Doğum İzninde Memur Maaş Alır Mı?

Doğum İzninde Memur Maaş Alır Mı?

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Memuriyet hayatı boyunca bayanlar doğum yapabilirler. Fakat insanların merak ettiği bazı sorular vardır. Özellikle doğum iznine ayrılan memurun maaşı kesilir mi ? gibi bir çok mail gelmektedir. Bu konuya ayrıntılı bir şekilde cevap vereceğiz. Ülkemizde çalışan bayanların bir çok sıkıntıları vardır. Özellikle özel sektörde doğum sonrası işe alınmama gibi sorunlar vardır. Yeni çıkan yasalar ile bayanların hamilelik problemlerinin önüne geçildi. Doğum izni memur maaşları ve izin hakları bilgilerini yasadan alıntılar vererek anlatmak isteriz.

Memur Doğum İzninde Maaş Alınıyor Mu ?

10/2/2016 tarihli ve 29620 sayılı kanuna göre;”Kadın memura; doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta süreyle analık izni verilir.” Bu kanuna göre toplamda çalışan bayan hamilelik döneminde 16 hafta (4 ay) izin verilmektedir. Ayrıca aksilik durumunda + 3 hafta eklenmektedir. (Sadece raporlar ile) Fakat izin döneminde maaş alıyor mu ? Yani doğum izninde memur maaş alınır mı ? sorularına yanıtları veriyoruz.

Doğum İzni Maaş Hesaplaması

Doğum iznine ayrılan memur maaş alır mı ? İşte bu sorunun cevap kesinti yaşanmaz. Çünkü, bu izin kanun tarafından verilmektedir. Yasal izin olarak kanunda geçmektedir. Sonuç itibariyle memur doğum izni maaş kesintisi yaşanmaz. (Burada kesilmeyen ücret sadece maaştır. Aylık net maaşınız size ödenir. Hamilelik izninde maaş kesintisi şu şekilde olur. Tazminatlarınız var ise işe gelmediğinizden dolayı bunlar ödenmez.)

Çalışan aylık bürüt 2.000  TL  aldığını varsayalım  2.000/30=60 tl ( günlük ücreti)

60×112 =6.787,33 TL Bu tutarın 3/2 sini iş görmezlik ödeneği olarak alır: Yani 4.524,66 TL İş görmezlik ödeneği alabilir. (doğum izni hesaplaması)

Bir önceki yazımız olan Dul - Yetim - Muhtaçlık Maaşı Ne Kadar başlıklı makalemizde yetim maaşı, yetim maaşı başvuru ve yetim maaşı ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Sponsor Bilgiler

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
 1. murat dedi ki:

  iszizim istanbula gelmişim fakat durumum yok ziz den yardım bkiyorum kalacak bi yer zizden istiyorum evliyim eşim babasından kalıyor ya bi iş bölün yada yardım edin

  1. Maaşı dedi ki:

   Selamlar,

   Kaymakamlıkların ilgili bölümlerine başvurabilirsiniz.

   Saygılar…

 2. s dedi ki:

  ben sözleşmeli öğretmenim.doğum iznine ayrılacağım doğumum 18 haziran olarak gözüküyor bizde de aynı durum geçerlimi.hem maaş alıp hemde iş göremezlik raporu alabilirmiyiz.

 3. sümeyye dedi ki:

  üstteki soruyla ilgili hiçbir bilgi yok.sizin bir bilginiz var mı

Bir Cevap Yazın

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap