Merkez Bankası Personel Maaşları

Merkez Bankası Personel Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Türkiye’nin en nadide kurumları arasında ilk başta yer alıyor. Merkez bankası personel (mühendis, tekniker, teknisyen, uzman, uzman yardımcısı, memur, müdür, analist) maaşları ne kadar ?  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, işçi alımlarını objektif ve adil bir şekilde yapan kurumlar arasında yer almaktadır. İhtiyaç olduğu takdirde banka aradığı kriterleri belirten eleman alımı ilanlarını ve sınav ilanlarını kendi resmi web sitesi üzerinden yayımlamaktadır. Merkez Bankası’ndan çalışmak isteyen kişiler kurumun web sitesini düzenli olarak takip etmeleri gerekir.

Merkez bankasında memur olmak

Merkez Bankası’nın çalışan alım sınavına katılabilecek olan kişiler sınav ilanı açıldığında belirtilen özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Kurum niteliğe ve yüksek motivasyona sahip olan kişilerle çalışmak istiyor. Bu yüzden sınavdan sonra mülakatta yapılarak aday değerlendirilir. Çalışanların İktisat, İşletme, Ekonomi, Bankacılık gibi farklı bölümlerden fakat ekonomiyle ilgili bölümlerden olması gerekmektedir.

Kurumda memur olabilmek için sadece KPSS şartı yetmezken, ALES – YDS gibi ek sınav başarıları da istenmektedir. Bu da kurumda aynı statü görev yapan kurumlarda daha üst sırada olduğunu göstermektedir. Ayrı zamanda son atamalara baktığımız zaman en düşük seviyenin KPSS’den 90 olduğunu görmekteyiz. KPSS de ilk 1000 kişi bu tip kurumları tercih ediyor.

Merkez bankası çalışanlarının maaşları

Merkez Bankası personel maaşları, birçok kuruma göre daha yüksektir. Her kurumun kendi içerisinde bir maaş skala sistemi vardır. Merkez bankasında görev yapanın kişinin çalıştığı unvan önem arz etmekle birlikte en düşük seviyesi 3 bin 500 TL’dir. Yardımcı hizmetler ve büro memurları en düşük seviye üzerinden maaş alırken, bir uzman ortalama 5 bin TL maaş almaktadır.

Bunlara ek olarak özel güvenlik personel ve temizlik hizmetleri taşeron firma bünyesinde görev yapmaktadır. En düşük 2 bin 500 TL seviyesinde olduğunu da hatırlatalım.

Çalışanların ise maaşları statülerine ve eğitim seviyelerine göre değişmektedir. Maaşlarda düzenli olarak artırımlar yapıldığını görebiliriz. Ekstra olarak personellere ikramiye ve sosyal haklarda verilmektedir.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan 2017 Bankacı Maaşları başlıklı makalemizde banka maaşları, banka personel maaşları ve yeni bankacı maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap