Denetçi Maaşları

Denetçi Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Denetçilikle ilgili bilinmeyenler arasında denetçiliğin ne olduğu gibi denetçi maaşları da yer almaktadır. Denetçilerin maaşları her meslek dalında olduğu gibi özel alanda ve kamu alanında farklılık göstermektedir. Denetçiler kendi aralarında 3 e ayrılırlar. Bunlardan birincisi bağımsız denetçilerdir. Bağımsız denetçiler herhangi bir kişi ya da kuruluşa bağlı olmadan faaliyet gösteren denetçilerdir. Bir ikincisi ise iç denetçilerdir. İç denetçiler bir şirketin iç ilişkilerini, şirket içindeki faaliyetleri çalışma pozisyonlarını ve sorumluklarını denetleyen denetçilerdir. Bir üçüncü denetçi türü ise kamu denetçileridir. Kamu denetçileri belli bir kamu kuruluşuna bağlı olarak çalışırlar. Aynı zamanda başka kamu kuruluşlarını denetleme hakları da vardır. Sayıştay Bakanlığı’nda görev alan denetçilerin devlet adına büyük kamu kuruluşlarının denetleme yetkisi vardır ve bu bakanlık bünyesinde pek çok denetçi personel barınmaktadır. Bakanlık bünyesinde çalışan denetçi maaşı diğerlerine göre biraz daha yükseklik gösterebilir. Bu üç denetçinin yanı sıra bir de muhasebat kontrolörleri bulunmaktadır. Muhasebat kontrolörleri ise Maliye Bakanlığı adına denetim yapan bu alanda kendisini geliştirmiş ve uzman seviyeye gelmiş denetçilerdir. Maaşları incelediğimiz zaman 3200 TL ile 4500 TL arasındadır.

Denetçi olabilmek için aşağıda ki şartları sağlamak gerekiyor.

a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilgiler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurulunca tasdik edilmiş yabancı yüksek öğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olması veya diğer öğretim dallarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından en az lisansüstü seviyesinde diploma almış olması gerekmektedir

b) Meslek mensubu olması gerekmektedir.

c) Türkiye’de yerleşik olması gerekmektedir.

ç) Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip bulunması gerekmektedir.

d) 15 inci maddede belirtilen uygulamalı mesleki eğitimi tamamlamış olması gerekmektedir.

e) 16 ncı maddede belirtilen denetçilik sınavında başarılı olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kurumlara Göre Maaşlar 2017 başlıklı makalemizde kurumlara göre işçi maaşları, kurumlara göre mühendis maaşları ve kurumlara göre teknisyen maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Sponsor Bilgiler

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap