Demiryolu Mühendis Maaşları

Demiryolu Mühendis Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Demiryolu mühendislerinin maaşları hakkında olan bu yazımızda öncelikle ne iş yaptıklarından ve çalışma sahalarından biraz bahsedelim. Raylı sistem mühendisliği olarak da bilinen demiryolu mühendisliği ülkemizde çok yaygın olan ve çok duyulmuş bir meslek değildir. Demiryolu mühendisliği bölümü sınırlı sayıda üniversitede bulunmaktadır. Sektörde eleman eksikliğinden dolayı meydana çıkmış bir mühendislik dalı olarak bilinmektedir. Demiryolu mühendisleri adı üzerinde her türlü raylı sistem ulaşımının tasarımında üretiminde ve yerleştirilmesinde görev alan mühendislerdir. Yerleştirilecek zeminin, yerleştirilecek malzemenin, ray için hangi malzemenin kullanacağının nerde nasıl eğim verilmesi gerektiğinin hepsinin matematiksel analizlerini yapan kişi demiryolu mühendisidir. Demiryolu mühendislerinin çalışma alanlarının biraz kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ülkemizde raylı sistem çalışmaları sadece kamu tarafından yönetilmektedir. Demiryolu alanında özek sektörün pek bir sahası yoktur. Bu yüzden sadece kamu alanında çalışabilmektedirler. Demiryolu mühendisleri maaşları kamuda normal mühendis maaşı ile başlamaktadır. Fakat çalışılan kurumda tecrübeye göre ve terfi durumlarına göre maaş miktarı değişebilmektedir. Çalıştığı kurumda başmühendis olan bir demiryolu mühendisinin aylık geliri diğerlerine göre daha yüksek olabilir.

Bir önceki yazımız olan Endüstri Mühendisi Maaşları başlıklı makalemizde endüstri mühendisi maaşı, endüstri mühendisi ne kadar maaş alır ve endüstri mühendisleri maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Burada yazılan maaşlar en düşük demiryolu mühendisi maaşıdır. Maaşlar net maaşlardır. Brüt olarak mühendisler odası tarafından belirlenen rakam 3300 TL'dir. Kamuda görev yapan demiryolu mühendisleri farklı almaktadır.

Demiryolu Mühendis Maaşları

Aktif Maaş

2577 TL (Ocak 2016)

Verilen Zam

128 TL (%5)

Vergi Dilimi

%15 (Ocak 2016)

Toplam Ele Geçen

2705 TL (Temmuz 2016)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Sponsor Bilgiler

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
  1. Eren dedi ki:

    Mühendis maaşları bu kadar az olduğuna inanmak istemeyenlerdenim. Bence avrupa standartları getirilme ve maaşlar yaptıkları işe göre yükseltilmeli. Hükümetin bu yönde çalışmalarını destekleriz.

Bir Cevap Yazın

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap