Uzman Çavuş Maaşları ve Tazminatları

Uzman Çavuş Maaşları ve Tazminatları

Türkiye'nin en büyük maaş sitesidir. Güncel bilgiler için sitemizi sürekli takip ediniz.

Türkiye de uzman çavuş maaşları ve tazminatları ile ilgili olarak haberimizde tüm detayları öğrenebilirsiniz. Uzman çavuşların maaşların oluşmasında bir çok etken vardır. Taban maaş üzerine giydirmeler yapılır. Giydirme adı verilen ücretlerin geneline tazminatlar denilebilir. Sonuç itibariyle Brüt Maaş – Kesintiler (Kanuni-Özel) = Toplam Ele Geçen Maaşı durumunu ortaya çıkarır. Uzman çavuşlar için genel brüt maaş tüm vergiler kesilmemiş halidir. Örneğin 5000 TL brüt maaşı olan bir uzmanın ele geçen 3000 TL civarında olur. Bu kesintiler iki bölümde incelenir. Birinci kanuni kesinti (gelir vergisi, damgu pulu, yardım sandığı kesintisi gibi) diğer ikinci kesinti ise özel kesintilerdir. Bunlara lojman kesintilerini örnek gösterebiliriz. Brüt maaş içerisinde baktığımız zaman çıplak ücret + tazminatlar (doğu görevi, Kıbrıs görevi, dil, komando gibi) + AGİ (Asgari geçim indirimi kişiden kişiye değişir. En düşük bekar personel bu rakam 2016 yılı 123.5 TL olarak belirlenmiştir.

Çıplak ücret üzerine eklemeler yapılan ücrettir. Örneğin yeni göreve başlayan uzman onbaşı ile 20 senedir görev yapan kıdemli uzman çavuş arasında ortalama 200 TL ile 600 TL arasında fark vardır. (Fark senelik 10 – 20 TL’dir.) Maaş hesabı yapılırken bunlar göz önüne alınır.

Uzman çavuş tazminatı ne kadar sorusuna cevabımız ise kişiden kişiye değişmektedir. Örneğin doğu tazminatı 400 TL – 800 TL arasında iken, ayrıca operasyon tazminatı da 500 TL civarındadır.  İkisi bir olduğu zaman 900 TL ile 1300 TL arasında maaş üzerine fark alınır. Kıbrıs tazminatı ise 400 ile 600 TL arasındadır. İşte uzman çavuş tazminat hesaplama işi yapılırken hangi bölge olduğuna dikkat edilmesi gerekir.

Genel anlamda uzman çavuş maaşları memur katsayı artışında dolay 2016 Temmuz ayı için %5 oranında zamlanacak. Aşağıda tablo da bu durum eklenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Jandarma Özel Harekat (JÖH) Maaşları başlıklı makalemizde jandarma özel harekat astsubay maaşları, jandarma özel harekat maaşları ve jandarma özel harekat timi maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Maaş Düzeltme Formu

Yanlış olduğunu düşündüğünüz maaş bilgisi için bu formu kullanınız

Aşağıda yer alan bilgi uzman çavuş maaşıdır. Taban ücret üzerine giydirmeler eklenmiştir. Ekstra tazminatlar eklenmemiştir. Görev yeri batıdır. (Kıbrıs tazminatı, doğu tazminatı, komando tazminat gibi)

Uzman Çavuş Maaşları ve Tazminatları

Aktif Maaş

2898 TL (Ocak 2016)

Verilen Zam

145 TL (%5)

Vergi Dilimi

%15 Ocak 2016

Toplam Ele Geçen

3043 TL (Temmuz 2016)

Burada verilen maaşların %5'lik sapma payları vardır. Asgari geçim indirim bekar kişiye göre hesaplanmıştır. Hesaplamalarda brüt ücret dikkate alınmamıştır. Vergi dilimi yukarı belirtilmiştir. Kişinin aylık gelirine göre maaşlarda vergi diliminden dolayı ortalama %5 ile %12 arasında civarında bir düşüş yaşanmaktadır. En düşük çalışma grubuna göre hesaplamalar yapılmıştır. Ziyaretçilerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.
Sponsor Bilgiler

Devlet Çalışanları Maaşları
Memur Maaşları   Öğretmen Maaşları   Doktor Maaşları   Polis Maaşları   Akademik Maaşları   Devlet Kurumları Maaşları   Belediye Çalışan Maaşları   Sağlık Çalışan Maaşları   Banka Çalışan Maaşları  
Mesleki Çalışan Maaşları
Mühendis Maaşları   Tekniker Maaşları   Teknisyen Maaşları  
Özel Sektör Maaşları
Özel Güvenlik Maaşları   Market Maaşları   Şoför Maaşları   Genel Meslek Maaşları  
Hayatın İçinden Maaşlar
Emekli Maaşları   Popüler Meslek Maaşları   Üniversite Bölümü Maaşları  
Editörün Tavsiyesi
Haber - E Devlet  Başvurular   Blog yeni   Kamu İş İlanları  

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Akıllı Linkler

Bilgi

İnternet sitemizde 2016 - 2017 yıllarına ilişkin net maaş tutarlarını inceleyebilirsiniz. Sorumluluk reddi için lütfen diğer bağlantıları inceleyiniz.

Sosyal Medya

facebook twitter tumblr gplus feed sitemap