İnsan Kaynakları Personeli Maaşları

İnsan Kaynakları Personeli Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Her şirkette olması gereken bir birimdir. Peki, insan kaynakları veya yönetimi personel maaşları ne kadar ? Çalışılan firmaya göre maaşlar değişkenlik gösterse de ortalama rakamlar açıklanmıştır. İşçi alımlarında insan kaynakları departmanının görevi çok büyüktür. Bir çalışanın seçimi evresinde neredeyse bütün yükün kendi omuzlarında olduğunu söyleyebiliriz. Bir insan kaynakları personeli çalıştığı işletmede çalışacak olan kişilerin niteliğini ve sayılarını belirler. Aynı zamanda çalışanların moral ve motivasyonlarını yüksek tutmak için gerekli çalışmalar yapar. Eğer kurumun küçülmeye gitmesi ve çalışan sayısını eksiltmesi gerekiyorsa burada işten çıkarılması gereken kişilerin belirlenmesinde de etkili kişilerden birisidir.

İnsan kaynakları bir ekip işidir. Eğer kurulan ekipte zayıflık varsa başarının yakalanması zordur. Bu yüzden ekip kurulurken daha önce bu alanda başarılı olmuş kişilerde seçim yapılır. Aynı zaman insan kaynakları personelin tüm işleriyle ilgilenen kişilerde denilebilir.

Nasıl Bir Meslektir ?

İnsan kaynakları departmanında çalışmak isteyen birisinin genel yetenekleri olması gerekiyor. Aynı zamanda sözlü iletişim konusunda başarılı olmalıdır. İkna etme, başkalarını yönlendirme, analitik düşünme ve iş planlayabilme özelliklerinin de bulunması gerekiyor.

İnsan Kaynakları departmanında, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kamu Yönetimi, Psikoloji, İşletme, İktisat, İletişim ve Halkla İlişkiler bölümlerinden mezun olan birisi çalışabilir.

İnsan Kaynakları Maaşları (2017) İK

İnsan kaynakları personelleri ağırlıklı olarak özel sektörde çalışmaktadır. İnsan kaynakları personeli maaşları ise kurumdan kuruma değişiklik gösteriyor. Genellikle başlangıç olarak 2.000 TL’den başladıklarını söyleyebiliriz. Zaman içerisinde yetkinliklerine ve çalışma performansına göre maaşlarda iyileştirmeler yapılmaktadır.

İnsan Kaynakları Uzman Maaşları

Yukarı belirttiğimiz en minimum seviye olup çalıştığınız şirkete bağlı değişmektedir. Ortalama 100 çalışanı olan İK departmanında yeni göreve başlarsanız 2 bin TL civarında maaş alırken (çalıştığınız şirkete kesinlikle bağlı) daha önce alanda deneyiminizin olması ve iş başı yapacağınız şirketin global olması durumlarda bu rakamlar 3 bin 500 TL ve üzerine çıkacaktır. Özel sektörde kesinlikle deneyim önemlidir.

İnsan Kaynakları Müdür Maaşları

Departmandan sorumlu kişilere verilen unvandır. Müdür kendi birimden dolayı üst yönetime sorumludur. Küçük ve orta derece işletmelerde müdürün çalışma işlevi yüksektir. Fakat yüksek ve global özel sektör de ki firmalarda bir kaç müdür ile iş dağılımı yapılmıştır. Ortalama firmaya bağlı değişmekle birlikte 8 bin TL ve üzeri maaş alırlar.

Kamuda daire başkanlıkları birimleri vardır. İnsan kaynakları daire başkanlığı bu birimde tek daire başkanı altında ayrı birimler oluşabilir. Bu birimlerde ise müdürlük ve uzmanlar görev yapabilir. Maaşları ise kıdem, hizmet yılı ve diğer etkenlere bağlı değişmektedir. (kurumun maaş sistemine)

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan ARGE Personel Maaşları başlıklı makalemizde ar ge müdürü maaşları, ar ge mühendisliği maaşları ve arge teknisyeni maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap