Staj olarak sağlık kuruluşları ve hastaneler kabul edilmektedir. Hemşire yardımcısı ders müfredatı yukarı belirttiğimiz hususlar dahilinde verilmektedir.

Bunların dışında bir çok soru sorulmaktadır. Soru cevap şekilde devam ediyoruz.

Hemşire yardımcısı hemşire olabilir mi ? İşte en çok sorulardan birisi de budur. Hemşire yardımcısı olan bir kişi hemşire olması imkansızdır. Gerekçesi ise; hemşire yardımcılığı ayrı bir bölüm, hemşirelik ayrı bir bölümdür. Bu sebepten ötürüdür.

Hemşire yardımcısı sınavsız geçiş devam ediyor. ÖSYM tarafından yapılan açıklama da bu sene Meslek Yüksek Okulu kontenjanlarında değişikler yapıldı. 2 durumda kontenjanlar incelemektedir. 1. sınavsız geçişler için açılan kontenjan, diğeri ise YGS puanı ile açılan kontenjandır.

Hemşire yardımcısı resmi gazete yayımlanan yasa gereğince (02/01/2014); sağlık teknisyen olarak görev yapmaktadır. Konumuzun başında belirttiğimiz gibi sağlık meslek lisesi mezunu olup, hastanın ön kontrolünü sağlayan kişidir.

Hemşire yardımcısı iş ilanları konusunda yüzlerce mail almaktayız. Sağlık sektörünün popülüterisi her geçen gün artıyor. İhtiyaç bitmek bilmiyor. Konu sağlık olunca işsiz kalanların sayısı oldukça az. Sağlığın her bölümünde iş sıkıntı yok denecek kadar azdır. İş ilanları aramak için tıklayınız.

Hemşire yardımcısı taban puanları ve hemşire yardımcısı puanları ne durumda ? Sınavsız geçiş ve YGS puanı ile lise sonrası üniversiteye kayıt olabilirsiniz.

Hemşire yardımcısı nasıl olunur ? sorusuna TEOG puanı ile sağlık meslek lisesinin ilgili bölümüne yazılmanız gerekiyor. Gerekli eğitimlerinizi tamamladıktan sonra (4.yıl) hemşire yardımcısı olursunuz. Daha sonra bir sağlık kuruluşunda görevinizi icra edersiniz. (hastane, dispanser, sağlık ocağı gibi)

Hemşire yardımcısı kpss puanı ? 2014 yılında getirilen yasa ile hemşire yardımcısı adı altında bir bölüm oluşturuldu. Henüz yeni olmasına rağmen bu bölüme talep günden güne artıyor. Hemşire yardımcısı Sağlık Bakanlığı, sağlık kurumların isteklerine göre atamaları ÖSYM tarafından istemektedir. KPSS-2016/3 yapılan sağlık memur alımlarında hemşire yardımcısı atamaları olacak mı ? gibi sorular soruldu. Açıklanan atamaya göre 124 hemşire kadrosu açıldı. (657 sayılı memurlar ve 4B statüsünde olmak üzere) Atamalar gerçekleşti.

Hemşire yardımcısı sınavsız geçiş bölümleri ise şu şekilde listelenmiştir.

2 Yıllık sınavsız hemşire yardımcılığı bölümleri

 • Ağız ve Diş Sağlığı
 • Anestezi
 • Diyaliz
 • Elektronörofizyoloji
 • Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
 • Evde Hasta Bakımı Fizyoterapi
 • İlk ve Acil Yardım
 • İş ve Uğraşı Terapisi
 • Laborant ve Veteriner Sağlık
 • Laboratuvar Teknolojisi
 • Odyometri
 • Patoloji Laboratuvar Teknikleri
 • Perfüzyon Teknikleri
 • Podoloji
 • Sağlık Kurumları İşletmeciliği
 • Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
 • Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
 • Yaşlı Bakımı

4 yıllık sınavsız geçiş hemşire yardımcılığı

 • Hemşirelik YGS-2
 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi YGS-2
 • Ebelik YGS-2
 • Ergoterapi YGS-2
 • Perfüzyon YGS-2
 • Sağlık Kurumları İşletmeciliği YGS-6
 • Sağlık Kurumları Yöneticiliği YGS-6
 • Sağlık Kurumları Yönetimi YGS-6
 • Sağlık Yönetimi YGS-6

Hemşire yardımcısı kıyafetleri örneği verilmiştir. Dikkatli bir şekilde inceleyiniz. (Kıyafetleri yoktur.)

Hemşire yardımcısı hakkında bilgi vermiş olduk. Detaylı sorularınızı bizlere ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Hemşire Yardımcısı Maaşları 2016 – 2017

Hemşire yardımcısı maaşı ne kadar ? maasi.org sitesi olarak net rakamları açıklıyoruz. Hemşire yardımcısı staj parası hakkındaki soru işaretlerini de yanıtlayacağız. Staj ücreti aylık 125 TL ile 250 TL arasındadır. Hemşire yardımcısı maaşı ise aşağıda tabloda belirtilmiştir. (Güncel Temmuz 2016 – Ocak 2017)

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Kimyager Maaşları başlıklı makalemizde arge kimyager maaşları, dsi kimyager maaşları ve fabrikada kimyager maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Hemşire Yardımcısı Maaşları 2016 – 2017

Aktif Maaş

2485 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

74 TL (%3)

Vergi Dilimi

%20 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

2559 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar
 1. erkan öztürk dedi ki:

  buradan analadığım kadarıyla hemşire yardımcılığı 1 ocak 2014 yılından liseye başlayıp 4 yıl süreli lise eğitimi sonucunda anca hemşire yardımcılığı ünvanı alabilecek bunun öncesi mezunlarda böyle bir kadro olmadığı için 2014 yılında başlayanları kapsayacak

  1. Maaşı dedi ki:

   Aynen doğrudur…

 2. Fatih Aldeniz dedi ki:

  peki buradaki maaşta döner sermeye var mı??

 3. Zafer dedi ki:

  Kıyafetleri yokki

 4. ahmet dedi ki:

  kıyafetler yokki

 5. Hemşire dedi ki:

  Faydalı bir içerik olmuş, teşekkürler

 6. elif dedi ki:

  Bizim üst sınıfımızdakiler hemşire olacak biz yine kalacaz. Artık yaptığınız işlerde mantık aramıyorum çünkü biliyorum sizde mantık yoook…

  1. seda dedi ki:

   doğru kesinlikle katılıyorum getiren yeni ugulamalar eğitim seviyesini kötü bir şekilde etkiliyor

 7. Ali Osman dedi ki:

  Bence Anayasa Mahkemesi ne Basvurulsa anayasa nın eşitlik ilkesine aykırı dıye durdurabilir mi yaa arkadaş lise mezunları hemşire oluyordu üniversite mezunları da yüksek hemşire bunu karıştırıp içinden çıkılmaz hale getirmenin bir anlamı yok ki

 8. Ali Osman dedi ki:

  Böyle bir şeye gerek varmı 50 senedir yüz senedir bu böyle yapılmış genelde düşük gelirli ailelerin çocuk lar ı bir an önce meslek sahibi olup hayatın ucundan tutuyor dört sene eğitim alıyor bu zamana kadar almışın hepsi hemşire olmuş bundan sonra olanlar yardimci olacak niye aklıma öyle geldi hak gaspı lamı cimi yok Anayasa Mahkemesi iptal başvurusu yapılabilir zanedersem eşitlik ilkesi diye bir şey var.

 9. gizli dedi ki:

  haksızlıktan başka bir şey değil bu zamana kadar mezunlar hemşire olmuş biz yardımcı.Bu şimdi adalet mi?

  1. Maaşı dedi ki:

   Selamlar,

   Son çıkan yasa ile böyle bir düzenlemeye gidildi. Bu şartlarda yapılacak bir durum yoktur.

   Saygılar…

 10. havva dedi ki:

  Çok haklısınız size katılıyorum

 11. Nur dedi ki:

  Staj maaşları 125 tl falan değil 425 tl alıyor bizim okulun stajyerleri

Bir Cevap Yazın

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap
%d blogcu bunu beğendi: