Uçak Bakım Mühendisi Maaşları

Uçak Bakım Mühendisi Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Uçak mühendis maaşları ne kadar ? hakkında tüm merak edilen soruların yanıtları sitemizden öğrenebilirsiniz. Uçak mühendisliği dersleri, uçak mühendisliği maaşı, uçak mühendisliği nedir, uçak mühendisliği başarı sıralaması, uçak mühendisliği iş imkanı, uçak mühendisliği yüksek lisans, uçak mühendisliği itü ve uçak mühendisliği çalışma alanları nelerdir ? Tüm soruların yanıtlarını haberimizde…

Uçak Mühendisi Kime Denir ve Merak Edilenler ?

Uçak mühendisi hava seyreden her türlü aracın projelendirilmesi, çizimi, bakımı, onarımı, üretilmesi ve işletilmesine kadar fonksiyonel olarak iş yapan kişiye denir. Bölümü tercih eden öğrencilerin LYS’de MF-4 puan sistemi ile alım yaptığını unutmayınız. Matematik ve Fizik bölümlerinden iyi net yapmanız gerekiyor.  Sıralama böyle iken bu bölüme olan talep her geçen gün artıyor. İngilizce hazırlık isteğe bağlı olmak ile birlikte eğitim süresi 5 yıldır. İlk sınıflarda temel matematik ve fizik dersleri görülürken, ilerleyen sınıflarda branş ağırlık dersler görülüyor.

Mezuniyet sonrası kariyerlik imkanlarının olduğu gibi iş imkanları oldukça geniştir.

 • Havacılık alanına bağlı olan bütün havacılık firmalarında,
 • Hava limanları (DHMİ)
 • TAİ,
 • Havelsan,
 • Roketsan,
 • Aselsan,
 • Askeri Üstler,
 • Savunma Sanayi

diye sıralayabiliriz. Uçak mühendislerinin çalışma alanlarına baktığımız zaman; bakım ve onarım olduğundan dolayı uçaklar ile iç içe bir çalışma ortamı vardır. Fakat kariyer ve tecrübeniz arttıkça büro ortamlarında imza yetkisine sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken mesleğinizin hakkını vererek bilginizi tecrübeye dönüştürmek olacaktır.

Uçak Mühendisliği Taban Puanları

Program Adı Fakülte Bölüm Puan Türü Genel Kont. Genel Yer. En Küçük Puan En Büyük Puan
GİRNE ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliği (İngilizce) (%50 Burslu) MF-4 22 11 240,99941 351,47874
GİRNE ÜNİVERSİTESİ (KKTC-GİRNE) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliği (İngilizce) (Tam Burslu) MF-4 3 3 400,83060 407,13862
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliği 60 488,81072 513,56828
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliği (KKTC Uyruklu) 1 446,76305 446,76305
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ (KONYA) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliği MF-4 50 50 421,46998 457,41458

İnsan sevmediği işi yapamaz. Bu işi de sevmeli ve emek vermelisiniz. Uçak mühendisliğine başlayacak kişinin bazı özellikleri olması gerekiyor.

 • Havacılığa ilgi duyması veya sevmesi,
 • Özverili ve sabırlı olması,
 • Uçaklar ile iç içe olacağından dolayı bu durumdan sıkılmaması gerekli,

Uçak Mühendisliği Yüksek Lisans

Lisans eğitimin ardından yüksek lisans yaparak kariyerinize devam edebilirsiniz. Detaylı arama yapmak için burada ki linke tıklayınız.

Uçak Mühendisi Maaşları – Ne Kadar Maaş Alır – 2016 – 2017

Kamu sektöründe iş bulabileceği gibi özel sektörde istihdam edebilir. Uçak mühendisi maaşları kamu da (kurumda kuruma değişmekle birlikte) 2016 Temmuz ayı verilerine göre 4375 TL ile iş başı yapmaktadır. (Asgari geçim indirimi bekar kişiye göre verilmiştir. Ayrıca ek tazminatlar eklenmemiştir. Yabancı dil vs.) 2017 zamları yansıtılmamıştır. Aşağıda ki tablo da net zamlı maaşları öğrenebilirsiniz.

Ayrıca özel sektörde maaşlar bilgi ve tecrübe kriteri olmak kaydıyla 5 bin TL ile 8 bin TL arasında değişmektedir. Yeni mezun bir kişi bu kadar yüksek maaş ile başlamazken, kişinin tecrübesi arttıkça (proje mühendisi, ekip mühendisi gibi) bu rakamlar seviyesinde maaş almaktadır.

Sponsor İçerikler

Bir önceki yazımız olan Endüstri Mühendisi Maaşları başlıklı makalemizde endüstri mühendisi maaşı, endüstri mühendisi ne kadar maaş alır ve endüstri mühendisleri maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Kamu sektöründe ortalama kurumların maaşları baz alınmıştır. Tazminatlar eklenmemiştir.

Uçak Bakım Mühendisi Maaşları

Aktif Maaş

4375 TL (Temmuz 2016)

Verilen Zam

%3 (131 TL)

Vergi Dilimi

%27 (Temmuz 2016)

Toplam Ele Geçen

4506 TL (Ocak 2017)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
Sponsor Reklamlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap