Kimya Mühendisi Maaşları

Kimya Mühendisi Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Son zamanların çok duyulan mühendislik dallarından biri olan kimya mühendislerinin maaşları hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle kimya mühendisinin ne iş yaptığına göz atacak olursak şöyle başlayabiliriz. Kimya bilimini baz alarak fakat yanı sıra matematik, fizik gibi bilim dallarını da kullanan gerek teknolojik gerek ise çevresel anlamda çalışmalar yürüten mühendislik dalına kimya mühendisliği denir. Kimya mühendisleri içinde fiziksel ve kimyasal değişimin bulunduğu her türlü alanda çalışabilmektedirler. Hem üretim hem denetleme hem geliştirme aşamasında görev alan kimya mühendislerinin çalışma alanları da hızla gelişmektedir. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte çalışma alanları ve iş kapasiteleri hızla gelişen kimya mühendislerinin aylık ücretlerinde de önemli değişiklikler gözlenmektedir. Kimya mühendisleri laboratuarlarda, gıda sektöründe, boya, çimento, seramik sektöründe, temizlik sektöründe görev alabilmektedirler. Aynı zamanda otomotiv, petrol, ilaç, gübre, tekstil gibi alanlarda da kolaylıkla iş bulabilmektedirler. Çalıştıkları alana göre farklı maaş alabileceklerdir. Şirketten şirkete göre kimya mühendisi maaşı arasında büyük farklılıklar olabileceği gibi birbirine çok yakın rakamlarla da karşılaşabiliriz. Devlette ise çoğunun maaşı birbirine yakındır

Bir önceki yazımız olan Elektrik Elektronik Mühendisi Maaşları başlıklı makalemizde elektrik elektronik mühendisi maaşları, elektrik mühendisi maaşı ve elektrik mühendisliği maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Burada yazılan maaşlar en düşük kimya mühendisi maaşıdır. Maaşlar net maaşlardır. Brüt olarak mühendisler odası tarafından belirlenen rakam 3300 TL'dir. Kamuda görev yapan kimya mühendisleri farklı almaktadır.

Kimya Mühendisi Maaşları

Aktif Maaş

2452 TL (Ocak 2016)

Verilen Zam

122 TL (%5)

Vergi Dilimi

%15 (Ocak 2016)

Toplam Ele Geçen

2574 TL (Temmuz 2016)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Sponsor Bilgiler

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
 1. Chemistism dedi ki:

  Lise Eğitimim kimya teknolojisi , üniversite de kimya mühendisliği okumak istiyorum. Sizce ilerde işe alimda lise Eğitimim ve uni eğitimimin ne kadar etkisi olur ve sizce ne kadar maaş alabilirim ? Birde ise girme kolaylığı olurmu başka bir mühendise göre

  1. Maaşı dedi ki:

   Öncelikle selamlar,

   Özel sektör için düşünürseniz, eğitim bilginiz ve iş tecrübeniz hayatta en önemli iki etkendir. Fakat kamu da görev yapmayı düşünüyorsanız sadece eğitim bilginiz kafi olacaktır. Herhangi bir fakülteden mezun olmanız ve sınav ile memuriyet hayatına başlamanız, sadece eğitim başarınızı ilgilendirmektedir. Kimya mühendislerinin kamuda alımları oldukça fazladır. Kendi branş alanınızda çalışmanız bile KPSS sınavından yüksek puanlar alarak düz memurluk yapabilirsiniz. Fakat, bölümün üzerine çalışmak istiyorum der iseniz, özel sektörde çalışma alanınız yaygındır.

   Maaşları incelediğimiz zaman, eğitimin yanında tecrübenin de olması kaçınılmaz hale geliyor.

Bir Cevap Yazın

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap