Akademisyen Maaşları

Akademisyen Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Akademisyenler herkesin gözünde saygın olarak nitelendirilen kişiler olmakla beraber akademisyen maaşlarının çokluğu da dillerde dillere dolaşmaktadır. Birçok insan akademisyen gelirlerinin çok yüksek olduğunu söyler. Peki ya akademisyen nedir? Akademisyenler ne iş yaparlar? Bu mesleği elde etmek için hangi yollardan geçerler? Akademisyenlerin maaşı ne kadardır? Tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında yer almaktadır. Belirli bir alanda lisans eğitimini tamamladıktan sonra yine aynı alanda ya da başka bir alt bilim dalında lisansüstü eğitim alarak araştırma faaliyetlerinde bulunan kişilere akademisyen denir. Akademisyenler ne iş yaparlar konusuna gelecek olduğumuzda, akademisyenler uzmanlaştıkları konular üzerinde araştırmalar yaparlar. Yine kendi konularıyla ilgili ya da yan dallarıyla ilgili tüm bilimsel gelişmeleri incelerler. Üniversitelerde kalıp öğrencilere ders verirler. Konferans, sempozyum, forum, kongre gibi faaliyetlerde görev alıp gerek insanları kendi alanları konusunda aydınlatmak gerek ise bireylerin ilgisini bu alana çekmek için çaba harcarlar. Bunun yanı sıra o alanla ilgili merak edilenleri cevaplamak bunlara cevap aramak ya da yanlış bilinenleri düzeltmek de yine akademisyenlerin amaçlarından bir tanesidir.

Konumuzda göreve yeni başlayan akademisyen brüt maaş hakkında değilde, net maaşları veriyoruz. Brüt ortalama 1000 – 1500 TL arasında yüksektir. Vergi dilimi kesildikten ele geçen ücret aşağıda ki tablo da yer almaktadır. Devlette bu maaşlar ele geçerken, akademisyen maaşları özel üniversite durumu biraz farklıdır. Üniversitesine göre bu maaşlardan 500 TL ile 1500 TL arasında zamlıdır. (Akademisyenin unvanı önemlidir. Doç. Dr. mi yoksa Dr. gibi )

Bir önceki yazımız olan Rektörlük Maaşları başlıklı makalemizde rektör danışman maaşı, rektör dekan maaşı ve rektörlük memur maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Yer alan maaş bilgisi Araştırma Görevlisi 7/1 derecesine aittir.

Akademisyen Maaşları

Aktif Maaş

3712 TL (Ocak 2016)

Verilen Zam

1875 (%5)

Vergi Dilimi

%15 (Ocak 2016)

Toplam Ele Geçen

3897 TL (Temmuz 2016)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Sponsor Bilgiler

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap