Özel Sektör İşçi Hakları ve Maaşları

Özel Sektör İşçi Hakları ve Maaşları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Özel sektörde çalışan işçilerin özlük hakları, işçi maaşları, işçi ikramiyeleri, işçi çalışma saatleri, işçi çıkarma gibi tüm konuları kapsayan geniş bir anlatım sunduk. Merak edilen tüm soruları uzman editörler yardımıyla yanıtlıyoruz. Maasi.org sitesini takip etmeye devam edin. Bildiği gibi özel sektörde faaliyet gösteren milyonlarca firma vardır. Burada çalışan işçilerin devlet tarafından korunan hakları vardır. Bunun yanında sosyal hakları olduğunu hatırlatmak isteriz. Özel sektör işçi maaşları ne kadar sorusunun en yanıtı ise en düşük asgari ücreti baz alabiliriz. 2016 yılı itibariyle 1300 TL net ele geçen maaşları vardır. Bu konuda tecrübeli işçi ile vasıfsız çalışan arasında bir çok fark bulunmaktadır. Vasıfsız olan işçiler en düşük ücretle ile çalışırken, kalifiyeli işçi %30 ile %100 arasında (asgari ücret baz alınarak) fazla maaş almaktadır. Yine özel sektör işçi ikramiyeleri de çok sorular sorular arasındadır. Bazı firmalar çalışanların senelik bir maaş ikramiye vermektedir. Bunun da performansa bağlı olarak verildiğini unutmayınız.

Özel sektörde çalışan taşeron işçilerin hakları konusunda en yanıtları bulabilirsiniz. Haklardan bazıları bahsetmek gerekirse; işçilerin yıllık izin hakları bulunmaktadır. Amirinin izni ile senelik izin kullanabilirler. Çalıştığı işin karşılığı olarak para (maaş) alması gerekir. İşçi ile işveren arasında hakları düzenleyen 4857 sayılı çalışma kanunda geniş kapsamda anlatım sağlanmıştır.

Özel sektör işçi çalışma saatleri günlük en fazla 11 saattir. 8 saat + 3 saat (mesai) olmak kaydıyla günlük çalışmalarda 11 saatten fazla bir işçi çalıştırılamaz. Kanunda belirtilen ilgili hükümlere uyulmadığı takdirde idari para cezası ile karşılaşacaktır.

Özel sektörde işçi çıkarma bazı durumlarda gerçekleşir. Örneğin işveren işçiye ağır hakaretler (ailesi dahil) yaptıysa işçi tek taraflı olarak iş hakkını fesh edebilir. Yine işçi işveren aynı şekilde ağır hakaretler (ailesi dahil) yaptı ise işveren işçiyi işten çıkartabilir. Farklı bir işten çıkarmada izin işe gelmeme durumudur. İşçinin habersiz işe gelmemesi (mazerefsiz olarak) 2 günü geçerse, işveren iş hakkını tek taraflı fesh edebilir. (işçinin işten çıkartılması)

Bir önceki yazımız olan İşçi Maaşları Bankadan Ödeme Zorunluluğu başlıklı makalemizde işçi maaşları bankadan, işçi maaşları bankadan ödeme zorunluluğu cezası ve işçi maaşları bankadan ödeme zorunluluğu tebliğ hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Sponsor Bilgiler

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  
 1. Lokman çavuş dedi ki:

  Medikal park hastanesinde çalışmaktayım. Nöbet ci bir yoğun günde hasta yakını ile yaşanan sorunlardan dolayi giyabinda ş*** kelimesini kullandım bir yakını duyup beni şikayet etti. Sonuçta ağır kınama ve maaş tan 4/1 kesinti cezası verdiler. Kesinti yasalmi, teşekkür ederim.

  1. Maaşı dedi ki:

   Selamlar,

   Öncelikle yaşadığınız olaydan dolayı üzüntülerimizi bildirmek isteriz. Hakaret suçu, TCK md. 125-131 arasında bulunan şerefe karşı suçlar kapsamına girmektedir. Karşı taraf, olaydan 6 ay sonra şikayet etmesi ve dava açması gerekmektedir. Mahkeme tarafından tarafınıza açılan davanın sonucu olarak hapis ceza idari para cezasına çevrilmiştir. Maaş üzerinden kesinti yapılabilir.Karşı tarafta aynı şekilde size bu sözleri kullandı ise; Sizde temyiz yoluna giderek mahkemenin kararının iptalini isteyebilirsiniz.

    Karşılıklı hakaret suçunun işlenmesi durumda mahkeme hakimi, taraflardan birine veya her iki tarafa ceza vermeyebilir ya da cezayı azaltma yetkisine sahiptir.

   Saygılarımızla

   1. Lokman çavuş dedi ki:

    Yardımınız için tşk, ancak hastane Yönetimi (disiplin kurulu)bana ceza verdi mahkeme işi yoktur. Saygılarımla.

 2. serkan tüter dedi ki:

  ben 8 aydır asgari ücretle bir firmada calısmaktayım calıstıgım firma iş yok diyerek kapandı bu durumda ben işsiz kaldıgım için ve iş bulamadıgım için tazminat alabilirmiyim tesekkürler

  1. Maaşı dedi ki:

   Selamlar,

   Tazminat alabilmek için 1 seneyi tamamlamanız gerekmektedir.

 3. Osman dedi ki:

  4 yıldır man otobüs fabrikasında taşeron işçi olarak çalışmaktayım. Kadrolulara verilen bazı haklar bize verilmiyor.onlar sendikalı olduğundan maaşlar ve hakları çok fazla..taşeron işçileri bu haklardan niçin yararlanamaz ..Ağır sanayide niçin taşeron işçi çalışıyor ağır sanayide çalışan işçiler asgari ücretlimi calışmır

 4. muge dedi ki:

  Mrb. Bende özel sektörde Calyrm. Rahatsizligimdan dolayi 3 gün ise gidemedim bunun 2 günü izin yazdım bir günü ise rapor aldım maasimda kesinti olur mu?

  1. Maaşı dedi ki:

   Selamlar,

   2 gün üstü raporlarda maaşta kesinti yapılmaktadır. Sizin raporunuz 1 gündür. Herhangi bir kesinti olmayacaktır. 3 gün rapor alsaydınız, maaşınız da kesinti yaşanır, 3 günlük maaşınızı SGK bağlantıyla Ziraat Bankasından alabilirsiniz.

   Saygılarımızla

 5. Isci dedi ki:

  Ben özel soktorde calismaktayim gün da çalışıyordum iki sene sonra beni yeni dogana verdiler ama hemsirelerden kaynaklanan enfeksiyon oranı cok yuksek biz bunu mudurlerimize bildirdimiz halde hiç bir önlem almıyorlar üstünü kapatıyorlar bunu kanıtlayacak fotoğraflarda var elimizde eski bölümüne geçmeyi istiyoruz mudur kabul etmiyor istifa gitmeyi düşünüyoruz ne yapmamız lazım cevap lutfen

  1. Maaşı dedi ki:

   Selamlar,

   Öncelikle yaşadığınız sıkıntından dolayı üzüntümüzü bildirmek istiyoruz. Yasa gereğince kendinizi tehlikeli gördüğünüz birimde çalışmaya bilirsiniz. Bunun 4857 sayılı kanunu inceleyebilirsiniz. Fakat sürekli olarak çalışmanız gereken bir birim ise (kısa süreli değil) maalesef bu durumda yasamızda açık bir durum yer almamaktadır. Diğer taraftan anlattığınız kadarıyla iş vereniniz ise mobbing uyguluyor. Bunun ilgili bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederiz.

   Saygılarımızla

 6. osman dedi ki:

  özel sektör fabrika işinde iki buçuk ay çalıştım beyaz yaka olmama rağmen işçi sigorta primi üzerinden sigortam yatmış ve maaş günümüz 20’si olmasına rağmen her seferinde geç yattı bununlada kalmadı bu ay ki maaş borduroma baktığımda mesailerimin yatmadığını gördüm.
  diğer sormak istediğim konu ise ben günde 8 saat artı mesai yapıyordum ayda yaklaşık 40-50 saati buluyordu bu yasal mı ve bu konuda mağduriyetini yaşadığım mesai ücretini nasıl geri alabilirim?teşekkür ederim

 7. müsafir dedi ki:

  Ben acıbadem hastanesinde çalışıyorum 12.09.2014 tarihin başladım ve mesai saatim 10 saat cumartesileride 6 saat çalışıyorum. Haftalık mesaim 56 saat. Onun üstü bana fazla mesai saati olarak işleniyor bu yasal mıdır? Ve 29 aylık eleman olarak 1380 tl maaş aldım benim kıdem yıllık maaş arttırma hakkım var mıdır ? Aydınlatılmak istiyorum teşekkürler

  1. Maaşı dedi ki:

   Merhabalar,

   Günlük çalışma saati 11 saatten fazla olamaz. 8 saati normal çalışma + 3 saati ise fazla mesaidir. Kıdem primi alabilmeniz için 1 seneyi tamamlamanız gerekiyor, bahsettiğiniz konu üzerinden yanıt vermek gerekirse tahminen sizi 1 sene üzerinden çalıştırmıyorlar. Örneğin 11 ay 29 gün sigorta yapıp, halk arasında bilinen sigorta girişi – çıkışı olabilir. Lütfen sigorta primlerinizi takip ederken, aralarda boşluk olup olmadığına bakınız.

   Ayrıca haftalık 45 saat üzerinde çalışmalar fazla mesai olarak tanımlayabiliriz. Haftalık 9 saatlik fazla mesainiz vardır.

   Saygılar…

 8. hasan kesecik dedi ki:

  iyi geceler rahatsız ediyorum burdur devlet hastanesinde 6 yıldır calışmaktayım gecenler de hastanede taşeron işçilerinden sorumlu müd. yanına gidim bir konu hakkında konuşaçaktım ve müdürüm bir konu hakkında konuşup bir bardak çayınızı içmeye geldim diye bir kelime konuştum ve hakkımda kılıkkyafetlerinde kusur oldugu hakkında tutunak tutup işleme koymuştur ve işten cıkarılma konusu var şimdicıkarılır isem kdem haklarımı alma gibi şansım varmı!!!!!!

 9. suleyman dedi ki:

  iyi çalışmalar bende özek sektörde çalışmakdayım bir yıllık sözleşme imzaladım ama hakaretlere azarlamalara magruz kalıyorum işden çıksam sözleşme oldugu için ne gibi sonuçlar ortaya çıkar

  1. Maaşı dedi ki:

   Selamlar,

   Öncelikle yaşadığınız sıkıntıdan ötürü üzüntülerimizi bildirmek isteriz. 4857 sayılı iş kanununa göre işçi tarafından haklı fesh nedenleri şu şekilde listelenmiştir.

   • İşçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.
   • İşveren yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.
   • İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.
   • İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.
   • İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.
   • İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,
   • Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.

   Yukarı saydığımız maddeler genel ahlak kuralları içerisinde değerlendirilmektedir. Size tavsiyemiz bizzat şahit göstererek işlemlerinizi yapmanızdır.

   Saygılar sunarız…

 10. gönül dedi ki:

  özel ve büyük bir makyaj üretim firmasında çalışmaktayım işe bir gün gitmedim hafta içi ve mazeretimi belirttim hasta ve yorgundum(zira pazar günleri de çalışıyorum) iznim yok usta başı bana taktı ve kendi yapmam gereken işlerden hariç zorlanmam için ekstra işler yüklemeye başladı, moral bozukluğu olsun diye arkadaşlarımla konuşmamı yasakladı ve o gün beni molalara çıkarmadı 8 de çıkmam gerekirken beni 6 da saldı sabah da muhasebeden çağrıldım kendin çıkışını ver dediler 18 ay çalışmışlığım var pes etmem işten çıkmadım diye usta başı bana sürekli hakaret ve moral bozukluğu sağlayan işçi ayrımı yapmaya başladı yapmam gereken ve uymam gereken varsa lütfen yazar mısınız daha 24 yaşındayım bilmiyorum yardımcı olursanız

  1. Maaşı dedi ki:

   Selamlar,

   Öncelikle yaşadığınız olaydan dolayı üzüntümüzü bildirmek isteriz. Öncelikle zorunlu mesai kavramı iki tarafın (işçi-işveren) rızası ile olur. Hafta içi izinsiz işe gitmemiz tek taraflı fesh olmaya yetmez. En az 2 gün mazeretsiz işe gelmemek işten çıkartılmaya haklı sebep olur. Size yapılan bu işleme mobbing denir. İşçiyi yıldırma ve zorla istifa ettirme gibi işlemlere girmektedir. Kendiniz kesinlikle işten çıkmayınız. İşten çıkartılmanız durumunda bir iş avukatına durumu izah ediniz. Gerekirse dava açarsınız. Durumdan bizi bilgilendirseniz takipçisi olabiliriz.

   Saygılar…

 11. Doruk Evirgen dedi ki:

  Şu an bir sigara fabrikasında taşeron çalışmaktayım. Beş yılı doldurdum ve sonunda kadro müjdesi verdiler benim için. Ama benim içime dinmeyen beş yıllık bütün haklarım çöp oldu. Ben hem tazminatımı alıp hem geçiş yapmak istiyorum bir yol gösterin bana.simdiden tesekkurler

 12. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar ben devlet hastanesinde hizmet alımı özel sektör de tıbbi sekreterim. Yaklaşık 3 yıl çalıştım ve işten cikarildim kıdem tazminatı alırsam işvereninden mi yoksa devletten mi alırım??

Bir Cevap Yazın

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap