Engelli Maaşları Ne Kadar

Engelli Maaşları Ne Kadar

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Engelli maaşı olarak bilinen yardımın diğer bir adı da 2022 aylığıdır. Engelli maaşları özellikle son Torba yasa planında sıkça ortaya konulan bir konu olarak karşımıza çıkmıştır. Engelli aylığı sadece engelli vatandaşlarımızın değil aynı zamanda bakıma muhtaç yaşlıların da faydalandığı bir aylıktır. Engelli aylıklarından faydalanmak isteyen vatandaşımızın öncelikle yaş aralığına bakılmaktadır. Aynı zamanda engel oranınızın aralığı da maaşınızı etkilemektedir. Eğer engelli vatandaş 18 yaşından küçükse ona bakmakla sorumlu kişiye yani aile bireylerinden birine maaş bağlanabiliyor. Eğer engelli vatandaş 18 yaşından büyükse engel oranına bakılır. Maaş alabilmesi için en az %40 oranında engeli olması gerekmektedir. %40 ile %69 arasında engeli olan vatandaşın maaşı farklı iken %70 ve üzeri engel sahibi vatandaşın maaşı farklıdır. 65 yaş üstü bakıma muhtaç yaşlılar da bu maaştan faydalanabilmektedirler. Fakat her biri için bazı şartla bulunmaktadır.

Yukarı yer alan bilgiler engelli maaşı alma şartları konusunu aydınlatmaktadır. Örneğin annesi babası üzerinden ölüm maaşı almakta olan bir engelli bu maaştan faydalanamaz. Bunun yanı sıra SGK’dan herhangi bir aylık almıyor olması da kurallardan biridir. Emekliler de bu maaştan faydalanamazlar.

Engelli maaşı ne kadar sürede bağlanıyor. Bu süre zarfında gerekli araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda netice karara bağlanır. Ortalama süresi 2 ay içindedir. Peki, engelli emekli maaşı ne kadar alırım sorusuna kişinin engelli derecesine göre değişir.

Bir önceki yazımız olan Fakirlik Parası Sorgulama başlıklı makalemizde fakirlik parası, fakirlik parası şartlar ve muhtaçlık aylığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Sponsor Bilgiler

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
  1. Huseyin dedi ki:

    Benin bes kisilik ailem var malulen emekliyim %90raporluyum maasim yetmiyor ne yapmaliyim

Bir Cevap Yazın

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap